נשיא סוריה, בשאר אל אסד, רויטרס

אסד לדיפלומטים: "אפגש עם קים ז'ונג און בקוריאה הצפונית"

בתקשורת הצפון קוריאנית דווח כי הנשיא הסורי התייחס לנושא במפגש עם דיפלומטים מפיונגיאנג. "בטוח שחלום האיחוד של קוריאה יתגשם, וידו של קים תהיה על העליונה"

נשיא סוריה בשאר אל-אסד הביע את רצונו לבקר בקוריאה הצפונית ולהיפגש עם המנהיג קים ז'ונג און, כך דווח היום (ראשון) בתקשורת הצפון קוריאנית. מהדיווח בסוכנות הידיעות הממלכתית ובעיתון המשטר עולה כי אסד התייחס לביקור אפשרי בפיונגיאנג במהלך מפגש עם דיפלומטים צפון קוריאנים בדמשק, ביום רביעי האחרון.

אסד אמר כי את הבסיס למערכת היחסים הטובה בין דמשק לפיונגיאנג יצר אביו, נשיא סוריה לשעבר חאפז אל-אסד, והביע אמונה בכך שיהיה בעתיד איחוד בין קוריאה הצפונית לדרומית.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

עם רובי פלסטיק ומדים: ילדים בעזה דימו חטיפת ישראלי והרג חייל

ההפגנות הגדולות בירדן זה שנים: אלפים מחו נגד העלאת מיסים

לאחר שבלע עשרות שקיות ניילון: לוויתן מת בחופי תאילנד

"העולם מקבל בברכה את האירועים האחרונים שהתרחשו בחצי האי הקוריאני, שהובלו על ידי מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און", אמר אסד, "אני בטוח שידו תהיה על העליונה וחלום האיחוד של קוריאה יוגשם". הוא הבהיר כי "הממשלה הסורית תומכת בצורה מלאה בהנהגה הצפון קוריאנית ובמאמציה לפתח קשרים חיובים עם קוריאה הדרומית". 

 בשאר אסד
 

תומך בהנהגה הצפון קוריאנית. בשאר אסד (רויטרס)

 

דבריו של אסד מגיעים ברקע מגעים במעורבות ארצות הברית ורוסיה להסדר בסוריה. אסד, שאינו מרבה לצאת ממדינתו מאז החלה מלחמת האזרחים בשנת 2011, ביקר בשנים האחרונות במוסקבה ונפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין בכמה הזדמנויות. 

ברקע הפגישה הצפויה בין מנהיגי ארה"ב וקוריאה הצפונית, אמרו מומחים לנשק גרעיני וגורמי מודיעין לרשת CNN כי ייתכן ופיצוץ אתר הגרעין, לפני כשבועיים - היה מזויף. בין היתר, ציינו הגורמים כי העובדה שלא הוזמנו מומחים לגרעין לחזות בפיצוץ, כפי שסוכם מראש, וכן העובדה כי העיתונאים שהוזמנו הורחקו 500 מטרים בלבד מהמקום, מצביעות על כך שהאתר הגרעיני עדיין ראוי לשימוש.

בד בבד, שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, אמר הלילה כי "קוריאה הצפונית תקבל הקלות רק כאשר תציג ראיות בלתי הפיכות, שניתן לאמת, לכך שבכוונתה להתפרק מגרעין".

כזכור, לפני כשבועיים טענה קוריאה הצפונית כי השמידה את אתר ניסויי הגרעין שלה, לעיני עיתונאים זרים. פיצוץ המנהרות, באתר השוכן בין ההרים בצפון המדינה, נעשה לעיני התקשורת, אך לא הייתה דרך לאמת את הרס המתקן כולו. לאחר הדיווחים על ההשמדה בכלי תקשורת זרים, אישרה סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית כי המדינה פירקה לחלוטין את האתר "כדי להבטיח את שקיפות מהלך הפסקת הניסויים הגרעיניים".