נתניהו: לקזז את כספי הפיצויים על נזקי העפיפונים מכספי הרשות

ראש המל"ל הונחה לקדם תהליך של קיצוץ הכספים שישראל מעבירה לפלסטינים, לטובת תשלום על נזקים לתושבי עוטף עזה, שנגרמו בעקבות ההצתות. עם זאת, בפועל הקיזוז אינו ישים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה היום (ראשון) את ראש המל"ל, מאיר בן שבת, לקדם תהליך שיקזז מכספי הרשות הפלסטינית את כספי הפיצויים שישראל תעביר ליישובים בעוטף עזה. זאת, בגין הנזקים שנגרמו להם מהצתות של עפיפוני התבערה.

עם זאת, אין אפשרות ליישם את הקיזוז בפועל מאחר שמדובר בצעד בלתי חוקי. בימים אלו מקודם חוק מיוחד שיאפשר קיזוז כספים שהרשות הפלסטינית משלמת למחבלים. החוק, שיזם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, עבר בחודש שעבר בקריאה ראשונה ברוב של 55 תומכים מול 14 מתנגדים.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: תומך BDS אילץ מנהל בסופר צרפתי להסיר מוצרים ישראלים

הנשיא מצייץ במקומה? מלניה טראמפ לא נראתה כבר 24 ימים בציבור

לאחר שנשלח למעצר: סרבן הגט ירון אטיאס חתם על הסכם גירושים

יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת יולי אלדשטיין, אמר היום בסיור בישובי עוטף עזה בהם השתוללו שרפות כתוצאה מעפיפוני תבערה כי "טרור העפיפונים הוא טרור לכל דבר. עלינו להלחם בו ביד קשה. אני בטוח כי בקרוב נמצא באמצעות הטכנולוגיה הישראלית המתקדמת פתרון לסוגייה ועד אז אני קורא לאזרחי ישראל לחזק את חקלאי הדרום ולרכוש ממוצריהם".

 שריפות בעוטף עזה
 

שריפות בעוטף עזה (דוברות כבאות והצלה )

 

במהלך הסיור, ביקר אדלשטיין בגן בו נפל בשבוע שעבר פצמ"ר ושוחח עם ילדי הגן. "נפילת הפצמ"ר דווקא בחצר של גן ילדים היא קו אדום חמור. צה"ל תקף אחרי האירוע וגם הלילה עשרות מטרות ברצועה ואני מקווה שבצד השני הפנימו - ניסיון לפגוע בחייהם של ילדים קטנים יענה בחומרה".

מצה"ל נמסר היום כי בעקבות ירי הרקטות ואירועי הטרור שבוצעו ע"י חמאס, תקפו אתמול באמצעות מטוסי קרב 15 יעדי טרור, בינהם: אתר ייצור ואחסון לרקטות ואמצעי לחימה באיזור מחנות המרכז, אתר ייצור ואחסון לרקטות ואמצעי לחימה באיזור חאן יונס, מחנה אימונים ללוחמה בשטח בנוי באיזור סג'עיה ותשתית של הכח הצבאי הימי של חמאס באיזור צפון הרצועה. 

מאז החל טרור העפיפונים, פרצו כבר 300 שריפות ועלו באש 5,000 דונמים של שדות חקלאיים. מוקדם יותר היום שריפה פרצה ככל הנראה כתוצאה מעפיפון תבערה בין קיבוץ אור הנר ושדרות. למקום שבו נשרפו אלפי דונמים הגיעו שישה רכבי כיבוי, כבאית של קק"ל וארבעה מטוסי תבערה ובתום שעות ארוכות הצליחו להשתלט על הלהבות. 

בווידאו: יעדי הטרור שתקף צה"ל ברצועת עזה

מדובר ככל הנראה בשני עפיפונים, שכן המרחק בין שני מוקדי השריפה גדול והרוחות חזקות. כמו כן, עצרו את הרכבת כדי להימנע ממצב בו הדליקה תגיע אליה. העפיפונים הם שקופים, ומדובר באזור של עשרות ק"מ לאורך גבול הרצועה, כך שקשה לאתר את עפיפוני התבערה בזמן אמת, לפני שפוגעים בשדות. השליטה הושגה על שריפות נוספות שפרצו בסמוך לקיבוץ יד מרדכי ובקיבוץ בארי.

גם אתמול פרצו שריפות בכמה מוקדים בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה. שריפה גדולה פרצה בשמורת כרמיה, ככל הנראה בשל עפיפון תבערה. ארבעה מטוסי כיבוי ו-12 צוותי כיבוי פעלו במקום במשך כמה שעות, עד שהושגה שליטה על האש, בסיוע של חיל האוויר, מחשש שהאש תתפשט לחממות של מושב נתיב העשרה. מרשות הטבע והגנים נמסר כי ההערכה היא כי נשרף כשליש משטח השמורה.

דליקה גדולה נוספת פרצה בשדה בכיסופים וליד קיבוץ ניר עם. צוותי כיבוי גדולים, יחד עם אנשי קק"ל, הצליחו כעבור כמה שעות להשתלט על האש. שריפה נוספת פרצה באזור, ותושבי נתיב העשרה התבקשו להשתמש ביציאת המילוט מהיישוב למשך זמן קצר, עד שכובתה האש. 

"משתיים בצהריים כשמתחלפת הרוח אנחנו בכוננות ספיגה, מחכים לעפיפונים מהמערב ומנסים למנוע כמה שאפשר את הנזקים" הסביר ראובן ניר, חקלאי מעוטף עזה. "עכשיו העפיפונים התחלפו לבלונים שהם שקופים וקשה לעקוב אחריהם".

ניר הסביר כי לדעתו הפלסטינים המשגרים את העפיפונים יודעים לכוון את העפיפון לעבר השדות. בתחילה שדות החיטה שלא נקצרו והיו צמודים לגדר היו אלה שנשרפו, כעבור זמן מה, כשכבר לא נותר מה לשרוף, העפיפונים הגיעו לשטחים אחרים - כלומר הם יודעים לכוון את העפיפונים.