"חדרה עיר מושחתת – בעלי הון ממנים ראשי ערים ומפילים אותם"

הדובר של שני קודמיו של גנדלמן בעיר, שנעצרו אף הם בעבר, התייחס לקשר בין הפרשות: "הוא היה מחובר לאותם אנשים" • שר הפנים לשעבר פינס: נתנו לראשי הערים יותר מדי כוח

שחיתות בחדרה: צביקה גנדלמן הוא ראש העיר השלישי ברציפות מחדרה שנעצר בחשד לשחיתות. רז זהבי, יועץ התקשורת של שני ראשי הערים הקודמים בחדרה – ישראל סדן שריצה שמונה חודשי מאסר, וחיים אביטן שהתיק נגדו נסגר בשל חוסר ראיות – התארח הבוקר (שלישי) אצל "אורלי וגיא" והתייחס לקשר בין הפרשות השונות.

"חדרה היא עיר מושחתת – נקודה", אמר זהבי. "בעשורים האחרונים יש קבוצת בעלי עניין - בעלי הון וקבלנים - שממנים ראשי ערים, ושיכולים להפיל ראשי ערים. הקבוצה הזו מעורבת בכל הפרשות בעשור האחרון", קבע יועץ התקשורת לשעבר. הוא הוסיף כי בעיניו גנדלמן עשה דברים גדולים בחדרה, ואף היה ראש עיר מאוד אהוב. לצד זאת, הוא ציין כי גנדלמן בבעיה משום שבבחירות האחרונות "הוא היה מחובר לאותם אנשים שסדן ואביטן היו מחוברים עליהם".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

היסטוריה בסעודיה: רישיונות נהיגה ראשונים חולקו לנשים

גואטמלה: 69 הרוגים, מאות פצועים ונעדרים בהתפרצות הר געש

תיעוד: כך המשטרה הוציאה בכוח נזירים מהכנסייה האתיופית בי-ם

 רז זהבי
 

עדות מבפנים. יועץ התקשורת לשעבר רז זהבי ( ערוץ עשר)

 

עו"ד ליאור אפשטיין, שמייצג את ראש העיר העצור, שוחח אף הוא עם "אורלי וגיא". "העיר נוהלה בשקיפות מוחלטת", אמר אפשטיין והוסיף: "לאופוזיציה העירונית – יש 3:0 בחדרה" בהתייחסו לכך ששלושה ראשי ערים ברצף נעצרו.

גם אופיר פינס, שר הפנים לשעבר, התארח בתכנית והתייחס לנושא. "נתנו להם יותר מדי כוח (לראשי הערים): בחירה ישירה, קדנציה של חמש שנים, סמכויות אין סופיות – אין אדם בפוליטיקה הישראלית עם סמכויות של ראש עיר", טען שר הפנים לשעבר. לטענתו, המפתחות לכל מה שקורה בעיר נמצא כמעט בבלעדיות אצל ראש הרשות. "ראש העיר צריך להיות עשוי מברזל כדי לעמוד בכל הלחצים. החיים שלהם גיהינום".

פינס אמר כי הכנסת צריכה להחליט לשנות את מאזן הכוחות בין ראש הרשות לחברי המועצה שבעיניו הם מוחלשים ומסורסים בכוונת תחילה: "לשומרי הסף אין שיווי משקל". הוא הוסיף: "ממשלת ישראל עוד לא קיבלה החלטה שהיא רוצה לטפל בשחיתות בשלטון המקומי".

ראש עיירית חדרה, צבי גנדלמן
 

ראש עיירית חדרה שנעצר, צבי גנדלמן (מארק ניימן, לע"מ)

 

לאחר שנעצר אתמול בעירו, מעצרו של ראש העיר הוארך בשבעה ימים. גנדלמן חשוד במעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, עבירות מס ועבירות נוספות. חוקרי להב 433 ינסו לגייס עד מדינה מתוך ה"כוורת" של גנדלמן כדי לבסס את החשדות נגדו. צפויים מעצרים נוספים בפרשה.

יחד עם גנדלמן נעצרו ונחקרו באזהרה גם הרל"שית שלו אורלי נגר ונהגו, גם הם נחשדים בעבירות שוחד ושחיתות. מעצרה של נגר הוארך בשישה ימים. כמו כן, הוארך מעצרו של קבלן בשישה ימים שחשוד גם הוא באותן עבירות. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של גנדלמן בשמונה ימים.

גנדלמן, תת-אלוף במילואים, היה בעבר היה מנכ"ל סינמה סיטי ראשון לציון. באוקטובר 2013 התמודד לראשות עיריית חדרה מטעם מפלגת יש עתיד וניצח את ראש העירייה הקודם חיים אביטן