שלט תנועה המורה על מיקום שגרירות ארה"ב בירושלים, רויטרס

דיווח: אחרי מעבר השגרירות, טראמפ שוקל שינויים בקונסוליה בי-ם

פקידים בממשל האמריקני אמרו לסוכנות הידיעות "AP" כי נשיא ארה"ב שוקל להכפיף את הקונסוליה בבירה - שאפשרה לפלסטינים גישה ישירה לבית הלבן - לשגריר פרידמן

  • פורסם ב:
  • 01/06/2018 08:10
  • |
  • כתבים:
  • AP

שינויים מדיניים בדרך? פקידים בממשל האמריקני אמרו הבוקר (שישי) לסוכנות הידיעות "AP" כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוקל להעניק סמכויות נוספות לשגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, בכל הקשור לקונסוליה בירושלים - דבר שעלול לפגוע בתקוות הפלסטינים למדינה עצמאית.

הקונסוליה האמריקנית מייצגת את האינטרסים של ממשל ארה"ב בשטחי יהודה ושומרון וברצועת עזה, ומעניקה שירותים קונסולריים מטעם ארה"ב לתושבי אזורים אלה ולאזרחי ארה"ב השוהים בהם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד לרצח: גופתו של היהלומן שנעדר מיום רביעי - אותרה ביער

בקשה אחרונה: רצה להיקבר בתוך מכוניתו - וצוואתו מולאה

התחזית: מעונן חלקית ונעים - אך קיים סיכוי לגשם

במשך עשורים, הקונסוליה האמריקנית פעלה באופן שונה משאר הנציגויות האמריקניות בעולם והיא הייתה כפופה, בדרך מסוימת, ישירות לבית הלבן ולא לשגרירות הרשמית בישראל. בדרך זו, לפלסטינים הייתה גישה ישירה ולא מסוננת לממשל האמריקני. דה פקטו, הקונסוליה הייתה השגרירות האמריקנית עבור הפלסטינים.

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, בטקס פתיחת השגרירות
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, בטקס פתיחת השגרירות (רויטרס)

 

הפקידים טוענים כי בשלב זה לא ברור איזה שינוי ייערך בקונסוליה וכי נאסר עליהם להתבטא בנושא בפומבי. עוד דווח כי מועד השינוי לא ידוע אולם ייתכן שיתרחש כשדונלד בלום, הקונסול הכללי האמריקני, יעזוב את תפקידו בקיץ.

פרידמן קרא בעבר להכללת הקונסוליה בשגרירות האמריקנית, זאת בניגוד לעמדת מחלקת המדינה שפסלה הצעה זו. אפשרויות אחרות כוללות השארת סמכויות פשוטות לקונסוליה בזמן שהשגרירות האמריקנית תתווה את המדיניות.

דן שפירו, שגריר ארה"ב לישראל לשעבר,  אמר ל-"AP" כי צעד כזה ייתפס כחתירה תחת השאיפה הפלסטינית לריבונות שכן יתפרש שארה"ב רואה את הרשות הפלסטינית תחת סמכותה השיפוטית של ישראל.

ממחלקת המדינה נמסר ל-"AP" בתגובה: "הקונסוליה הכללית בירושלים ממשיכה לפעול עצמאית ויש לה מנדט קבוע לטפל בכך".