טראמפ עם קים ג'ונג און ומון ג'יאה-אין, רויטרס

פסגת קים-טראמפ לא תביא לתוצאות מיידיות - אך תניע תהליך

בעבר התבטאה ארה"ב כמי שמעוניינת בפירוז מיידי, אך כעת מבינה ששינוי דרמטי לא יקרה מיד. הבעיה היא שכשהצפון קוריאנים נכנסו לתהליכים מסוג זה בעבר - הם רימו • פרשנות

לקראת וועידת הפסקה בין נשיא ארה"ב דונלדט טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און ב-12 ביוני בסינגפור, ניתן להניח שלא יהיה מדובר בהחלטה שתביא לשינוי דרמטי, אלא לתחילת תהליך. הבעיה היא שכשהצפון קוריאנים נכנסו בעבר לתהליכים מסוג זה – הם רימו.

כשדובר בהתחלה על הפסגה, תנאי ארה"ב לקוריאה הצפונית היו פירוק מידי מנשק גרעיני ללא תנאים וניתן לווידוא על ידי בפקחים בין-לאומי. לפי פרסום דרום קוריאני הוועידה אמורה לסיים את מלחמת קוריאה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

סופית: חיפה כימיקלים תצא מהמפרץ - כ-250 עובדים יפוטרו

תיעוד מטריד: כך משוטטים חתולים ללא מפריע בבתי החולים

נתניהו: לקזז את כספי הפיצויים על נזקי העפיפונים מכספי הרשות

כעת מדברים על כך שבסופו של דבר קוריאה הצפונית לא תקבל סיוע כלכלי עד שלא תתחיל בהליך הפירוק, כלומר מדובר בתהליך, שהוועידה תסמן את תחילתו.

המומחים אומרים שזה מה שחשבו כל הזמן - שפיונגיאנג לא תותר מיד על הכול. הבעיה כאמור בתהליכים כאלה עם הצפון קוריאנים היא שהם נוטים לרמות את הצד עמו הם נושאים ונותנים.

 קים ז'ונג און וסרגיי לברוב בפיונגיאנג
 

קים ז'ונג און וסרגיי לברוב בפיונגיאנג( משרד החוץ הרוסי)

 

כאמור, מוקדם יותר היום דווח כי נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה אין, עשוי להכריז יחד עם מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על סיומה של המלחמה בחצי האי, במהלך הפסגה שיערכו בסינגפור בהמשך החודש - כך מסר גורם דיפלומטי לעיתון דרום קוריאני.

"החלו ההכנות לכך שמון, קים וטראמפ יכריזו רשמית ב-12 או ב-13 ביוני על סיומה של מלחמת קוריאה", אמר הגורם. במקרה שהכרזה כזו אכן תתממש, היא תישא ערך סמלי רב, אולם לא תהיה לה השפעה של ממש בשטח.

מלחמת קוריאה פרצה כאשר הגוש הסובייטי תמך בצבא הצפון קוריאני, שפלש לקוריאה הדרומית בחמישה ביוני 1950. המלחמה נמשכה שלוש שנים וגרמה להרס רב בחצי האי. המלחמה ההיא הגיעה לסיומה ב-27 ביולי 1953 בעקבות הכרזה על הפסקת אש, אבל הצדדים מעולם לא חתמו על הסכם שלום. משמעות עובדה זו היא שהקוריאות נמצאות טכנית עדיין במלחמה ואזור הגבול נחשב לאחד המבוצרים ביותר בעולם

ביום שבת האחרון התייחס נשיא ארצות הברית לסוגיה. "היו שיחות בנוגע לסיומה של המלחמה", אמר טראמפ לאחר פגישה עם הבכיר הצפון קוריאני קים יונג צ'ול, "ההכרזה על סיומה תהיה משמעותית יותר מחתימה על מסמך ודבר חשוב מאוד".

על מנת להחליף את ההכרזה על הפסקת אש בהסכם שלום, יש צורך בשלוש החתימות של אלה שחתמו על הסכם הפסקת האש ב-1953, כלומר ארה"ב, שחתמה אז על ההסכם בשם קוריאה הדרומית, קוריאה הצפונית וסין.