ליברמן: "לא מקבלים את שגרת העפיפונים - נסגור חשבון עם חמאס"

שר הביטחון ציין כי כ-200 עפיפוני התבערה שלא יורטו שרפו כ-9,000 דונם של גידולים חקלאיים ויער • על החזית בצפון: "לא איראן ולא חיזבאללה יהיו נוכחים על אדמת סוריה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (שני) בפתח ישיבת סיעתו למתיחות בדרום. "קודם כל, צריך להיות ברור שאנחנו לא מוכנים לקבל את שגרת העפיפונים, לא מהומות על הגדר, לא ניסיונות לפרוץ את הגדר ולגרום נזקים לעבודות או לשטח ריבוני ישראלי", אמר.

"לכן, אנחנו נפעל בהתאם", הוסיף ליברמן, "אני רק רוצה להדגיש שאנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הישראלי, בזמן ובעיתוי הנוח לנו, מתי שאנחנו נחליט - אבל בכל אופן, אני לא נוהג להשאיר חשבון פתוח ואנחנו נסגור את כל החשבונות עם חמאס, עם הג'יהאד האסלאמי ועם יתר המחבלים שפועלים כנגדנו משטח רצועת עזה". השר ציין כי "עד היום שוגרו כ-600 עפיפונים. 400 מהם אנחנו הצלחנו ליירט באמצעים טכנולוגיים, וכ-200 הגיעו לשטחנו וגרמו ל-198 שריפות ונשרפו כ-9,000 דונם של גידולים חקלאיים ויער".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הותר לפרסום: צבי גנדלמן מחדרה הוא ראש העירייה החשוד בשחיתות

גואטמלה: 25 הרוגים, מאות פצועים ונעדרים בהתפרצות הר געש

נתניהו: לקזז את כספי הפיצויים על נזקי העפיפונים מכספי הרשות

  פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה
 

"כולם אותו דין". פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה (רויטרס)

 

כשנשאל על ההבדלים בהתייחסות לחמאס ולג'יהאד האסלאמי - שעל פי ההערכות נתמכים על ידי האיראנים - הבהיר ליברמן: "זה אותם מחבלים, זו אותה גברת אולי קצת בחליפה אחרת, אבל מדובר באותם מחבלים, באותם אנשים שכל מטרתם להשמיד את מדינת ישראל לא מכירים בזכונתנו להתקיים כאן, ולכן אני לא רואה שום הבדל מהותי. כולם אותו דין. לא נתפשר". 

"היום שוחחתי עם כל ראשי המועצות של עוטף עזה, מלבד אחד שנמצא במילואים", הוסיף ליברמן בהתייחסות לטיפול בתושבי האזור. "אני חושב שהם מבינים את המהלכים שלנו. הם חלוצים אמיתיים, והם מתמודדים לא רע". לדבריו, "אני רואה יותר התרגשות בתל אביב, בכלי תקשורת, בין כל מיני בעלי טורים, אבל לא דווקא בדרום. הם יודעים בדיוק מה אנחנו עושים".

שר האוצר משה כחלון חשף בפתח ישיבת סיעת "כולנו את הנזקים הכלכליים של טרור העפיפונים: "5,000 דונם חיטה, מטעים ומערכות השקיה. הנזק הכלכלי המוערך – 5 מיליון שקלים". עוד אמר כחלון כי החקלאים יקבלו מקדמות של 50% באופן מיידי.

אתמול ושלשום פרצו כמה שריפות בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה. כמו כן, חיל האוויר תקף אתמול 15 מטרות חמאס בצפון הרצועה, "בתגובה לירי תלול מסלול שבוצע במהלך הלילה משטח רצועת עזה לעבר ישראל", כך נמסר מדובר צה"ל. זאת, לאחר שאזעקות צבע אדום נשמעו הלילה בעיר שדרות, בחוף אשקלון ובמועצות המקומיות שער הנגב, שדות נגב ואשכול. צה"ל מסר בתגובה כי זוהו במהלך הלילה ארבעה שיגורי רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל, וכי שלושה מהם יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. על פי ההערכות, לשיגורים אחראים ארגונים סלפים קטנים ולא חמאס עצמו.

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

"לא חושב שמישהו מעלה על דעתו להאזין לדרג המדיני". נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

בנוגע לחזית הצפונית, אמר ליברמן כי "עמדתנו מאוד ברורה - אנחנו רוצים הסדר חד וברור, שלא איראנים ולא חיזבאללה נוכחים על אדמת סוריה, וכל השאר ממש לא ענייננו".

הוא התייחס בדבריו גם לסערת ההאזנות ולדיווחים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להאזין לראש המוסד לשעבר תמיר פרדו ולרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, וטען כי "אני לא חושב שמישהו מעלה על דעתו להאזין לדרג המדיני". הוא הבהיר כי "יש כללים מאוד ברורים לגבי האזנות סתר". 

ליברמן נשאל גם על דוח המלצות הגיור שהוגש לנתניהו, ואמר כי "ממה ששמעתי, זה נראה חיובי ביותר ואנחנו בהחלט תומכים. לא ראיתי את כל ההצעה, אבל הכיוונים שהצביע עליהם משה ניסים בדוח שלו נראים כיוונים טובים מאוד".