נתניהו מכחיש שביקש להאזין לבכירים: "זהו שקר מוחלט"

ראש הממשלה התייחס בחשבון הטוויטר לדיווח ב"עובדה" לפיו ביקש מראש השב"כ לצותת לטלפונים של הרמטכ"ל וראש המוסד - אך זה סירב. "מעולם לא ביקשתי זאת. אין גבול לשקרים!"

  • פורסם ב:
  • 01/06/2018 08:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/06/2018 08:48
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכחיש הבוקר (שישי) בחשבון הטוויטר שלו את הדיווח בתוכנית "עובדה" לפיו ביקש לפני שבע שנים מראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, להאזין לטלפונים של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. לפי הדיווח, כהן סירב. "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים!", כתב נתניהו.

ח"כ ציפי לבני פנתה הבוקר ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, וביקשה לכנס דיון דחוף של ועדת המשנה לשירותים חשאיים אליו יזומנו ראש השב"כ הקודם כהן וראש השב"כ הנוכחי, נדב ארגמן, כדי לברר האם קיבלו הנחיות מנתניהו להאזין לראש המוסד ולרמטכ"ל.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אחרי מעבר השגרירות: טראמפ שוקל שינויים בקונסוליה בבירה

שלכם, בהארכה: גולדן סטייט התגברה על 51 של לברון ועלתה ל-0:1

בקשה אחרונה: רצה להיקבר בתוך מכוניתו - וצוואתו מולאה

לפי הדיווח, בחודשים אחרי שפרדו וגנץ נכנסו לתפקידיהם, ביקש נתניהו למנוע דליפה של מידע בטחוני רגיש, זאת על רקע חוסר אמון בצמרת הביטחונית ומתוך חשש להדלפות. בדיון מיוחד שנערך בנושא, ביקש נתניהו מכהן לעשות שימוש ב"יכולות המיוחדות" של השב"כ לצורך "פיקוח" גורף וחריף, שכולל האזנה לטלפונים של שורת שותפי סוד, ביניהם הרמטכ"ל וראש המוסד.

המידע על הבקשה החריגה, כך לפי הדיווח, הגיע לימים גם לגורמים במשרד הביטחון. לדבריהם, כהן היה נרעש מהאפשרות שהשב"כ ייאלץ להאזין לשני עמיתיו - האנשים שאיתם הוא עובד באופן צמוד ויומיומי - זאת מבלי שאין כל חשד ספציפי לגביהם אלא רק כ"אמצעי מניעה". לאור זאת, כהן סירב לבקשה של ראש הממשלה. לדברי גורמים שהיו מצויים בפרטי העניין, מבחינת כהן היה חשוב כמובן לשמור על בטחון מידע אך הוא הסביר כי "השב"כ לא אמור לעשות שימוש באמצעים קיצוניים כאלה כנגד האנשים שעומדים בראש הצבא והמוסד".

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש השב"כ לשעבר יורם כהן
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש השב"כ לשעבר יורם כהן (עמוס בן גרשום לע"מ)

 

"אני לא רוצה להאמין שבמדינת ישראל שהיא מדינה דמוקרטית, ראש הממשלה יבקש מראש השב"כ לשים האזנה על הרמטכ"ל או עליי", אמר ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו בריאיון ל"עובדה". "אם הוא לא מאמין בנו, הוא יכול לגרום לנו לסיים את התפקיד תוך עשר דקות". הוא הוסיף כי בעיניו, "לשים האזנה זה חוסר האמון הכי גדול שיכול להיות - זה מחוץ לכללי המשחק".

כשנשאל מדוע, ענה פרדו כי "זה ממחיש חוסר אמון. זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות. אם הייתי יודע דבר כזה, הדבר הנכון שהייתי צריך לעשות זה לקום וללכת ולהגיד, זה לא המשחק שלי". הוא הוסיף כי אם הוא היה ראש השב"כ - "הייתי שולח אותו לכל הרוחות". ובהכירו את יורם כהן הוא מאמין "שזה מה שהוא עשה".

 ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, וראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו
 

ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, וראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו (רויטרס)

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הטענה שראש הממשלה ביקש מראש השב"כ לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד מופרכת לחלוטין. זהו עיוות מוחלט של מאמצים מערכתיים שנעשים מעת לעת כדי לשמור על ביטחון מידע בנושאים רגישים בעלי חשיבות עליונה לביטחון ישראל. ההחלטה באילו אמצעים להשתמש ומול אילו גורמים, נתונה בידי הגורמים המוסמכים".

מנהל מערך הניו-מדיה של ראש הממשלה, יונתן אוריך, מיהר להתייחס לפרסום. "ראש הממשלה נתניהו מעולם לא ביקש להאזין לרמטכ״ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט", כתב אוריך בטוויטר.

מדוברות השב"כ נמסר בתגובה: "אנחנו לא מתייחסים לפרשה". יורם כהן בחר שלא הגיב.