חמאס יודע – הטפטופים יתישו את ישראל ולא יובילו למבצע רחב

פרשנות: הארגון ממשיך לאפשר לארגונים סוררים לירות לשם הרתעה, וכל זאת בתמיכת איראן - שמעודדת גם את המשך האלימות על הגדר • עפיפון עם מטען חבלה חדר לישראל - ונוטרל

שיגור הרקטות לעבר ישראל נעשה לאחר הפסקת האש שהושגה בשבוע שעבר על ידי "ארגון סוררים", אך אף "ארגון סורר" לא יכול לירות רקטות ברצועת עזה אם חמאס לא ייתן לו את האישור. בכך, חמאס בעצם קובע את הפסקות האש. הוא רוצה שתהיה לו הרעתה - ואין הרתעה כלפי ישראל, אלא בטפטופים. זאת, מאחר שחמאס יודע שאלו יתישו את ישראל, אך לא יגרמו לה לצאת למבצע רחב.


כעת, כשלחמאס יש את איראן, זו דוחפת אותו להמשיך בירי ולהמשיך בהפגנות האלימות על הגדר, ובמיוחד ביום שישי האחרון של הרמאדן, שבו לפי הציפיות נראה הפגנות המוניות. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

עובדי משרד הספורט הודיעו: מוותרים על הכרטיסים שהוקצו לנו

תיעוד מטריד: כך משוטטים חתולים ללא מפריע בבתי החולים

תיעוד: תומך BDS אילץ מנהל בסופר צרפתי להסיר מוצרים ישראלים

 העפיפון עם חומר הנפץ שחדר לישראל
 

העפיפון עם חומר הנפץ שחדר לישראל (רפאל חיון, ביטחון שדה)

 

בתוך כך, כוח צה"ל איתר ונטרל היום (ראשון) עפיפון שאליו היה מחובר מטען חבלה מסווה. העפיפון חצה לשטח ישראל באזור כרם שלום שבדרום רצועת עזה, נפל בסמוך לגדר והמטען שעליו הועבר לבדיקה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

במקביל, שריפה פרצה הערב ביער שוקדה שבעוטף עזה, ככל הנראה בעקבות עפיפון בוער. מוקדם יותר פרצה שריפה גדולה בקיבוץ אור הנר, ולפי הערכה נשרפו במקום כ-4,000 דונם של שטחי מרעה ונזק כבד נגרם למקום. למקום הגיעו שישה רכבי כיבוי, כבאית של קק"ל וארבעה מטוסי תבערה ובתום שעות ארוכות הצליחו להשתלט על הלהבות. 

 הפלאפון שחובר לעפיפון שחדר לתוך שטח ישראל
 

הטלפון הסלולרי שחובר לעפיפון שחדר לתוך שטח ישראל (רפאל חיון, ביטחון שדה)

 

מדובר ככל הנראה בשני עפיפונים, שכן המרחק בין שני מוקדי השריפה גדול והרוחות חזקות. כמו כן, עצרו את הרכבת כדי להימנע ממצב שבו הדליקה תגיע אליה. העפיפונים הם שקופים, ומדובר באזור של עשרות ק"מ לאורך גבול הרצועה, כך שקשה לאתר את עפיפוני התבערה בזמן אמת, לפני שפוגעים בשדות. השליטה הושגה על שריפות נוספות שפרצו בסמוך לקיבוץ יד מרדכי ובקיבוץ בארי.

גם אתמול פרצו שריפות בכמה מוקדים בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה. שריפה גדולה פרצה בשמורת כרמיה, ככל הנראה בשל עפיפון תבערה. ארבעה מטוסי כיבוי ו-12 צוותי כיבוי פעלו במקום במשך כמה שעות, עד שהושגה שליטה על האש, בסיוע של חיל האוויר, מחשש שהאש תתפשט לחממות של מושב נתיב העשרה. מרשות הטבע והגנים נמסר כי ההערכה היא כי נשרף כשליש משטח השמורה.

השריפה באור הנר
 

השריפה באור הנר (חדשות עשר)

 

דליקה גדולה נוספת פרצה בשדה בכיסופים וליד קיבוץ ניר עם. צוותי כיבוי גדולים, יחד עם אנשי קק"ל, הצליחו כעבור כמה שעות להשתלט על האש. שריפה נוספת פרצה באזור, ותושבי נתיב העשרה התבקשו להשתמש ביציאת המילוט מהיישוב למשך זמן קצר, עד שכובתה האש. מאז החל טרור העפיפונים, פרצו כבר 300 שריפות ועלו באש 5,000 דונמים של שדות חקלאיים. 

מוקדם יותר פורסם כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את ראש המל"ל, מאיר בן שבת, לקדם תהליך שיקזז מכספי הרשות הפלסטינית את כספי הפיצויים שישראל תעביר ליישובים בעוטף עזה. זאת, בגין הנזקים שנגרמו להם מהצתות של עפיפוני התבערה. עם זאת, אין אפשרות ליישם את הקיזוז בפועל מאחר שמדובר בצעד בלתי חוקי. בימים אלו מקודם חוק מיוחד שיאפשר קיזוז כספים שהרשות הפלסטינית משלמת למחבלים. החוק, שיזם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, עבר בחודש שעבר בקריאה ראשונה ברוב של 55 תומכים מול 14 מתנגדים.

בשבוע שעבר צה"ל התיר לפרסום כי ביום שני בשבוע שעבר אותר רחפן שככל הנראה חצה מצפון רצועת עזה לתוך שטח ישראל ונפל במועצה האזורית שער הנגב. בדיקה גילתה כי הרחפן נשא חומר נפץ. "האיום הבא של חמאס כבר נמצא כאן", אמר ח"כ חיים ילין (יש עתיד) בשבוע שעבר בהתייחסו לאירוע, "אנחנו חייבים להכין את התשתית לפני האיום הממשי כדי לנטרל אותו. פניתי לוועדת החוץ והביטחון ודרשתי לקיים דיון דחוף בנושא הרחפנים מעזה ביחד עם הגורמים המוסמכים כדי לנסות ולהקדים תרופה למכה".

עפיפון תבערה שהועף מרצועת עזה
 

עפיפון תבערה שהועף מרצועת עזה (דובר צה"ל)