שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, רויטרס

"פשיטת רגל מוסרית": ארה"ב תטיל וטו על ההצעה להגנה בינ"ל בעזה

השגרירה ניקי היילי כינתה את ההצעה הכוויתית "גישה חד-צדדית באופן בוטה". מוקדם יותר דווח כי ההצבעה במועצת הביטחון על נוסח ההצעה, שתוכננה להתקיים הלילה, נדחתה

מועצת הביטחון של האו"ם דחתה הלילה (שישי) את ההצבעה, שתוכננה להיערך במהלך הלילה, על הצעת כווית להגן על הפלסטינים ברצועת עזה ובשטחי יהודה ושומרון. לפי דיווח בסוכנות הידיעות AP ההצבעה תתקיים לכל המוקדם בשעות הערב היום (שעון ישראל). לכשתתקיים ההצבעה צפויה ארה"ב להטיל וטו על ההצעה. השגרירה האמריקנית באו"ם, ניקי היילי, כינתה את ההצעה "גישה חד-צדדית באופן בוטה ופשיטת רגל מוסרית" וציינה כי אישורה יערער את המאמצים לקדם שלום בין ישראל לפלסטינים.

ההצעה שהגישה כווית דורשת להפסיק את "השימוש המופרז, חסר ההבחנה והבלתי פרופורציונלי בכוח" של ישראל נגד הפלסטינים. עם זאת, היא כוללת גינוי של ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. יש לציין כי ההצעה רוככה בימים האחרונים ולצד גינוי שימוש בלתי מידתי בכוח מצד ישראל, היא קוראת "להציג למועצת הביטחון המלצות לגבי דרכים להגן על הפלסטינים בעזה". דני דנון, שגריר ישראל באו"ם, מתח ביקורת קשה על ההצעה שלא מזכירה את ארגון חמאס השולט ברצועה.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תן לאדם דג: הדיג בים התיכון נאסר למשך חודש - והדייגים זועמים

בסרט הזה כבר היינו? ארבע שאלות לקראת סדרת גמר NBA היסטורית

שיטת השקשוקה: המסעדות היפואיות שמבטיחות לנצח את הסטטיסטיקה

 דיון מועצת הביטחון של האו"ם בנושא המתקפה הכימית בסוריה
 

דיון מועצת הביטחון של האו"ם (רויטרס )

 

ביום רביעי בערב התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לבקשת ארצות הברית כדי לדון בהסלמה ברצועת עזה ובירי הרקטות על היישובים הישראליים. ארה"ב ניסחה עבור הישיבה הצעת החלטה שהוגשה כבקשה להצהרה משותפת שתכלול גינוי חריף לחמאס על הירי. ההצעה האמריקנית, שבמתכונתה הייתה צריכה קונצנזוס, נחסמה לאחר שכווית התנגדה.

השגרירה האמריקנית לאו"ם, ניקי היילי, תקפה בדיון המיוחד את עמיתיה, שחסמו את הצעת הגינוי נגד ארגון הטרור ואמרה: "חלק מחבריי לא רואים בשיגור רקטות כמעשה טרור". היא הוסיפה: "חמאס ובת בריתו שיגרו 70 רקטות לעבר ישראל. אחת מהן, שנפלה בגן ילדים, היא ההוכחה היחידה שאנו צריכים על כוונות הטרוריסטים. מתקפות חמאס מנסות לפגוע בכמה שיותר אזרחים".

ריאד מנסור, נציג הרשות הפלסטינית, קרא: "ישראל מציירת את עצמה כקורבן, אבל האמת היא שהיא זו שתוקפת את הפלסטינים. הקהילה הבין-לאומית עומדת בחיבוק ידיים ולא עושה דבר מעבר להביע את צערה על המעשים, הגיע הזמן שמועצת הביטחון תפעל למען מתן הגנה לעם הפלסטיני אל מול הכיבוש הציוני. אנחנו כאן היום, שבועיים אחרי מתקפת ההרג הישראלית הנוראית, קוראים לכם לגרום לכוח הכובש להפסיק את ההרס ולהגן על חסרי ההגנה".

ניקולאי מלדנוב, המתאם המיוחד מטעם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, פנה לתושבי עזה בתום הצהרה שנשא ואמר: "אנחנו מבטיחים שנעבוד כדי שיהיה לכם עתיד בטוח, דמוקרטי, במדינת פלסטין לצד מדינת ישראל". אולוף סקוג, שגריר שבדיה לאו"ם, הוסיף: "שבדיה מגנה את המתקפה החמורה על ישראל ואת הפגיעה בגן ילדים. אנו קוראים לכל הצדדים לנהוג באיפוק ולעשות הכל על מנת לעצור את האלימות, בעיקר כלפי אזרחים וילדים".

 ג'ייסון גרינבלט
 

ג'ייסון גרינבלט (רויטרס)

 

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של הבית הלבן לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, התייחס לדיון בחשבון הטוויטר שלו, וטען כי "מאז 2006, מועצת הביטחון מגנה את ישראל בלבד שוב ושוב". לדבריו, "אנו מעודדים את יתר העולם לגנות את מעשה הטרור הזה, להגן על חייהם של ישראלים חפים מפשע ולהגן על פלסטינים חפים מפשע בעזה מפני ניצול בידי חמאס". 

טרם הדיון, היילי אמרה שמועצת הביטחון צריכה להתקומם ולהגיב על גל האלימות שכוון כלפי אזרחים ישראלים. נוסף לכך, היילי קראה למנהיגות הפלסטינית לשאת באחריות למתרחש בעזה.