נתניהו עם דו"ח הגיור שהגיש השר לשעבר משה נסים, קובי גדעון, לע"מ

ביקורת על דוח הגיור: "פתח להתבוללות וחורבן היהדות"

ראש הממשלה קיבל את הדוח של השר לשעבר משה ניסים, שממליץ בין השאר להקים מערך גיור חדש שאינו יהיה תלוי ברבנות. דרעי: "אדאג שהמלצות אלה לא יעלו לדיון"

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל היום (ראשון) לידיו את הדוח וההמלצות שגיבש שר המשפטים והאוצר לשעבר משה ניסים בנושא הגיור. בדוח ישנה המלצה כי יוקם מערך גיור חדש שאינו יהיה תלוי ברבנות. בנוסף, ראש הרשות ימונה על ידי רה"מ בהתייעצות במעמד שווה עם הרב הראשי ויו"ר הסוכנות. גם גיור רפורמי וקונסרבטיבי, שיבוצע בקהילה מוכרת בחו"ל, יוכר לצורך חוק השבות, על פי ההמלצות.

הדוח נולד לאחר עשרה חודשי עבודה והוא התקבל בביקורת חריפה, הן של החרדים ושל גורמים דתיים, והן של התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית. הדוח נותן למעשה מונופול לאורותודוקסיה על הגיורים, אך בונה מנגנון שיאפשר מינוי דיינים מתונים מתוך האורתודוקסיה וסולל דרך לגיור בדרך הלכתית מתונה. מטבע הדברים הרפורמים, שגם להם ניתן כוח להשפיע על זהות הדיינים האורתודוקסיים בלבד, מתנגדים בחריפות. 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

שיבושים בתנועת הרכבות בשדרות עקב שריפה בשל עפיפון תבערה

מאות חרדים מבקשים לימודי ליבה לילדיהם ולא מקבלים מענה

ההפגנות הגדולות בירדן זה שנים: אלפים מחו נגד העלאת מיסים

להפתעתו, נתקל ניסים גם בהתנגדות אורתודוקסית חריפה. השר לשעבר הוא תקף בחריפות את הרבנים, שלא מנסים לטענתו לפתור את בעיית 400 אלף העולים מברית המועצות לשעבר שאינם יהודים על פי ההלכה. לדבריו מערך הגיור מצליח לגייר כאלף איש ואישה בלבד בשנה, ובגיורי הצבא מתגיירים עוד כ700 מידי שנה. במקביל מידי שנה מצטרפים ונולדים כעשרת אלפים ישראלים לא יהודים ולכן בתוך עשור מספר הלא יהודים הללו עשוי להגיע ל500 אלף.

  ביבי בטקס הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל
 

קיבל את הדוח לידו. נתניהו. (חדשות עשר)

 

 "לדאבוני ממשלות ישראל ורבני ישראל חטאו'', אמר ניסים, ''מערך הגיור מאכזב מפני שלא אימצו את ההלכה היהודית כפי שהיא באה לידי ביטוי בפסיקת בית הלל. אני נלחם בהתבוללות והם יוצאי התבוללות". מנגד, נתניהו טען דווקא כי ממשלתו מנסה לטפל בסוגיה. "אנחנו ממשיכים לפעול כעת העת למציאת פתרונות שיחזקו את האחדות בקרב העם היהודי בישראל ובתפוצות", אמר נתניהו.

"אני מתנגד באופן חד משמעי להמלצות אלה ואדאג שלא יעלו לדיון", הוסיף יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, "המוסמך היחידי על פי תקנות הממשלה להגיש הצעת חוק בנושא הגיור הוא שר הפנים וברור שאני לא אגיש הצעה זו".

בתוך כך, הרבנים הראשיים התכנסו לדיון חירום ביחד עם עשרות רבנים ודיינים מכל הזרמים והמגזרים בכדי לדון בהמלצות ועדת הגיור של השר משה ניסים. במהלך הפגישה חתמו הרבנים על מכתב הקורא לראש הממשלה "לדחות על הסף" את הדוח ואת המלצותיו.

 שר הפנים אריה דרעי
 

מתנגד לדוח. שר הפנים אריה דרעי(חדשות עשר)

 

הרב הראשי האשכנזי דוד לאו אמר כי "מתווה הגיור המדובר הינו פגיעה בכרם ישראל ובעם ישראל. זה פתח להתבוללות ולהביא את חורבן היהדות שמתקיים בעולם לארץ הקודש, הרבנות הראשית עושה מאמץ לאורך כל השנים שעניין הגיור יהיה אך ורק על פי ההלכה וללא שיקולים זרים. זה עניין של עם ישראל כולו שלא יכול להסכים אפילו לרגע אחד למציאות כזו".

הרב הראשי הספרדי רבי יצחק יוסף אמר כי "אני מבקש מכל רבני ישראל, מכל החוגים. צריכים לעמוד על המשמר, יש פה הכרה בגיורים לא על פי ההלכה, יש פה הכרה בגיורים רפורמים, יש פה פרצה חמורה מאוד. אני מבקש מכל הרבנים לחתום ולהצטרף למחאה ושהחוק הזה ייקבר, החוק הזה לא ראוי שיעלה".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) התייחס לסוגיה בחשבון הטוויטר שלו. "כבר לפני יותר משבועיים, כשקיבלנו לידינו טיוטה של המלצות משה ניסים לעניין הגיור, הבענו בפני רה"מ את התנגדותנו למתווה שמוציא את סמכות הגיור מפסיקתה של הרבנות הראשית לישראל", כתב סמוטריץ', "כוונתו של משה ניסים היא לטובה, אבל הגיור הוא עניין הלכתי וככזה הוא חייב להתנהל על פי פסיקתה של הרבנות הראשית".