ישראלי בבירת דאע"ש: מתנחל לשעבר במסע אל הגיהנום בצפון סוריה

זיו ג'ניסוב הגיע לא-רקה, בירתה לשעבר של המדינה האסלאמית וניסה להבין את גודל הזוועה שהותיר הארגון. "עצוב להגיע למקום שכולו הרס וחורבן. בכל מקום יש שאריות פגזים"

זיו ג'ניסוב, מתנחל לשעבר שגר כיום בכפר ערבי, החליט לנסוע בשבועות האחרונים לסוריה ולבקר במעוזי דאע"ש לשעבר כשהוא חמוש בדרכון קנדי מזויף. 

ג'ניסוב הגיע לא-רקה, שהייתה עד לא מזמן לבירה של המדינה האיסלאמית. משם נוהלה החליפות ששלחה את גרורותיה לרחבי העולם, עד שהגיעה המתקפה של הכוחות הכורדיים בתמיכת חיל האוויר האמריקני. בתום חודש, בירת החליפות נפלה ובתום שנה ג'ניסוב החליט להרים מצלמה ולצאת ולתעד את מה שהשאיר אחריו הרוע ששלט בעיר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

כמה שריפות בעוטף עזה עקב עפיפוני תבערה; סוכלה חדירת מחבלים

דיווח: הבית הלבן נערך לפסגה אפשרית בין טראמפ לפוטין

קומנדו על הגדר: עם יחידת מגלן על גבול הרצועה

"זה עצוב להגיע למקום שכולו הרס וחורבן", סיפר ג'ניסוב. "בכל מקום יש שאריות של קליעים ופגזים. הניגוד הגדול ביותר היה האצטדיון הגדול בא-רקה, שכשאתה יורד למתחתיו אתה רואה שכל החלק התחתון הפך לחדרי חקירות ועינויים, תאי מעצר, ומתחם אימונים של מטווחים".

זיו ג'ניסוב, הישראלי שנסע לבירת דאע"ש לשעבר

זיו ג'ניסוב, הישראלי שנסע לבירת דאע"ש לשעבר (חדשות עשר)

 

אחד הדברים הראשונים שביסס דאע"ש בעיר זה מערכת ענישה יעילה שהטילה אימה על התושבים. בתאי הכלא שתיעד ג'ניסוב ישבו אנשים מכול הסוגים: צעירים שנתפסו שותים אלכוהול לצד לוחמים שסירבו להשתתף בהוצאות להורג הברוטאליות שהתרחשו מדי שבוע. מוחמד פתח ששוחח עם ג'ניסוב מכיר את התאים האלה היטב, הוא עצמו בילה שם לצד אשתו לאחר ששניהם הורשעו במתן מקלט לחשודים בשוד. גזר הדין – גדיעת היד והרגל. "גדעו את ידי בגרזן קצבים ובמוט ברזל", סיפר.

אחרי שאנשי דאע"ש נמלטו מא-רקה בשנה שעברה, פתח מצא את אשתו. התברר שהיא הצליחה לשרוד לאחר קטיעת הגפיים ומאז הם יחד, לא מסוגלים להתפרנס, מגדלים את ששת ילדיהם בסיוע המשפחה. מי יודע כמה משפחות כאלה מתגוררות בא-רקה – משפחות שחגגו את כניסת דאע"ש שהגיע לעיר בהבטחה שישחרר אותה מידיו של אסד. "בהתחלה הם אמרו שבאו לשחרר אותנו מהעושק ומהקיפוח", הסביר. "אחרי שהם התמקמו, אנשים התחילו להצטרף אליהם".

כדי להבין איך זה קרה, צריך לחזור לתחילת הסיפור הזה. במארס 2012 החל גל הפגנות נגד שלטון אסד לשטוף את העיר. א-רקה, שנחשבה לאחד המעוזים הנאמנים של אסד, הפנתה עורף לנשיא והוא בתגובה, הכריז מלחמה על העיר.

ביוני 2014 כוחות דאע"ש הסתערו פנימה עם השלל הצבאי שאספו בעיראק והכריזו כי העיר היא בירת הח'ליפות שהלכה והתעצמה. מתנדבים מרחבי העולם החלו לזרום אליה והמשטרה המקומית של דאע"ש – החיזבא, החלה לעשות סדר אחרי תקופה ארוכה של תוהו ובוהו.  

אחרי חודשים אחדים הבינו בעיר שמה שהחל בפיקוח על מכירת אלכוהול, דלק ומחירי הבשר, לא נעצר שם. מי שהצליחו לברוח מן העיר ברחו, מי שנותרו מאחור נאלצו להתרגל לזוועות היומיומיות. "כיכר גן העדן", הכיכר המרכזית בעיר, נקראת עכשיו בפי התושבים "כיכר הגיהינום", המקום שבו היו ההוצאות להורג ושיפוד הראשים על הגדר המקיפה אותה. הכיסאות שסודרו סביב הכיכר לרווחת הצופים והצופות, עדיין שם.

"המקומיים עוד מאמינים שדאע"ש עוד עלול לחזור לשם, ולכבוש את האזור", סיפר ג'ניסוב. "עדיין יש נשים שמכוסות מכף רגל ועד ראש, לא כי הן מאמינות באורח החיים הזה אלא כי הן פשוט מפחדות. מצד שני יש כאלה ששבו ופתחו את החנויות שלהם, ומוכרים אפילו בגדי נשים".

כל זה קורה בזמן שישראל תוקפת במקביל בצד השני של סוריה. ג'ניסוב לא מכחיש את הסכנה שביציאה למקומות כמו א-רקה. במסע האחרון שלו באזור בשליחות המגזין קנאביס, הוא ניסה למצוא משהו לעשן בעיראק ובקרב הכוחות הכורדיים. זה לא עלה יפה. אחרי המסע הזה בשנה שעברה בעיראק, ג'ניסוב אזר אומץ, חצה את הנהר והגיע לסוריה.

אם היה רגע אחד שתפס אותו ב-רקה ולא שחרר זה היה המפגש עם אחמד, ילד בן שתים עשרה שנדחס לתוך המנגנון המופרע של דאע"ש כשהיה בן עשר בסך הכול ואיכשהו הצליח לשרוד בו בשאריות של אופטימיות.

אז מה יעלה בגורל א-רקה ותושביה האומללים? קשה להישאר אופטימיים. המתח בין הכוחות הכורדיים ששולטים בה כיום לתושביה הסורים הולך וגואה ויש לא מעט דיווחים על מעשי אונס וביזה מצד הכורדים. גם בשאר אל-אסד כבר לוטש עיניים לשדות הנפט של העיר ויש סיכוי סביר שינסה לכבוש אותה מחדש. אפילו לוחמי דאע"ש, אלה שהפכו את העיר הזאת לגיהינום עלי אדמות – הצליחו להימלט מכאן במסגרת הסכם חשאי שאיפשר להם מעבר בטוח על עשרות משאיות שיצאו מא-רקה בבטחה לכיוון טורקיה ומשם למקומות לא ידועים.