ישראל וארה"ב סיכמו: נתנגד לשינוי הסכם הפסקת האש בסוריה

פרסום ראשון • במהלך פגישתם סיכמו בן שבת ובולטון, כי יתנגדו לשינוי ההסכם שהתקבל ב-2017 – אלא אם כן יתקבלו הדרישות בנוגע להתבססות האיראנית בדרום המדינה

המתיחות מול סוריה: ישראל וארצות הברית סיכמו השבוע כי יתנגדו לשינוי תנאי הסכם הפסקת האש בדרום סוריה מיולי 2017, ולחזרת הצבא הסורי לאזור הזה, כך פורסם לראשונה אתמול בערב (שישי) בחדשות עשר. עוד פורסם, כי הסיכום התקבל בין הצדדים – אלא אם כן יתקבלו הדרישות בנוגע למניעת התבססות איראן באזור הזה ובסוריה כולה.

בימים האחרונים מתקיימים מגעים אינטנסיביים בין ישראל לארצות הברית בנוגע למצב בדרום סוריה. היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, נפגש ביום רביעי בבית הלבן עם היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ג'ון בולטון, ודן עמו בנושא.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

חשד לפשע שנאה בשומרון: תיעוד - ניקוב צמיגים וכתובות נאצה

הרוגה ומאה פצועים סמוך לגדר הרצועה; שריפות במספר מוקדים

בתום מצוד נרחב: נתפסו אריות, טיגריסים ויגואר שברחו מגן החיות

"בולטון ובן שבת סיכמו כי ארצות הברית וישראל יישארו מחויבות להפסקת האש בדרום סוריה מיולי 2017, ויפעלו נגד כל פעולה שמסכנת את הפסקת האש שעלולה להרחיב את העימות באזור", כך אמר לחדשות עשר גורם בכיר בבית הלבן.

 מאיר בן שבת, ראש המטה לביטחון לאומי והיועץ לביטחון לאומי
 

ללא שינוי בהסכם בסוריה. מאיר בן שבת( עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

מאוחר יותר, שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, אמר במהלך תדרוך לכתבים במטה האו"ם כי כפי הידוע לו הושג הסכם עם ישראל על הסגת הכוחות האיראניים מדרום סוריה. "למיטב הבנתי, הסכם כזה אכן הושג. איני יודע אם הוא כבר מיושם בפועל, אך אני מבין שהצדדים הגיעו להסכמה ממנה הם מרוצים", אמר.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בעניין עם שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו ביום רביעי, ופעם נוספת אתמול. במקביל שוחחו אתמול נתניהו עם פוטין, זאת בזמן שבמוסקבה נפגשו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ושר ההגנה הרוסי, כדי לדון עמו בנושא הסורי.

כל התיאומים הללו מגיעים לקראת מפגש שיתקיים בשבוע הבא ברבת עמון בירת ירדן עם בכירים ירדניים, אמריקניים ורוסיים סביב הבנות חדשות בדרום סוריה. בתוך כך, דיווח היום מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, כי לאור פקודות בנושא מרוסיה, משטר אסד מתכוון לפרק כוחות שנלחמו לצידו, כולל כאלו שעשו זאת במימון איראני.