שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, חדשות עשר

אחרי המהומות בעזה - ארה"ב הטילה וטו על החלטה נגד ישראל באו"ם

השגרירה ניקי היילי אמרה על ההצעה שהציגה כווית במועצת הביטחון כי מדובר "כל מי שתהליך השלום חשוב לו - צריך להתנגד". במקביל, נדחתה הצעה אמריקנית לגנות את חמאס

ארצות הברית הטילה וטו אמש (שישי) על ההצעה שהגישה כווית, במועצת הביטחון של האו"ם, בדבר הגנה על הפלסטינים ברצועת עזה ובשטחי יהודה ושומרון, במה שהם כינו "הפסקת השימוש המופרז, חסר ההבחנה והבלתי פרופורציונלי בכוח של ישראל נגד הפלסטינים". השגרירה האמריקנית ניקי היילי אמרה בתחילת הדיון כי "הכוויתים לא לקחו בחשבון את כל ההערות שלנו, בכך חמאס לא מוזכרת בהחלטה. ההחלטה היא חד צדדית לחלוטין בכל מה שקורה בעזה. כל מי שאכפת לו לגבי תהליך השלום צריך להתנגד להחלטה הזו. אנחנו נטיל עליה וטו"

במהלך ההצבעה נמנעו ארבע מדינות, בהן בריטניה, פולין, הולנד ואתיופיה. מנגד, עשר מדינות הצביעו בעד ההחלטה של כווית, בהן: צרפת, רוסיה, סין, כווית, חוף השנהב, גינאה המשוונית, קזחסטן, פרו, בוליביה ושבדיה. ארה"ב כאמור הטילה וטו, ובכך מנעה את מעבר ההחלטה. מדובר הפעם השנייה שארה"ב הטילה וטו במועצת הביטחון על החלטות בנושא ישראל מאז שנכנס הנשיא דונלד טראמפ לבית הלבן.
 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הרוגה ומאה פצועים סמוך לגדר הרצועה; שריפות במספר מוקדים

אחרי קבלת המכתב מקים - טראמפ הודיע: ניפגש כמתוכנן בסינגפור

חשד לפשע שנאה בשומרון: תיעוד - ניקוב צמיגים וכתובות נאצה

 דיון מועצת הביטחון של האו"ם בנושא המתקפה הכימית בסוריה
 

דיון מועצת הביטחון של האו"ם (רויטרס )

 

לאחר ההצבעה על ההצעה הכוויתית, מועצת הביטחון דחתה הצעת החלטה אמריקנית שגינתה את חמאס על ירי הרקטות על ישראל. ארה"ב הצביעה בעד ההחלטה. רוסיה, בוליביה וכווית הצביעו נגד. שאר 11 המדינות נמנעו. שגריר צרפת אמר לאחר ההצבעה כי נוסח הצעת ההחלטה האמריקנית היה "לא מאוזן ולא כלל שום הצעה לפתרון המשבר בעזה".

השגרירה היילי אמרה במהלך הדיון כי "ההחלטה שאנו מציעים נותנת לחברות מועצת הביטחון עוד אפשרות – אפשר לגנות את הטרוריסטים במקום לגנות מדינה שמגנה על עצמה. אפשר להצביע בעד ההחלטה הכוויתית ונגד ההחלטה האמריקנית – אם תעשו זאת אתם תבהירו שאתם חושבים שכל האחריות היא על ישראל ושאין לחמאס שום אחריות". עוד הוסיפה כי "יש אלטרנטיבה להחלטה הזו. אנו מציעים הצעת החלטה משלנו ששמה את האחריות על מי שבאמת אחראי ומגנה את ירי הטילים של חמאס נגד ישראל".

השגריר הכוויתי באו"ם הציג את ההצעה, ואמר: "ההחלטה קוראת למועצת הביטחון לבחון את המצב בעזה ולהגיש המלצות לגבי מנגנוני הגנה בינלאומיים על הפלסטינים בעזה. מבקשים מכולם להצביע בעד". עוד הוסיף כי "אנו קוראים לכולם להצביע בעד כי זו הצעת החלטה מוסכמת שקוראת לכל הצדדים לכבד את החוק הבינלאומי ולהגן על אזרחים".

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר: "מדובר בהצעה צבועה שביקשה לגנות את ישראל, מבלי להזכיר את מעשי הטרור של ארגון חמאס. אנו מודים לארה"ב על ההחלטה להטיל וטו ולכל חברי המועצה, שבסירובם לתמוך בהצעה, הגנו על זכותה של ישראל להגן על אזרחיה".

ביום רביעי בערב התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לבקשת ארצות הברית כדי לדון בהסלמה ברצועת עזה ובירי הרקטות על היישובים הישראליים. ארה"ב ניסחה עבור הישיבה הצעת החלטה שהוגשה כבקשה להצהרה משותפת שתכלול גינוי חריף לחמאס על הירי. ההצעה האמריקנית, שבמתכונתה הייתה צריכה קונצנזוס, נחסמה לאחר שכווית התנגדה.

אתמול נהרגה צעירה ועוד כ-100 פלסטינים נפצעו בעימותים עם כוחות צה"ל סמוך לגדר הגבול ברצועת עזה, בהם אחד במצב קשה, כך אישר משרד הבריאות בעזה. כמו כן, שני פלסטינים נפצעו לאחר שניסו לחבל בגדר הרצועה, זמן קצר לפני שהעימותים בגבול התחדשו במסגרת אירועי "צעדת השיבה", זה יום שישי העשירי ברציפות. מארגני המחאה, שהוציאה כ-300 פלסטינים בחמישה מוקדים על גדר הגבול, טענו כי ההפגנות עמדו בסימן "מעזה לחיפה, אחדות של דם וגורל משותף". צה"ל הגיב להתפרעויות בירי גז מדמיע.