אישה בכספומט (אילוסטרציה), חדשות עשר

כך הפכה פשיטת הרגל מהמוצא האחרון - לפתרון משתלם עבור החייב

בשנים האחרונות המגישים בקשה לפשיטת רגל הם בעיקר צעירים שחיו מעבר ליכולת, נקלעו לחובות - והחליטו לבחור בדרך הקלה • הפרק הראשון בסדרת הכתבות "החוב הלאומי"

הליך פשיטת הרגל הפך בשנים האחרונות ממוצא אחרון לפתרון קל עבור החייבים, שמעדיפים שחובותיהם. כמו כן, נדמה שרוב הישראלים המכריזים על פשיטת רגל לא טייקונים שהסתבכו בעסקאות כושלות, אלא צעירים שרצו לחיות מעבר ליכולת, לא עמדו בהחזרים, והפכו לחלק מהחוב הלאומי.

למחצית ממשקי הבית בישראל יש הלוואות, 15% בסבירות גבוהה לא יצליחו לעמוד בהחזרים. מהבנק, כרטיסי אשראי, גופים חוץ בנקאיים, המעוניינים בחופשה בחו"ל, לרכוש מכונית ועוד. מבול ההלוואות של השנים האחרונות הופך להצפה של תיקי פשיטות הרגל. 62,400 תיקי פשיטת רגל, פי 3.5 משנת 2010. "אם פעם זו הייתה בושה להיות פושט רגל, היום מתדפקים על הדלתות של בתי המשפט", אמר איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב.

 דניאל (שם בדוי). נכנס להליך פשיטת רגל
 

דניאל (שם בדוי). נכנס להליך פשיטת רגל(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

סופית: חיפה כימיקלים תצא מהמפרץ - כ-250 עובדים יפוטרו

נתניהו: לקזז את כספי הפיצויים על נזקי העפיפונים מכספי הרשות

תיעוד: תומך BDS אילץ מנהל בסופר צרפתי להסיר מוצרים ישראלים

בסיפור של דניאל (שם בדוי), כל נורות האזהרה הבהבו, בתחילת שנות ה-20 לחייו הוא החל לחיות על כסף לא שלו, הלוואה לקניות, הלוואה לבילויים, הלוואה לסגירת המינוס, לכל מטרה- הלוואה. הוא לא חווה כישלון עסקי ולא מחלה, אלא פשוט חי חיים שמבוססים על התחייבויות כספיות בשרשרת. שרשרת שלא נגמרה, עד שהגיע ליום הולדתו ה-25 כשהוא עמוק בהליך פשיטת רגל, ובחובות של מאות אלפי שקלים עוד לפני שהחיים בכלל התחילו. 

"לקחתי הלוואות, הבנקים נתנו לי אשראי, לא הצלחתי לעמוד בתשלומים והגעתי למצב של חובות למעלה מחצי מיליון שקלים", הסביר דניאל, שלקח את ההלוואה הראשונה בגיל 19. "הבנקים לא עצרו את זה באיזשהו שלב", אמר.

"זה הליך של התמודדות עם סיטואציה בה חייב הפך להיות חדל פירעון, כלומר, נעדר יכולת לפרוע את החובות שלו", הסבירה עו"ד סיגל יעקובי, כונסת הנכסים הרשמית במשרד המשפטים. "זה הליך שקובע כללים בנוגע לחלוקת הכספים בין הנושים השונים ומאפשר לחייב כשהוא מסיים תהליך לפתוח דף חדש".

התהליך אמור היה להיות המוצא האחרון, לכן מתלוות אליו הגבלות כמו עיכוב יציאה מהארץ והתנהלות בלי אשראי במשך כל התהליך. אחרי שמסתיימת פשיטת הרגל נותרת רק הגבלה על לקיחת משכנתא למשך שבע שנים, וגם כתם בחשבון הבנק שגם הוא יימחק כעבור כמה שנים. שינויים חברתיים הפכו את הליך פשיטת הרגל מעונש חברתי, לפתרון קל מדי, אפילו משתלם.

"מאות הפכו את הליך פשיטת הרגל לכלי צרכני שנועד בעיקר לשרת את החייב ולא את הזוכה", הסביר עו"ד תומר מוסקוביץ', מנהל רשות האכיפה והגבייה. "90% או יותר מיקי פשיטת הרגל נפתחים על ידי החייבים ולא הזוכים".

עורכי הדין דוחפים חייבים, אפילו כאלה שלא נמצאים בחובות גדולים במיוחד, להליך פשיטת הרגל במסגרתו יימחקו חובותיהם. הסיבה בין היתר היא שכר הטרחה של בין 15,000 ל-20,000 שקלים. כיום הרשת מוצפת בפרסומות להליכי פשיטת רגל.