דיווח: רוסיה אישרה - ישראל תוכל לתקוף בסוריה "גורמים מסכנים"

"א-שרק אל-אווסט" פרסם כי הושגה הסכמה בנוגע לנוכחות האיראנית בסוריה. לפי הדיווח, טהראן תרחיק כוחותיה מדרום המדינה וישראל תוכל לתקוף גורמים שלא קשורים למשטר אסד

התבססות איראן בסוריה: העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח הבוקר (שישי) כי ישראל ורוסיה הגיעו להסכמה בנוגע לנוכחות הכוחות האיראניים בסוריה. לפי הדיווח, משיחותיהם של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ושר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, במוסקבה אמש, ומהשיחה הטלפונית בין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, וראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, עולה כי ישנן הבנות שכוללות את הרחקת הכוחות האיראניים מדרום סוריה ומתן אפשרות לישראל לתקוף את "גורמי הסכנה בעומק", לשון הידיעה.

בין היתר, לפי ההבנות, האיראנים יסיגו את כוחותיהם בתחילה לטווח של 20 ק"מ מהגבול ובהמשך לטווח של 70-60 ק"מ. לפי מקורות רוסיים, השיחות אימתו את ההבנות בנוגע לדרום סוריה בכל הקשור ליציאת הכוחות הקשורים לאיראן ומתן אור ירוק לישראל לתקוף בפעולות צבאיות את הגורמים שמהווים סכנה כלפיה ושאינם כוללים את מוצבי המשטר הסורי. העיתון מוסיף כי גורמים מישראל אישרו פרטים אלו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שברה שורות: אישה בשם קריסטל נעצרה בגין החזקת מת'

גרגור נועז: לוחמי אש חילצו חתול שהיה לכוד בתוף מעץ

שלכם, בהארכה: גולדן סטייט התגברה על 51 של לברון ועלתה ל-0:1

כאמור, נתניהו ופוטין שוחחו אתמול בטלפון. זאת במקביל לפגישת ליברמן ושויגו בצל המבצע אליו עומד לצאת הצבא הסורי כדי לכבוש מידי המורדים שטחים בדרום מערב המדינה - כולל צמוד לגבול עם ישראל ברמת הגולן.

בפגישה עם שר ההגנה הרוסי הציג ליברמן את דרישותיה של ישראל לגבי הסכם עתידי שכזה בדרום סוריה ובראשן התחייבות רוסית כי כוחות איראנים ואנשי חיזבאללה לא יהיו חלק מהמבצע של צבא סוריה נגד המורדים ואף יורחקו עשרות קילומטרים מהגבול הישראלי.

  נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד
 

נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה, בשאר אסד ( רויטרס)

 

מיולי 2017 קיים הסכם להקמת אזורי חיץ בקרבת הגבול בין סוריה לירדן ובין סוריה לישראל. לצבא אסד אסור להיכנס לאזורים האלה, כעת, לאור המבצע המתקרב, רוצים הרוסים להגיע להסכם חדש שיאפשר לצבא אסד להגיע עד הגבול. בימים הקרובים צפוי להיפתח מו"מ בנושא בין בכירים מרוסיה, ארה"ב וירדן.

נתניהו הציג את דרישותיה של ישראל בשיחת טלפון שקיים ביום רביעי עם שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו. בשבוע הבא ייצא ראש הממשלה לביקור בברלין, פריז ולונדון. נתניהו יבקש ממרקל, מקרון ומיי לתת גיבוי מדיני לדרישה הישראלית להוציא את הכוחות האיראנים מסוריה. 

אתמול נחשף בחדשות עשר כי היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן-שבת, אמר בפגישה עם מקבילו הצרפתי פיליפ אטיין שהגיע ביום ראשון לביקור בזק בירושלים כי ישראל אינה מתנגדת להישארותו של נשיא סוריה, בשאר אסד, בשלטון לאחר סיום מלחמת האזרחים כל עוד הכוחות האיראנים, חיזבאללה והמיליציות השיעיות יעזבו את המדינה.

יועצו הבכיר של נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הגיע לישראל כדי להכין את הפגישה שתתקיים ביום שלישי הבא בפריז בין הנשיא הצרפתי לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו. המצב בסוריה וההתבססות האיראנית במדינה צפויים לעמוד במוקד הפגישה. אטיין נפגש בישראל עם בן-שבת וכן עם ראש המוסד יוסי כהן.

אטיין עדכן את בן-שבת ואת כהן על הפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין מקרון לבין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ועסקה בניסיונות להגיע להסדר מדיני לסיום מלחמת האזרחים בסוריה. יועצו הבכיר של מקרון ביקש לדעת מה עמדת ישראל לגבי הסדר עתידי כזה. לפי מקור המעורה בתכני הפגישה, בן-שבת הבהיר כי הבעיה של ישראל בסוריה היא הנוכחות של איראן וחיזבאללה ולא משטר אסד. "אין לישראל בעיה שאסד יישאר בשלטון כל עוד האיראנים יצאו מהמדינה", אמר בן-שבת לאטיין. העמדה שהשמיע בן-שבת מאמצת חלק מהעמדה הרוסית ולפיה סילוק אסד מהשלטון בסוריה אינו תנאי להסדר עתידי במדינה.

 שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו
 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, עם שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בתוך כך, ארגון זכויות אדם סורי שקשור לאופוזיציה טען אתמול שהאיראנים ואנשי חיזבאללה כבר החלו להיערך לאפשרות שיצטרכו לעזוב את דרום המדינה. לפי הדיווח, יועצים איראנים ופעילי הארגון השיעי ייסוגו מהמחוזות דרעא וקונייטרה, הסמוכים לגבול עם ישראל. גורם סורי המשתייך לכוחות הנאמנים למשטר אסד הכחיש את הדיווח.

מוקדם יותר השבוע אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. "נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".

האמירה של שר החוץ הייתה מעורפלת, ולא היה ברור אם התכוון ללוחמי המורדים הסוריים באזור או לכוחות האיראניים. כמה ימים לאחר מכן שב לברוב על דבריו והדגיש כי על הכוחות לצאת מאזור הגבול עם ישראל בהקדם. לאחר דבריו של לברוב אמר רה"מ נתניהו כי "אין שום מקום לנוכחות צבאית איראנית בסוריה, בשום חלק של המדינה".