"נתניהו ביקש מראש השב"כ להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד"

בתוכנית "עובדה" עם אילנה דיין דווח כי לפני שבע שנים ביקש רה"מ מיורם כהן לצותת לטלפונים של גנץ ופרדו – אך הוא סירב • לשכת נתניהו: "טענה מופרכת לחלוטין"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש לפני שבע שנים מראש שב"כ לשעבר, יורם כהן, להאזין לטלפונים של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ - כך דווח הערב (חמישי) בתוכנית "עובדה" עם אילנה דיין, שם נטען גם כי ראש השב"כ סירב.

לפי הדיווח, בחודשים אחרי שפרדו וגנץ נכנסו לתפקידיהם, ביקש נתניהו למנוע דליפה של מידע בטחוני רגיש, זאת על רקע חוסר אמון בצמרת הביטחונית ומתוך חשש להדלפות. בדיון מיוחד שנערך בנושא, ביקש נתניהו מכהן לעשות שימוש ב"יכולות המיוחדות" של השב"כ לצורך "פיקוח" גורף וחריף, שכולל האזנה לטלפונים של שורת שותפי סוד, ביניהם הרמטכ"ל וראש המוסד.

המידע על הבקשה החריגה, כך לפי הדיווח, הגיע לימים גם לגורמים במשרד הביטחון. לדבריהם, כהן היה נרעש מהאפשרות שהשב"כ ייאלץ להאזין לשני עמיתיו – האנשים שאיתם הוא עובד באופן צמוד ויומיומי – זאת מבלי שאין כל חשד ספציפי לגביהם אלא רק כ"אמצעי מניעה". לאור זאת, כהן סירב לבקשה של ראש הממשלה. לדברי גורמים שהיו מצויים בפרטי העניין, מבחינת כהן היה חשוב כמובן לשמור על בטחון מידע אך הוא הסביר כי "השב"כ לא אמור לעשות שימוש באמצעים קיצוניים כאלה כנגד האנשים שעומדים בראש הצבא והמוסד".

 ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, וראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו
 

נתניהו ביקש מאחד להאזין לשני? כהן ופרדו (רויטרס)

 

"אני לא רוצה להאמין שבמדינת ישראל שהיא מדינה דמוקרטית, ראש הממשלה יבקש מראש השב"כ לשים האזנה על הרמטכ"ל או עליי", אמר ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו בריאיון לעובדה. "אם הוא לא מאמין בנו, הוא יכול לגרום לנו לסיים את התפקיד תוך עשר דקות". הוא הוסיף כי בעיניו, "לשים האזנה זה חוסר האמון הכי גדול שיכול להיות - זה מחוץ לכללי המשחק".

כשנשאל מדוע, ענה פרדו כי "זה ממחיש חוסר אמון. זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות. אם הייתי יודע דבר כזה, הדבר הנכון שהייתי צריך לעשות זה לקום וללכת ולהגיד, זה לא המשחק שלי". הוא הוסיף כי אם הוא היה ראש השב"כ – "הייתי שולח אותו לכל הרוחות". ובהכירו את יורם כהן הוא מאמין "שזה מה שהוא עשה". 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הטענה שראש הממשלה ביקש מראש השב"כ לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד מופרכת לחלוטין. זהו עיוות מוחלט של מאמצים מערכתיים שנעשים מעת לעת כדי לשמור על ביטחון מידע בנושאים רגישים בעלי חשיבות עליונה לביטחון ישראל. ההחלטה באילו אמצעים להשתמש ומול אילו גורמים, נתונה בידי הגורמים המוסמכים".

מנהל מערך הניו-מדיה של ראש הממשלה, יונתן אוריך, מיהר להתייחס לפרסום. "ראש הממשלה נתניהו מעולם לא ביקש להאזין לרמטכ״ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט", כתב אוריך בטוויטר. מדובר בנוסח שונה מהתגובה הרשמית שהעבירה לשכת רה"מ לתוכנית.

 בני גנץ
 

ביקש להאזין גם לו. בני גנץ (אלעד ברמי)

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס אף הוא לפרסום. "ראש ממשלה ישראלי ששולח ראש שב״כ לעקוב אחר עמיתיו, ראש מוסד ורמטכ"ל - איננו ראוי לתפקידו הממלכתי הרם, הוא איננו יכול לעמוד בראש ור״ש (ועדת ראשי השרותים) ועליו ללכת הביתה. במעשיו ובפועלו אין הוד ואין הדר אלא רמיסת הממלכתיות וקדושת הביטחון", כתב בטוויטר.