איראן: "נודיע על הגדלת היקף העשרת האורניום בפרויקט הגרעין"

דובר סוכנות הגרעין האיראנית אמר כי מדינתו תעביר לסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם הודעה רשמית על הגברת פעולת הצנטריפוגות. זאת, על רקע פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין

על רקע פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין, סוכנות הגרעין האיראנית הודיעה היום (שלישי) כי תעביר לאו"ם הודעה רשמית על כוונתה להגדיל את היקף העשרת האורניום באמצעות הצנטריפוגות שברשותה. עוד אמר דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז קמאלוונדי: "אם גורמים נוספים מעוניינים בפרישה מהסכם הגרעין, יש ביכולתינו להאיץ את ייצור האטום".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אמש בתדרוך עם כתבים לאחר פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, 

כי הבהיר לה שעם הסכם או בלי הסכם גרעין ישראל מתנגדת נחרצות לכל פעולה של איראן שמקדמת אותה לנשק גרעיני. "אם יהיה ניסיון כזה אנו מחויבים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו.

מרקל ונתניהו ערכו מוקדם יותר מסיבת עיתונאים משותפת בברלין. בה התייחסה הקנצלרית להתבססות האיראנית בסוריה, לתכנית הגרעין שלה ולמצב בעזה, בעוד שנתניהו המשיך בהתנגדותו הנחרצת להסכם הגרעין ולנוכחות האיראנית בסוריה.

 אנגלה מרקל ובנימין נתניהו
 

אנגלה מרקל ובנימין נתניהו (רויטרס)

 

"יש לנו דעות שונות על הסכם הגרעין, אך אנחנו מאמינים שההשפעה האזורית של איראן מדאיגה מבחינת ביטחון ישראל", אמרה מרקל. "נפעל דיפלומטית נגד תכנית הטילים האיראנית ונגד הפעילות האיראנית בסוריה. נפעיל את השפעתנו כדי להוציא את איראן מאזור הגבול הישראלי-סורי".

"אנו מתנגדים להתבטאויות של ההנהגה האיראנית", אמרה מרקל. "אנו מחוייבים לביטחון ישראל. אנו לא רוצים של איראן יהיה נשק גרעיני אבל המחלוקת היא כיצד משיגים זאת. אנחנו חושבים שהסכם הגרעין הוא הפיתרון לבעיה הזאת. יש לנו יותר שקיפות עם הסכם הגרעין ואנחנו רוצים לשמר אותו".