יחידת העפיפונים ברצועת עזה, חדשות עשר

לקראת "יום הנכסה": חמאס ישתמש ביותר עפיפונים ובפחות מפגינים

צה"ל תגבר כוחות לאורך הגדר לקראת הצעדה היום, שבה יציינו הפלסטינים 51 שנים לכיבוש הגדה והרצועה • פרשנות: חמאס ינסה לקבוע תמונת ניצחון בשבוע האחרון של הרמדאן

צה"ל נערך ל"יום הנכסה", המציין את היום שבו כבשה ישראל את הגדה המערבית ורצועת הזה לפני 51 שנים ויתקיים היום (שלישי). צה"ל נערך בכוחות גדולים לאורך הגדר ברצועת עזה, וסוללות כיפת ברזל ערוכות למקרה של ירי לעבר ישראל.

חמאס לא ציפה להצלחה כה גדולה בשיגור עפיפוני התבערה, ולכן סביר להניח שבמהלך היום יופרחו עפיפונים רבים, אך כמות מצומצמת של מפגינים. חמאס רוצה לקבוע תמונת ניצחון בשבוע האחרון של חודש הרמדאן ובהתאמה, איראן רוצה ביום שישי האחרון של הצום "מופע" על הגדר, הכולל הרוגים, וכנראה תקבל את זה מאחר שחמאס עושה דברה של איראן בימים אלה.

 השריפה ביער בארי
 

השריפה ביער בארי( דני בן דוד, יערן קק״ל)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

יצחק אברג'יל הסכים לרצות 30 שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון

ריבלין שוחח עם אבו מאזן בטלפון ודרש: גנה את הטרור מעזה

האישה בזנות שלחמה למען חברותיה - תקבל תואר כבוד מהמלכה

בצה"ל מעריכים כי לא יגיעו אלפים אך נערכים לקראת צעדה לכיוון מעבר ארז שצפויה להתחיל ב-11:00. כמו כן, כוחות הביטחון נערכים לקראת פיגועים על הגדר, כפי שהיו בימים האחרונים. 

בתוך כך, השגרה בעוטף עזה נשמרת. אירועי פסטיבל קולנוע דרום בשדרות נערכים היום כרגיל, ומדור הספורט של אגודת הסטודנטים במכללת ספיר יקיים הערב טורניר כדורסל ארצי "לחיזוק עוטף עזה", על פי הודעת המדור, בהשתתפות קבוצות של אגודות סטודנטים מכל רחבי הארץ.

בתוך כך, מצה"ל נמסר כי סמוך למעבר קרני שבצפון רצועת עזה אותרו הבוקר מספר רימונים, בקבוקי תבערה ומטען צינור שהושלכו משטח רצועת עזה.

"איתור הממצאים הבוקר מצטרפים לעוד עשרות מטענים ורימונים אשר מושלכים לעבר כוחות צה"ל בשבועות האחרונים, והינם עדות לאופיין האלים של הפרות הסדר האלימות שמוביל ארגון הטרור חמאס על מנת לבצע פיגועים כנגד כוחות צה"ל ואזרחי ישראל", נמסר מצה"ל.

רימון שצה"ל טוען כי איתר על גדר הרצועה
 

רימון שצה"ל טוען כי איתר על גדר הרצועה( דו"צ)

 

שמונה שריפות השתוללו אתמול בדרום הארץ. שלוש מהן ביער בארי שבעוטף עזה. מוקדי הדליקות היו באזור מחברי, באזור מפעל הגופרית ובשטח שמורה. מאוחר יותר פרצה שריפה נוספת ביער. שריפה נוספת בערה בשטחי קיבוץ ניר עם בסמוך למכללת ספיר כתוצאה מעפיפון תבערה. שריפה שישית פרצה ליד תחנת הרכבת בשדרות. בעקבות השריפה, אחד הכבישים באזור נחסם לזמן קצר. כמו כן פרצו שתי שריפות בקיבוץ נחל עוז ובנחל הבשור.

שני פלסטינים שניסו אתמול לחצות את גדר המערכת מרצועת עזה לשטח ישראל נורו על ידי כוח גולני באזור נירים. אחד מהם נהרג והשני נפצע. על פי דובר צה"ל, הם פגעו בגדר המערכת ונשאו גרזן.

בד בבד, רשת "אל-אקצא" של חמאס פרסמה סרטון, שבו נראים כמה צעירים פלסטינים חותכים את גדר הגבול וחוצים לשטח ישראל ביום שישי האחרון באזור חאן יונס ומציתים עמדת שמירה צבאית. בחמאס כינו זאת "פעולה הרואית", וברשת "שהאב" טענו כי הפעולה היא "בתגובה למותה של רזאן א-נג'אר", הפרמדיקית שנורתה למוות במהלך ההפגנות באזור הגבול.

השר אביגדור ליברמן במחנה אוגדת איו"ש
 

השר אביגדור ליברמן במחנה אוגדת איו"ש(חדשות עשר)

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא אתמול בפתח ישיבת סיעתו למתיחות בדרום. "קודם כל, צריך להיות ברור שאנחנו לא מוכנים לקבל את שגרת העפיפונים, לא מהומות על הגדר, לא ניסיונות לפרוץ את הגדר ולגרום נזקים לעבודות או לשטח ריבוני ישראלי", אמר.

"לכן, אנחנו נפעל בהתאם", הוסיף ליברמן, "אני רק רוצה להדגיש שאנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הישראלי, בזמן ובעיתוי הנוח לנו, מתי שאנחנו נחליט - אבל בכל אופן, אני לא נוהג להשאיר חשבון פתוח ואנחנו נסגור את כל החשבונות עם חמאס, עם הג'יהאד האסלאמי ועם יתר המחבלים שפועלים כנגדנו משטח רצועת עזה". השר ציין כי "עד היום שוגרו כ-600 עפיפונים. 400 מהם אנחנו הצלחנו ליירט באמצעים טכנולוגיים, וכ-200 הגיעו לשטחנו וגרמו ל-198 שריפות ונשרפו כ-9,000 דונם של גידולים חקלאיים ויער".

בשבוע האחרון פרצו כמה שריפות בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה. כמו כןחיל האוויר תקף אתמול 15 מטרות חמאס בצפון הרצועה, "בתגובה לירי תלול מסלול שבוצע במהלך הלילה הקודם משטח רצועת עזה לעבר ישראל", כך נמסר מדובר צה"ל. זאת, לאחר שאזעקות צבע אדום נשמעו אתמול בלילה בעיר שדרות, בחוף אשקלון ובמועצות המקומיות שער הנגב, שדות נגב ואשכול. צה"ל מסר בתגובה כי זוהו במהלך ליל אמש ארבעה שיגורי רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל, וכי שלושה מהם יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. על פי ההערכות, לשיגורים אחראים ארגונים סלפים קטנים ולא חמאס עצמו