"הפרסומים על ההנחיה להאזין ספציפית לגנץ ופרדו אינם נכונים"

יורם כהן, ראש השב"כ לשעבר, הגיב באופן רשמי לטענה כי ראש הממשלה נתן לו הוראה להאזין לרמטכ"ל וראש המוסד ב-2011. מוקדם יותר הכחיש שוב נתניהו: "מדובר בשקר מוחלט"

הכחשה רשמית ראשונה: ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, הגיב אתמול (שישי) באופן פומבי לפרסום שלשום בתוכנית "עובדה" עם אילנה דיין, לפיו קיבל הנחיה ב-2011 להאזין לרמטכ"ל דאז בני גנץ ולראש המוסד תמיר פרדו. לדבריו מדובר בפרסום שאינו נכון. 

"איני נוהג בדרך כלל להתייחס בתקשורת לשיח המקצועי המתקיים בין ראש ממשלה לראש שב"כ", כתב כהן בהודעה שפרסם, "אולם, הפרסומים בתקשורת אודות הנחיות של ראש הממשלה שניתנו כביכול לראש השב"כ יורם כהן להאזין ספציפית לטלפונים של הרמטכל גנץ וראש המוסד פרדואינם נכונים". 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

חשד לפשע שנאה בשומרון: תיעוד - ניקוב צמיגים וכתובות נאצה
שני פלסטינים נורו סמוך לגדר הרצועה; שריפות במספר מוקדים

בתום מצוד נרחב: נתפסו אריות, טיגריסים ויגואר שברחו מגן החיות

גם ראש הממשלה התייחס אתמול פעם נוספת לפרסום וטען כי מדובר ב"שקר מוחלט", כהגדרתו. "ההאזנות האמיתיות שלו הן לחלונות הגבוהים, לשלישיית גשר הירקון, לאריק איינשטיין, ליהורם גאון, לשמוליק קראוס ולג'וזי כץ", אמר בהומור. בהמשך דבריו אמר רה"מ כי הוא אף נוטה להאזין גם "לשירי הביטלס, ללהקת אבא ואפילו לחבר'ה מהיום", לדבריו.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

"מדובר בשקר מוחלט". נתניהו, היום (פייסבוק )

 

בהתייחסו לפרסום שלשום, אמר נתניהו כי "יש רק בעיה אחרת עם מה שדווח בתוכנית שמתיימרת להציג עובדות ('עובדה') – מדובר בשקר מוחלט". רה"מ הוסיף כי "לא רק אני אומר שזה שקר מוחלט אלא גם ראש השב"כ לשעבר אמר זאת". בסיום דבריו, אמר נתניהו כי "הוא בספק אם התקשורת תתנצל על הדברים שפורסמו".

מוקדם יותר הכחיש יורם כהן  את הפרסום ב"עובדה", בשיחות סגורות. "רה"מ נתניהו לא ביקש ממני להאזין לראש המוסד לשעבר תמיר פרדו ולרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. הופתעתי מהפרסום. אלה דברי הבל", אמר כהן, אשר לפי הדיווח ב"עובדה" - סירב לבקשת נתניהו. מוקדם יותר הבוקר, הכחיש רה"מ נתניהו את הפרסום גם כן. "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים!", כתב בטוויטר. 

בד בבד, ח"כ ציפי לבני פנתה הבוקר ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, וביקשה לכנס דיון דחוף של ועדת המשנה לשירותים חשאיים אליו יזומנו ראש השב"כ הקודם כהן וראש השב"כ הנוכחי, נדב ארגמן, כדי לברר האם קיבלו הנחיות מנתניהו להאזין לראש המוסד ולרמטכ"ל.

לפי הדיווח, בחודשים אחרי שפרדו וגנץ נכנסו לתפקידיהם, ביקש נתניהו למנוע דליפה של מידע בטחוני רגיש, זאת על רקע חוסר אמון בצמרת הביטחונית ומתוך חשש להדלפות. בדיון מיוחד שנערך בנושא, ביקש נתניהו מכהן לעשות שימוש ב"יכולות המיוחדות" של השב"כ לצורך "פיקוח" גורף וחריף, שכולל האזנה לטלפונים של שורת שותפי סוד, ביניהם הרמטכ"ל וראש המוסד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש השב"כ לשעבר יורם כהן
 

"הדברים אינם נכונים". כהן ונתניהו ( עמוס בן גרשום לע"מ)

 

המידע על הבקשה החריגה, כך לפי הדיווח, הגיע לימים גם לגורמים במשרד הביטחון. לדבריהם, כהן היה נרעש מהאפשרות שהשב"כ ייאלץ להאזין לשני עמיתיו - האנשים שאיתם הוא עובד באופן צמוד ויומיומי - זאת מבלי שאין כל חשד ספציפי לגביהם אלא רק כ"אמצעי מניעה". לאור זאת, כהן סירב לבקשה של ראש הממשלה. לדברי גורמים שהיו מצויים בפרטי העניין, מבחינת כהן היה חשוב כמובן לשמור על בטחון מידע אך הוא הסביר כי "השב"כ לא אמור לעשות שימוש באמצעים קיצוניים כאלה כנגד האנשים שעומדים בראש הצבא והמוסד".

"אני לא רוצה להאמין שבמדינת ישראל שהיא מדינה דמוקרטית, ראש הממשלה יבקש מראש השב"כ לשים האזנה על הרמטכ"ל או עליי", אמר ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו בריאיון ל"עובדה". "אם הוא לא מאמין בנו, הוא יכול לגרום לנו לסיים את התפקיד תוך עשר דקות". הוא הוסיף כי בעיניו, "לשים האזנה זה חוסר האמון הכי גדול שיכול להיות - זה מחוץ לכללי המשחק".

כשנשאל מדוע, ענה פרדו כי "זה ממחיש חוסר אמון. זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות. אם הייתי יודע דבר כזה, הדבר הנכון שהייתי צריך לעשות זה לקום וללכת ולהגיד, זה לא המשחק שלי". הוא הוסיף כי אם הוא היה ראש השב"כ - "הייתי שולח אותו לכל הרוחות". ובהכירו את יורם כהן הוא מאמין "שזה מה שהוא עשה".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הטענה שראש הממשלה ביקש מראש השב"כ לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד מופרכת לחלוטין. זהו עיוות מוחלט של מאמצים מערכתיים שנעשים מעת לעת כדי לשמור על ביטחון מידע בנושאים רגישים בעלי חשיבות עליונה לביטחון ישראל. ההחלטה באילו אמצעים להשתמש ומול אילו גורמים, נתונה בידי הגורמים המוסמכים".

מדוברות השב"כ נמסר בתגובה: "אנחנו לא מתייחסים לפרשה".