אחרי קבלת המכתב מקים - טראמפ הודיע: ניפגש כמתוכנן בסינגפור

בתום פגישה היסטורית בבית הלבן עם ראש המודיעין של קוריאה הצפונית, הודיע הנשיא האמריקני: "אפגש עם קים ב-12 ביוני". עוד הוסיף: "לא נחתום על הסכם בפגישה"

פסגת קוריאה: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע אמש (שישי) כי הוא חוזר בו מביטול הפגישה עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, וכי היא תתקיים במתוכנן ב-12 לחודש בסינגפור. את הדברים אמר בתום פגישה היסטורית עם ראש המודיעין של קוריאה הצפונית, קים יונג צ'ול, בבית הלבן.

"היה טוב", אמר הנשיא בתום הפגישה לכתבים בבית הלבן, "זה יהיה תהליך, אבל מערכת היחסים נבנית. אני חושב שהם רוצים להתפרק מנשק גרעיני ולהתפתח כמדינה". בנוסף הדגיש הנשיא כי בפגישה לא ייחתמו הסכמים, אלא רק בהמשך". בפגישה אתמול נכחו מלבד טראמפ וצ'ול, גם שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפיאו, שנועד בעצמו אתמול עם צ'ול, ואף סעד עמו.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:  

קומנדו על הגדר: עם יחידת מגלן על גבול הרצועה

חשד לפשע שנאה בשומרון: תיעוד - ניקוב צמיגים וכתובות נאצה

הרוגה ומאה פצועים סמוך לגדר הרצועה; שריפות במספר מוקדים

במהלך הפגישה העביר צ'ול כמתוכנן מכתב שכתב קים לטראמפ, אותו הגדיר טראמפ "נחמד". גם הפגישה הזו הייתה כשלעצמה היסטורית, שכן מדובר בביקור הראשון של נציג רשמי של קוריאה הצפונית בבית הלבן מאז לשנת 2000. "הפגישה הייתה ארוכה משציפינו", אמר הנשיא האמריקני לכתבים בתדרוך. 

 טראמפ, פומפאו וצ'ונט בוושינגטון
 

טראמפ, פומפאו וצ'ול בוושינגטון, אתמול(רויטרס)

 

שלשום אמר קים ז'ונג און, כי "הרצון של מדינתו בפירוק חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני נשאר ללא שינוי, עקבי וקבוע", וכי הוא "מחויב לתהליך", כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית KCNA. קים הוסיף כי הוא מקווה שיחסי ארצו עם ארצות הברית ישתפרו וייעשו "שלב אחרי שלב". את הדברים אמר אחרי פגישה עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב. 

עוד נמסר כי קים קיבל את הזמנתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לקיים פסגה משותפת ברוסיה במהלך השנה. במהלך הביקור מסר לברוב למקבילו את ברכתו החמה של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, וקרא להסרה הדרגתית של הסנקציות מעל קוריאה הצפונית. לדבריו, אם רוצים שפיונגיאנג תפרק את הנשק הגרעיני שלה, יש להסיר את הסנקציות. "לא נוכל להשיג זאת במכה אחת. לא יכול להיות פירוק גרעיני מיידי, צריך לעשות זאת צעד אחר צעד וכל הצדדים צריכים להגיע לעמק השווה", אמר לברוב. 

בשבוע שעבר כזכור, הודיע טראמפ במכתב ששיגר לקים כי הפסגה שתוכננה להתקיים בסינגפור ב-12 ביוני מבוטלת. בהודעת טראמפ לא נמסר תאריך חלופי. "אנו מעריכים את הזמן, הסובלנות ואת המאמצים בנוגע לשיחות על הפסגה שנקבע ל-12 ביוני בסינגפור", כתב טראמפ. "נודע לנו כי קוריאה הצפונית היא זו שביקשה לקיים את הפגישה, אבל עבורנו עובדה זו לא חשובה. ציפיתי מאוד להיות שם עמך".

עם זאת, בתחילת השבוע הבהיר הנשיא טראמפ כי ועידת הפסגה עם קים תתקיים כמתוכנן. "הצוות האמריקני שלנו הגיע לקוריאה הצפונית כדי לערוך הכנות לפסגה בין קים ז'ונג און ואני", צייץ טראמפ בטוויטר. "אני מאמין באמת ובתמים שלקוריאה הצפונית יש פוטנציאל מרהיב, והיא תהיה אומה כלכלית ופיננסית אדירה יום אחד. קים ז'ונג און מסכים איתי על כך. זה יקרה!".