רה"מ ייפגש עם מרקל, מקרון ומיי: "ביקור חשוב, נדבר על איראן"

לאחר פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין, יצא רה"מ לסבב פגישות מדיניות בברלין, פריז ולונדון. דיווח: "הועברו לשירותי הביון האירופיים מסמכים מארכיון הגרעין"

  • פורסם ב:
  • 04/06/2018 03:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/06/2018 10:45
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

שלושה ימים בבירות אירופה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המריא הבוקר (שני) לאירופה, שם יקיים במשך מספר ימים סבב פגישות מדיניות עם מנהיגי המדינות החזקות ביבשת: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. מסע הדילוגים של נתניהו יחל בברלין, ימשיך לפריז ומשם ללונדון.

"אני יוצא לביקור חשוב באירופה", אמר נתניהו עם עלייתו למטוב. "איפגש עם שלושה מנהיגים ואעלה שני נושאים: איראן ואיראן. הראשון - הצורך להמשיך את הלחץ נגד תוכנית הגרעין". לדבריו, "צריך להעצים את הלחץ הזה. ייתכן שאין לזה הסכמה כרגע, אבל לאורך זמן לדעתי תתגבש הבנה כזו. הנושא השני הוא בלימת הניסיונות האיראניים להתבסס בסוריה, ובעניין הזה אני מקווה לגבש מדיניות מוסכמת". הוא סיכם: "זה דבר טוב שיש לי קשר אישי מאוד קרוב ומאוד טוב איתם. זה חשוב למדינת ישראל".

היום ייפגש ראש הממשלה עם קנצלרית גרמניה מרקל, מחר הוא צפוי לפגוש את הנשיא הצרפתי מקרון, וביום רביעי את ראש הממשלה הבריטית מיי. בלונדון ייפגש נתניהו גם עם שר החוץ של הממלכה, בוריס ג'ונסון, וכן עם חברי פרלמנט בריטים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
פסגת קים-טראמפ לא תביא לתוצאות מיידיות - אך תניע תהליך

חשיפת הצינור: אשת השופט הוטרדה מינית - הצבא פשט על בית החשוד

כך הפכה פשיטת הרגל מהמוצא האחרון - לפתרון משתלם עבור החייב

נתניהו צפוי לשוחח עם מקביליו על מניעת התחמשותה של איראן בנשק גרעיני, תקופה קצרה לאחר שהנשיא האמריקני דונלד טראמפ הכריז כי הוא פורש מהסכם הגרעין בין איראן למעצמות. ראש הממשלה גם צפוי לשוחח עם המנהיגים על ההתבססות האיראנית בסוריה ובכלל באזור כולו.

בעיתון הבריטי "טיימס" דווח כי אתמול הועברו לשירותי המודיעין של צרפת, בריטניה וגרמניה כמה מסמכים מתוך ארכיון הגרעין שחשף נתניהו לפני כחודש. מסמך ספציפי מתוך הארכיון, שמראה כי טהראן האצילה על אחד מגופי הממשל את האחריות על העשרת אורניום למטרות נשק, זכה לתשומת לב מיוחדת, ורה"מ צפוי להתייחס אליו במהלך פגישותיו עם המנהיגים. 

בביקור בפריז, רה"מ נתניהו והנשיא מקרון ישתתפו באירוע לכבוד שנת ה-70 למדינת ישראל ופתיחת "העונות המצטלבות" ישראל-צרפת. במסגרת "העונות המצטלבות", יתקיימו כ-300 אירועים בשתי המדינות במגוון תחומים כגון: מדע וחדשנות, אמנות, מוזיקה, קולינריה, אקדמיה, כלכלה ותאטרון. כמו כן, רה"מ נתניהו ישתתף באירוע כלכלי, בהזמנתו של שר האוצר הצרפתי, עם ראשי חברות בכירים במשק הצרפתי, וכן ייפגש עם ראשי הקהילה היהודית בצרפת.

 מקרון, מיי ומרקל
 

נתניהו ייפגש עם שלושתם. מקרון, מיי ומרקל (רויטרס)

 

"הדגש יהיה על איראן, קודם כל", אמר אתמול נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כשהוא מתייחס לביקור המדיני. "אני כמובן אחדד אמת שאינה משתנה: ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני", קבע נתניהו. בקשר להתבססות של כוחות מטהראן בסוריה הוסיף רה"מ: "ישראל שומרת ותמשיך לשמור על חופש הפעולה שלה נגד ההתבססות הצבאית האיראנית בכל שטח שהוא בסוריה".

בתוך כך, במהלך סוף השבוע הכחיש בכיר ישראלי את דבריו של שגריר רוסיה באו"ם, וכן דיווחים בכלי תקשורת ערביים, לפיהם הושגו הבנות בנוגע להסדר חדש בדרום-מערב סוריה. השגריר וסילי נבנזיה אמר בתדרוך לכתבים כי "למיטב הבנתי, הסכם כזה אכן הושג. איני יודע אם הוא כבר מיושם בפועל, אך אני מבין שהצדדים הגיעו להסכמה ממנה הם מרוצים".

הפקיד הבכיר, שביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, ציין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש בשיחתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביום חמישי ובשיחותיו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ביום רביעי וביום שישי כי הכוחות האיראניים, חיזבאללה והמיליציות השיעיות צריכות לצאת מכל סוריה, ולא רק מדרום מערב המדינה. הבכיר הוסיף כי נתניהו הבהיר לפוטין ופומפאו כי ישראל תמשיך לשמור על חופש פעולה צבאי מלא נגד התבססות איראנית צבאית בכל שטח סוריה.

בשבוע שעבר דווח בחדשות עשר כי ישראל וארה"ב סיכמו כי יתנגדו לשינוי תנאי הסכם הפסקת האש בדרום סוריה מיולי 2017 ולחזרת הצבא הסורי לאזור הזה, אלא אם יתקבלו הדרישות בנוגע למניעת התבססות איראן באזור זה ובסוריה כולה. 

בתקופה האחרונה התקיימו מגעים אינטנסיביים בין ישראל לארה"ב לגבי המצב בדרום סוריה. היועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת נפגש בשבוע שעבר בבית הלבן עם היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ג'ון בולטון, ודן עמו בנושא. בכיר בבית הלבן אמר לחדשות עשר כי "בולטון ובן-שבת סיכמו כי ארה"ב וישראל יישארו מחויבות להסכם הפסקת האש בדרום סוריה מיולי 2017 ויפעלו נגד כל פעולה שמסכנת את הפסקת האש או שעלולה להרחיב את העימות באזור". התיאומים הללו מגיעים לקראת מפגש שיתקיים השבוע ברבת עמון בין בכירים מירדן, ארה"ב ורוסיה סביב הבנות חדשות בדרום סוריה.