עובדי משרד הספורט הודיעו: מוותרים על הכרטיסים שהוקצו לנו

בטרם הכרעת המשנה ליועמ"ש, במשרד אמרו כי יחזירו את הכרטיסים. זאת, למורת רוחם של העובדים • וגם - לקראת המונדיאל: השחיתות שהובילה לניצחון ארגנטינה ב-1978

בתום דיון שקיימה היום (ראשון) המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, בעניין הכרטיסים למשחק הכדורגל של נבחרות ישראל וארגנטינה שהוקצו למשרד התרבות והספורט, ובטרם ניתנה הכרעתה המשפטית בסוגיה, הודיע משרד התרבות והספורט כי בכוונתו לוותר על הכרטיסים שהוצעו למשרד ולהחזירם לחברה המארגנת.

בהודעת המשרד נכתב כי "עובדי משרד התרבות והספורט, בעצה אחת עם הנהלת המשרד, הודיעו באמצעות ועד העובדים כי בכוונתם לוותר על כל הכרטיסים למשחק ישראל-ארגנטינה שהוצעו למשרד עבור העובדים במחיר מלא, ולהחזירם לידם. זאת על אף שהם משוכנעים כי נגרם להם עוול. יובהר כי ויתור העובדים על הכרטיסים נעשה לאור תחושת אי הנוחות הכבדה ששררה בקרב העובדים בשל הפרסומים האחרונים, הפגיעה בתדמיתם כעובדי ציבור והאור השלילי בו הוצגו בתקשורת". 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד מטריד: כך משוטטים חתולים ללא מפריע בבתי החולים

נתניהו: לקזז את כספי הפיצויים על נזקי העפיפונים מכספי הרשות

הנשיא מצייץ במקומה? מלניה טראמפ לא נראתה כבר 24 ימים בציבור

 ליאו מסי, ארגנטינה
 

ליאו מסי, ארגנטינה( רויטרס)

 

עם זאת, יש לציין כי הדבר קרה למורת רוחם של אנשי המשרד, שעד שעות הצהריים המשיכו להחזיק בעמדה לפיה אין עליהם לוותר על הכרטיסים. בתגובה שנמסרה לחדשות עשר לפני ההחלטה להחזיר את הכרטיסים, נכתב כי "בהתאם לחוות הדעת המשפטית של היועצת המשפטית של משרד התרבות והספורט, שאף נמסרה למשרד המשפטים, רכישת הכרטיסים בכסף מלא באמצעות המשרד אינה נוגדת את הוראות חוק המתנות ואין בכך כל פסול. ההחלטה אם לממש את הזכות לרכוש כרטיס על פי נוהל זה היא עניינו הפרטי של העובד".

כזכור, בעקבות התערבותה של שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הועבר האירוע, שצפוי להתרחש בעוד שישה ימים, לאצטדיון טדי בירושלים, כאשר המשרד הסכים לשאת בחלק מהעלויות הנוספות הכרוכות. לאחר שסוכם על העברת האירוע, סוכם בין המשרד לבין חברת "קומטק" על הקצאה של 200 כרטיסים שיוצעו לעובדי המשרד, וזאת בעבור תשלום של מחיר מלא ועד לשני כרטיסים לעובד, על בסיס כל הקודם זוכה.

מפרסומים שונים עלה כי החברה הקצתה כרטיסים נוספים לגורמים שונים, ובכלל זאת 10 אלף כרטיסים לנותני חסות שונים כגון שופרסל, החברה למתנ"סים, ההתאחדות לכדורגל וגורמים נוספים. כמו כן, 5,000 כרטיסים הוצעו למכירה מוקדמת עבור מנויי נבחרת ישראל.

 אולפן  מונדיאל 2018
 

אולפן מונדיאל 2018 (חדשות עשר)

 

40 שנה אחרי: כך השפיעה החונטה הצבאית על תוצאות המונדיאל בארגנטינה

בארגנטינה מציינים השבוע 40 שנה לפתיחת גביע העולם של 1978 שנערך שם, והסתיים בזכייה של הנבחרת המקומית בגביע הראשון בתולדותיה, אבל בעיקר שימש כמפגן ראווה של החונטה הצבאית ששלטה במדינה, ובראשה הדיקטטור חורחה רפאל וידלה.

השבוע נחשפו פרטים חדשים, צילומים ועדויות, איך מאחורי הקלעים של הטורניר הפעילו הגנרלים מסכת של עינויים, איומים ומניפולציות, שהובילו בסופו של דבר אל הניצחון. "לקחו אותנו לראות את ההופעה. הם רצו שאנחנו נראה את שמחת העם", סיפרה לילה פסטוריסה, שהייתה כלואה בבית כלא של החונטה הצבאית. "אתם, שלחמתם נגד מוסדות המדינה, תראו כמה רע לכם, תראו כמה כולם שמחים".   

עם פתיחת הארכיון לאורך השנים, צצו גם ספקות לגבי לגיטימיות הניצחון ההיסטורי של ארגנטינה בטורניר - האם הנבחרת הייתה אמורה להגיע לגמר מול הולנד, או שמא זאת הייתה אמורה להיות ברזיל? ארגנטינה הייתה חייבת לנצח את פרו לפחות 4-0 בחצי הגמר כדי להעפיל לגמר ולעקוף את ברזיל בבית, והגנרלים ככל הנראה דאגו שזה יקרה. דווח כי משטרו של וידלה קנה לעצמו את הניצחון בתמורה ל-14 אלף טון של חיטה לפרו, שחרור של אסירים פוליטיים והלוואה פיננסית משמעותית. כמו כן, היה ביקור מאיים במלתחות, רגע לפני המשחק הגורלי. "ביקר אצלנו הגנרל וידלה יחד עם יו"ר ההתאחדות שלנו", סיפר חסה ולאסקז, שחקן נבחרת פרו דאז. "הם באו לאחל לנו הצלחה לפני המשחק. ולנו זה היה מאוד מוזר שנשיא המדינה בא לאחר לנו הצלחה".

דווח גם כי השוער של נבחרת פרו, רמון קירוגה, שהחזיק באזרחות ארגנטינית היה מעט רדום באותו יום על הדשא. "נפגשנו עם המאמן כדי לבקש ממנו ולומר לו בבקשה שלא יכניס את רמון (קירוגה) למשחק", סיפר ולאסקז. "אבל גדולה הייתה ההפתעה כשלפני המשחק הוא בכל זאת הכניס את קירוגה, אחרי שהוא אמר לנו שהוא לא ירכיב אותו".

קירוגה חטף שישה גולים מהנבחרת הארגנטינית, שהעפילה למשחק הגמר מול הולנד. השחקנים מילאו את הפקודה. והחונטה הצבאית האלימה, קיבלה את תמונת הניצחון, שכה רצתה בה.