פרשנות: מלך ירדן מוטרד יותר מהמחאה החברתית בארצו מאשר מדאע"ש

בעקבות הפגנות יוקר המחיה במדינה, פיטר עבדאללה השני את ראש הממשלה האני אל-מולקי, בנסיון למנוע הפיכה כוללת: "או שנצא מהמשבר, או שנפנה אל הלא נודע"

אחרי שלושה ימים של הפגנות ענק ברחוב הירדני במחאה על יוקר המחיה, הודיע המלך עבדאללה על פיטוריו של ראש הממשלה, האני אל-מולקי, בנסיון להרגיע את הרוחות במדינה. על אף שקריאות ההמון לא כללו ביקורת אישית כלפי המלך, ניתן לשער שבארמון חששו שזה יהיה הצעד הבא במחאה, ובחרו להפיל את האחריות על ראש הממשלה.

פיטוריו של ראש הממשלה אמנם הביאו לרגיעה קלה במהומות, אך המחאה שמאורגנת על ידי אנשי ארגון "האחים המוסלמים", עדיין מאיימת להפיל את המשטר במדינה. ההיסטוריה במזרח התיכון הוכיחה שהגורם שהביא לנפילת כמות המשטרים הגדולה ביותר הוא עוני, ולא טרור. בזמן שתשומת הלב בארמון בעמאן הייתה נתונה למניעת התבססות כוחות דאע"ש במדינה, בדומה למה שקרה בסוריה השכנה, איום חדש ובלתי צפוי בדמות דעת קהל בלתי אוהדת, בלשון המעטה, הפך מסוכן הרבה יותר עבור עבדאללה השני.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

השרה שקד על אהרן ברק: מי שגר בבית מזכוכית - שלא יזרוק אבנים

תיעוד: כך המשטרה הוציאה בכוח נזירים מהכנסייה האתיופית בי-ם

הודו: ישראלית נהרגה בתאונת דרכים, ארבעה נוספים נפצעו

המלך מכיר את הפוטנציאל הנפיץ שטמון בהתקוממות שכזו עוד מימי "מחאת הלחם" שפרצה במדינה בשנת 1988, ימי כהונת אביו. בשיחה שערך אתמול עם עיתונאים מקומיים הוא אמר: "ירדן נמצאת בצומת דרכים - או שתצא מהמשבר ותספק חיים בכבוד לעם, או שתפנה אל הלא נודע חס וחלילה. אנחנו צריכים לדעת לאן אנחנו מתקדמים. ההצעה להטיל מס הכנסה היא הצעה מעוררת וויכוח, ואין מנוס מלפתוח עליה בדיאלוג".

 עבדאללה מלך ירדן
 

עבדאללה מלך ירדן (רויטרס)

 

 "כל מדינה בעולם עוברת אתגרים מסוג זה. הממשלה צריכה לשים בראש סדר העדיפויות שלה את ההגנה על אזרחים בעלי הכנסה כלכלית מוגבלת, ועל מעמד הביניים", דברי המלך עבדאללה השני.

ראש ממשלת ירדן האני אל-מולקי הגיש אתמול את התפטרותו במהלך פגישתו עם המלך עבדאללה, על רקע המחאה הציבורית נגד מדיניותו הכלכלית והפגנות הענק שנערכו במדינה בשל כך בימים האחרונים - כך דיווחה רשת אל-ערביה מפי גורם בממשל. לפי הדיווח, שר החינוך עמר א-רזאז מונה להרכיב את הממשלה החדשה. 

מוקדם יותר אתמול דווח בכמה כלי תקשורת מקומיים ובין-לאומיים מפי גורמים מדיניים בממלכה ההאשמית כי עבדאללה מלך ירדן צפוי לדרוש מאל-מולקי את התפטרותו. הדחתו של מולקי היא אחת מהדרישות שהציגו המפגינים שיצאו בימים האחרונים לרחובות בעמאן ובערים נוספות, לצד הקריאה לביטול העלאות מסים. מולקי, שמונה לתפקיד בשנת 2016, הפך את מדיניותו הכלכלית ועידוד המגזר העסקי לחלק מרכזי מכהותנו.