מה קרה כשהצבנו דוכן רחוב והצענו הלוואה מפוקפקת?

מלכודת ההלוואות ה"כדאיות" הופכת נפוצה במסרונים, בקופה בסופר ובכל מקום. "יותר גופים מציעים אשראי חוץ-בנקאי, הפיתוי ללקוח עולה וכך גם הסיכון" • "החוב הלאומי"

במסרון סלולרי, בהודעת וואטסאפ, בדואר האלקטרוני ואפילו בתור לקופה בסופר - בשנים האחרונות, כמעט בכל מקום אפשרי מציעים לנו "הלוואות כדאיות" ויותר ויותר ישראלים נופלים למלכודת. בצל המגמה הזאת, צוות חדשות עשר המציא חברה פיקטיבית למתן הלוואות, והציע לעוברים ושבים הלוואות בלתי משתלמות באמצעות שחקן. לא מעט אנשים נפנפו את ההצעה, אולם בתוך שעתיים, התקבלו תוצאות מפתיעות.

"זה מטריד, יש היום גופים חוץ-בנקאיים שאינם מפוקחים ומציעים אשראי", הסבירה ד"ר חדוה בר, המפקחת על הבנקים. "זה אמנם יוצר אלטרנטיבות ותחרות, אך גם יוצר סיכון כי הפיתוי ללקוח עולה. צריך לעשות זאת במקצועיות, ולא יחד עם רכישת המלפפונים".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:
הבית הלבן: פסגת קים-טראמפ תיערך ביום שלישי הבא ב-09:00
תיעוד: כך המשטרה הוציאה בכוח נזירים מהכנסייה האתיופית בי-ם
הודו: ישראלית נהרגה בתאונת דרכים, ארבעה נוספים נפצעו

 

מודעת הלוואה לדוגמה
 

מודעת הלוואה לדוגמה( חדשות עשר)

 


כיום קצת יותר מ-80% מההלוואות ניתנות על ידי הבנקים, אבל מספר השחקנים בשוק הולך וגדל. כמו כן, היקף האשראי הצרכני, כלומר רק הלוואות רגילות, לא כולל הלוואות לדיור, זינק מאז 2012 ב-30% ליותר מ-190 מיליארד שקלים. בנוסף, במהלך העשור האחרון היקף האשראי הצרכני הכפיל עצמו וזינק פי שניים בהשוואה לעליה בהכנסה למשק בית ממוצע. בהשוואה לעולם, מצבנו אינו כל כך שונה, אבל העשירונים הנמוכים בישראל נוטלים פי שניים הלוואות ביחס לאוכלוסיה החלשה במדינות אירופה.

"קיבלתי התראה באפליקציה ולקחתי הלוואה ראשונה". סיפר אלון, שבגיל 20 כבר צבר חובות של חצי מיליון שקלים, והגיע לפשיטת רגל, בלי שבכלל דרך בסניף הבנק. אצל אלון הכל נעשה בלחיצת כפתור, באמצעות "אשראי בקליק" מבנק הפועלים. "היו ימים שלא היה לי מה לאכול ואיפה לישון, ניסיתי להתאבד ולא ידעתי מה לעשות, אף אחד לא שאל אותי איך אחזיר את הכסף. לא ייתכן שלא יהיה פיקוח על מתן אשראי צרכני לצעירים ובלי בטחונות".
 

המגמה המתגברת הופכת לאחרונה לגורם המסכן גם את כספי גיל הפרישה של הישראלים. בשנים האחרונות, 12 מיליארד שקלים מתוך החסכונות ארוכי הטווח, קרנות פנסיה, גמל השתלמות וביטוחי המנהלים של תושבי המדינה ניתנו כהלוואות, והמצב הזה יוצר עכשיו מחלוקת משפטית מסובכת - עד כמה לאפשר פגיעה בחסכונות האלה לטובת החזרת החובות של מי שנקלע לקשיים.