סוריה ממשיכה להכחיש: "אין אצלנו בסיסים איראניים - זו המצאה"

שר החוץ הסורי התייחס לפרסומים על הסכם בין רוסיה לישראל על הרחקת כוחות צבא איראן מהגבול, ואמר כי טהראן מסייעת לסוריה במלחמתה, אך אין נוכחות צבאית שלה בשטח

בווידאו: ישראל וארה"ב סיכמו - נתנגד לשינוי הסכם הפסקת האש בסוריה

בהמשך להכחשתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד על נוכחות איראנית במדינה, שר החוץ הסורי, וואליד אל-מועלם, אמר היום (שבת) במסיבת עיתונאים בדמשק גם הוא כי אין בסיסים איראניים בסוריה וכי אלו המצאות ושקרים ישראליים. דבריו נאמרו בתגובה לפרסומים על הסכם בין רוסיה לישראל על הרחקת הכוחות האיראניים מהגבול עם ישראל.

עוד אמר שר החוץ הסורי, כי ישנם יועצים איראניים בסוריה שמסייעים לצבא הסורי וחלק מהם אפילו נהרג במלחמה נגד הטרור, כך כלשונו. לדבריו, הדברים שמפורסמים בישראל, כאילו יש הימצאות צבאית איראנית בסוריה "הן המצאות ישראליות ושקרים משוללי כל יסוד של אמת" הדגיש.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח: פירצת אבטחה ב- Waze מאפשרת להאקרים לשלוט בנתיב הנסיעה

כמה שריפות פרצו בעוטף עקב עפיפוני תבערה; סוכלה חדירת מחבלים

חשד להצתה: צוותי כיבוי חילצו דיירי בניין בנהריה שעלה באש

לדברי אל-מועלם, לא יתקיים כל הסכם רוסי-אמריקני בדרום סוריה, כל עוד הכוחות האמריקניים לא ייסגו מאזור משולש הגבולות הסורי-ירדני-עיראקי.

 נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד
 

נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד (רויטרס)

 

בתוך כך, הבכיר האיראני עלי שמח'אני, אמר היום כי לטהראן אין כלל נוכחות בסוריה וגם לא יועצים שנמצאים בשטחה. "ההישגים שנרשמו עד כה בסוריה הגיעו תודות למאמצי העם הסורי ומבחינת איראן מדובר בהישג שכן, איראן רואה את ביטחון סוריה כביטחונה שלה, ולכן יציבות סוריה נחשבת בעיניי איראן כהישג", אמר.

עוד הוסיף הבכיר כי טהראן "תומכת במאמצים הרוסיים להבסת הטרור בגבול הסורי-ירדני במטרה לפרוס שם שליטה של כוחות צבא סוריים", כך צוטט ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית.

כפי שפורסם לראשונה אתמול בחדשות עשר, ישראל וארה"ב סיכמו השבוע כי יתנגדו לשינוי תנאי הסכם הפסקת האש בדרום סוריה מיולי 2017, ולחזרת הצבא הסורי לאזור הזה. עוד פורסם, כי הסיכום התקבל בין הצדדים – אלא אם כן יתקבלו הדרישות בנוגע למניעת התבססות איראן באזור הזה ובסוריה כולה.

בימים האחרונים מתקיימים מגעים אינטנסיביים בין ירושלים לוושינגטון בנוגע למצב בדרום סוריה. היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, נפגש ביום רביעי בבית הלבן עם היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ג'ון בולטון, ודן עמו בנושא. "בולטון ובן שבת סיכמו כי ארה"ב וישראל יישארו מחויבות להפסקת האש בדרום סוריה מיולי 2017, ויפעלו נגד כל פעולה שמסכנת את הפסקת האש שעלולה להרחיב את העימות באזור", כך אמר לחדשות עשר גורם בכיר בבית הלבן.

תמונות לווין של הבסיס האיראני בסמוך לדמשק
 

תמונות לווין של הבסיס האיראני בסמוך לדמשק (IMAGESAT)

 

כמו כן, שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, אמר במהלך תדרוך לכתבים במטה האו"ם כי כפי הידוע לו הושג הסכם עם ישראל על הסגת הכוחות האיראניים מדרום סוריה. "למיטב הבנתי, הסכם כזה אכן הושג. איני יודע אם הוא כבר מיושם בפועל, אך אני מבין שהצדדים הגיעו להסכמה ממנה הם מרוצים", אמר.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בעניין עם שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו ביום רביעי, ופעם נוספת אתמול. במקביל שוחחו אתמול נתניהו עם פוטין, זאת בזמן שבמוסקבה נפגשו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ושר ההגנה הרוסי, כדי לדון עמו בנושא הסורי.

כזכור, אתמול פורסם בעיתון א-שרק אל-אווסט כי משיחותיהם של ליברמן, ושויגו, במוסקבה, ומהשיחה הטלפונית בין פוטין ונתניהו, עולה כי ישנן הבנות שכוללות את הרחקת הכוחות האיראניים מדרום סוריה ומתן אפשרות לישראל לתקוף את "גורמי הסכנה בעומק", לשון הידיעה.

בין היתר, לפי ההבנות, האיראנים יסיגו את כוחותיהם בתחילה לטווח של 20 ק"מ מהגבול ובהמשך לטווח של 70-60 ק"מ. לפי מקורות רוסיים, השיחות אימתו את ההבנות בנוגע לדרום סוריה בכל הקשור ליציאת הכוחות הקשורים לאיראן ומתן אור ירוק לישראל לתקוף בפעולות צבאיות את הגורמים שמהווים סכנה כלפיה ושאינם כוללים את מוצבי המשטר הסורי. העיתון מוסיף כי גורמים מישראל אישרו פרטים אלו.

כל התיאומים הללו מגיעים לקראת מפגש שיתקיים בשבוע הבא ברבת עמון בירת ירדן עם בכירים ירדניים, אמריקניים ורוסיים סביב הבנות חדשות בדרום סוריה. מוקדם יותר, דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, כי לאור פקודות בנושא מרוסיה, משטר אסד מתכוון לפרק כוחות שנלחמו לצידו, כולל כאלו שעשו זאת במימון איראני.