רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנהרגה מאש צה"ל בעזה, חדשות עשר

צה"ל בודק הרג הפרמדיקית בעזה; טיבי: "פשע נתעב של צלף מוג לב"

אלפים השתתפו בהלווייתה של רזאן נג'אר, שנורתה למוות בהפגנה בגבול. שליח האו"ם: "ישראל חייבת למתן שימוש בכוח". דובר צה"ל: "המקרה ייבדק ע"י מנגנון התחקור המטכ"לי"

אלפי בני אדם השתתפו היום (שבת) בהלוויתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית בת 21 שנותרה אתמול למוות על ידי כוח צה"ל במהלך הפגנות בסמוך לגדר הגבול. בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח כי לאחר ההלוויה הגיעו מאות נערים אל "אוהלי השיבה" ממזרח לחאן יונס ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל. עוד דווח כי כמה פלסטינים נפצעו מירי וכן משאיפת גז במהלך העימותים.

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס למותה של נג'אר במהלך כנס בוואדי ערה, וטען כי "הריגת הפרמדיקית רזאן א-נג'אר היא פשע מלחמה נתעב. היא בוצעה על ידי צלף מוג לב ונפשע שראה אחות עם חלוק לבן ולחץ על ההדק". הוא הוסיף: "האם הצלף רקד וצהל כשפגע במטרה, והאם שר הבטחון יעניק לו צל"ש? רזאן היא שהידה נעלה, שמתה תוך כדי עבודה קדושה של הגשת סיוע לפצועים".

לדבריו, "גם ניקי היילי וארה"ב, שמנעו החלטה במועצת הביטחון, נושאים באחריות לרצח הנורא הזה". טיבי הבהיר כי "רזאן היא פרמדיקית, היא הייתה עם חלוק לבן והגישה סיוע רפואי לנפגעים". לטענתו, "למרות שסימנה ביד עם חבריה, הצלף ראה, זיהה והתמקד - וכדור פילח את גופה. היא איננה". טיבי קרא לחקירת המקרה, "לא של הצבא, אלא של גוף בינלאומי".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

כמה שריפות בעוטף עזה עקב עפיפוני תבערה; סוכלה חדירת מחבלים

בית המשפט בטקסס פסק: המדינה תחשוף זהות ספקיות זריקות המוות

דיווח: הבית הלבן נערך לפסגה אפשרית בין טראמפ לפוטין

 הלווייתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנורתה למוות בעזה
 

הלווייתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנורתה למוות בעזה (חדשות עשר)

 

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, התייחס לכך בטוויטר: "'אנחנו יודעים איפה כל כדור הגיע, הכל היה מדויק ומדוד', כך טען הצבא בעצמו. ואתמול? ירי הצלפים הגיע לפלג גופה העליון של החובשת רזאן נג'אר, בת 21, שטיפלה בפצועים מההפגנות על גבול עזה". הוא הוסיף: "בראיונות קודמים סיפרה איך היא גאה לשרת את מולדתה ולהציל אנשים. היום חיי המלאכית המטפלת נלקחו". גם ח"כ מוסי רז (מרצ) כתב בטוויטר כי נג'אר "נהרגה בעת שעסקה בטיפול בפצועים סמוך לגדר. די!". 

שליח האו"ם לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, ניקולאי מלדנוב, מסר בהודעה שפרסם בטוויטר כי "מחשבותיי ותפילותיי עם משפחתה של רזאן א-נג'אר. אנשי רפואה אינם מטרה". לדבריו, "ישראל חייבת למתן את השימוש שלה בכוח, וחמאה חייב למנוע אירועים בגבול. הפלסטינים בעזה סבלו מספיק".

נשיא האיגוד הבינלאומי של הצלב האדום, פרנצ'סקו רוקה, הצלב האדום ההולנדי וארגוני רפואה נוספים גינו את מותה של נג'אר. בהסהר האדום הפלסטיני גינו גם כן את המקרה, ומסרו כי "רזאן התנדבה לספק סיוע לנפגעים במהלך צעדת השיבה". 

חוסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמאס פרסם גינוי רשמי בשם התנועה. "קבוצה של טרוריסטים שקוראים לעצמם מדינה מבצעים פקודות של ליברמן ונתניהו, ושמים להם למטרה פרמדיקית שמבצעת עבודה הומינטרית", מסר.

על פי משרד הבריאות הפלסטיני, עוד כמאה פלסטינים נפצעו במהלך ההפגנות אתמול. בצה"ל פתחו בבדיקה לבירור נסיבות הירי.

מדובר צה"ל נמסר כי "מקרים בהם נטען כי אזרח נהרג מירי צה"ל מתוחקרים באופן יסודי על ידי דרגי הפיקוד הרלוונטיים ונבדקים על ידי מנגנון התחקור המטכ"לי, וכך ייעשה בנוגע לטענות הנוכחיות". על פי ההודעה, "בהפרות הסדר אתמול ירו מחבלים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת, השליכו רימונים ומטעני חבלה. כמו כן יודו אבנים, הובערו צמיגים והתקיימו הפרות סדר במרחב הגדר. כוחות צה"ל פעלו להגנת הגדר וביטחון אזרחי ויישובי ישראל, ופעלו בהתאם להוראות הפתיחה באש".

"צה"ל פועל באופן שוטף להפקת לקחים מבצעיים ולצמצום מספר הנפגעים מירי במרחב גדר הגבול ברצועת עזה", עוד נמסר. "למרבה הצער, חמאס פועל באופן מכוון ומתוכנן לסיכון אזרחים, כאשר מדי שבוע הוא מציב בחזית הפרות הסדר האלימות ילדים צעירים, נערים ונשים, הנשלחים לגדר ומשמשים בפועל 'מגן אנושי' למימוש מטרות חמאס. צה"ל שב ומזהיר את האזרחים מהתקרבות לגדר ונטילת חלק באירועים האלימים ובפיגועים". 

  הלווייתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנורתה למוות בעזה
 

הלווייתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנורתה למוות בעזה (חדשות עשר)

 
  הלווייתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנורתה למוות בעזה
 

הלווייתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנורתה למוות בעזה (חדשות עשר)

 

בתוך כך, שריפות פרצו היום בכמה מוקדים בעוטף עזה, כתוצאה מעפיפוני תבערה. מוקדם יותר היום, סיכל כוח צה"ל ניסיון פגיעה בתשתיות ביטחוניות בשטח ישראל. הכוח זיהה חוליית מחבלים בעת שחצתה את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. הכוח הגיע לנקודה וביצע ירי לעברם, ובעקבות הירי החשודים נמלטו לשטח הרצועה.