בכיר ישראלי: אין הסדר חדש על נוכחות איראן בדרום-מערב סוריה

הגורם הכחיש את דברי שגריר רוסיה באו"ם והבהיר כי בי-ם דורשים נסיגה איראנית מסוריה כולה. "הגישה הרוסית בנושא חיובית מבעבר, אבל עד עכשיו לא קיבלנו שום דבר כתוב"

בכיר ישראלי הכחיש אמש (שבת) את דבריו של שגריר רוסיה באו"ם ודיווחים בכלי תקשורת ערביים, לפיהם הושגו הבנות בנוגע להסדר חדש בדרום-מערב סוריה. השגריר וסילי נבנזיה אמר בתדרוך לכתבים כי "למיטב הבנתי, הסכם כזה אכן הושג. איני יודע אם הוא כבר מיושם בפועל, אך אני מבין שהצדדים הגיעו להסכמה ממנה הם מרוצים".

הפקיד הבכיר, שביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, ציין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש בשיחתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביום חמישי ובשיחותיו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ביום רביעי וביום שישי כי הכוחות האיראניים, חיזבאללה והמיליציות השיעיות צריכות לצאת מכל סוריה, ולא רק מדרום מערב המדינה. הבכיר הוסיף כי נתניהו הבהיר לפוטין ופומפאו כי ישראל תמשיך לשמור על חופש פעולה צבאי מלא נגד התבססות איראנית צבאית בכל שטח סוריה. 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דליקות בעוטף עזה עקב עפיפוני תבערה: שליש משמורת כרמיה נשרף

העימותים ברהט: אחד החשודים נעצר שוב - בחשד שהפר את מעצר הבית

ניסיון פיגוע דריסה בחברון: אין נפגעים, המחבל נורה ונהרג

"הגישה הרוסית בנוגע להוצאת הכוחות האיראנים יותר חיובית מבעבר", הבהיר גורם בכיר נוסף. "הדבר בלט בשיחות של שר הביטחון ליברמן במוסקבה. הכיוון בהחלט חיובי, אבל עד עכשיו שמענו מהרוסים רק רעיונות בעל-פה ולא קיבלנו שום דבר כתוב". לדבריו, "הפרטים חשובים ויותר מכך היישום בשטח".

שלשום דווח בחדשות עשר כי ישראל וארה"ב סיכמו כי יתנגדו לשינוי תנאי הסכם הפסקת האש בדרום סוריה מיולי 2017 ולחזרת הצבא הסורי לאזור הזה, אלא אם יתקבלו הדרישות בנוגע למניעת התבססות איראן באזור זה ובסוריה כולה. 

בימים האחרונים התקיימו מגעים אינטנסיביים בין ישראל לארה"ב לגבי המצב בדרום סוריה. היועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת נפגש ביום רביעי בבית הלבן עם היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ג'ון בולטון, ודן עמו בנושא. בכיר בבית הלבן אמר לחדשות עשר כי "בולטון ובן-שבת סיכמו כי ארה"ב וישראל יישארו מחויבות להסכם הפסקת האש בדרום סוריה מיולי 2017 ויפעלו נגד כל פעולה שמסכנת את הפסקת האש או שעלולה להרחיב את העימות באזור". 

התיאומים הללו מגיעים לקראת מפגש שיתקיים בשבוע הבא ברבת עמון בין בכירים מירדן, ארה"ב ורוסיה סביב הבנות חדשות בדרום סוריה.