ישראל: אסד יוכל להישאר בשלטון - אם האיראנים יעזבו את סוריה

פרסום ראשון: היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן-שבת, נפגש עם יועצו הבכיר של נשיא צרפת והבהיר כי עבור ירושלים, סילוק הנשיא הסורי מהשלטון אינו תנאי להסדר עתידי במדינה

התבססות איראן בסוריה: היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן-שבת, אמר בפגישה עם מקבילו הצרפתי פיליפ אטיין שהגיע ביום ראשון לביקור בזק בירושלים כי ישראל אינה מתנגדת להישארותו של נשיא סוריה, בשאר אסד, בשלטון לאחר סיום מלחמת האזרחים כל עוד הכוחות האיראנים, חיזבאללה והמיליציות השיעיות יעזבו את המדינה, כך אמר לחדשות עשר מקור שמעורה בתכני הפגישה.

יועצו הבכיר של נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הגיע לישראל כדי להכין את הפגישה שתתקיים ביום שלישי הבא בפריז בין הנשיא הצרפתי לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו. המצב בסוריה וההתבססות האיראנית במדינה צפויים לעמוד במוקד הפגישה. אטיין נפגש בישראל עם בן-שבת וכן עם ראש המוסד יוסי כהן.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

טראמפ הטיל מכסי מגן נגד קנדה, מקסיקו ואירופה

אלקין הודיע רשמית: אני מתמודד לראשות העיר ירושלים

מזג אוויר משוגע: מאי היה החם והגשום ביותר מתחילת המדידות

אטיין עדכן את בן-שבת ואת כהן על הפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין מקרון לבין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ועסקה בניסיונות להגיע להסדר מדיני לסיום מלחמת האזרחים בסוריה. יועצו הבכיר של מקרון ביקש לדעת מה עמדת ישראל לגבי הסדר עתידי כזה. לפי מקור המעורה בתכני הפגישה, בן-שבת הבהיר כי הבעיה של ישראל בסוריה היא הנוכחות של איראן וחיזבאללה ולא משטר אסד. "אין לישראל בעיה שאסד יישאר בשלטון כל עוד האיראנים יצאו מהמדינה", אמר בן-שבת לאטיין. העמדה שהשמיע בן-שבת מאמצת חלק מהעמדה הרוסית ולפיה סילוק אסד מהשלטון בסוריה אינו תנאי להסדר עתידי במדינה.

יועצו לביטחון לאומי של נתניהו הבהיר כי ישראל תמשיך להפעיל לחץ צבאי ומדיני כדי להביא ליציאת האיראנים מסוריה. "נמשיך לפעול צבאית נגד האיראנים בסוריה בתקווה שהרוסים או המשטר הסורי יבקשו מהאיראנים ללכת הביתה", אמר בן-שבת ליועצו של מקרון. השניים דנו גם בנושא הלבנוני ובן-שבת הדגיש כי מבחינת ישראל הקמת מפעלי טילים מדויקים של חיזבאללה בלבנון היא קו אדום.

בשבוע הבא ייצא ראש הממשלה נתניהו לביקור בברלין, פריז ולונדון. נתניהו יבקש ממרקל, מקרון ומיי לתת גיבוי מדיני לדרישה הישראלית להוציא את הכוחות האיראנים מסוריה. הקרמלין מסר כי נתניהו שוחח בטלפון היום עם פוטין. מוקדם יותר היום נפגש שר הביטחון אביגדור ליברמן במוסקבה עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו. הרקע לפגישה הוא המבצע אליו עומד לצאת הצבא הסורי כדי לכבוש מידי המורדים שטחים בדרום מערב המדינה - כולל צמוד לגבול עם ישראל ברמת הגולן.

 מאיר בן שבת, ראש המטה לביטחון לאומי והיועץ לביטחון לאומי
 

מאיר בן-שבת, היועץ לביטחון לאומי (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

מיולי 2017 קיים הסכם להקמת אזורי חיץ בקרבת הגבול בין סוריה לירדן ובין סוריה לישראל. לצבא אסד אסור להיכנס לאזורים האלה, כעת, לאור המבצע המתקרב, רוצים הרוסים להגיע להסכם חדש שיאפשר לצבא אסד להגיע עד הגבול. בימים הקרובים צפוי להיפתח מו"מ בנושא בין בכירים מרוסיה, ארה"ב וירדן.

בפגישה עם שר ההגנה הרוסי הציג ליברמן את דרישותיה של ישראל לגבי הסכם עתידי שכזה בדרום סוריה ובראשן התחייבות רוסית כי כוחות איראנים ואנשי חיזבאללה לא יהיו חלק מהמבצע ואף יורחקו עשרות קילומטרים מהגבול הישראלי. נתניהו הציג את דרישותיה של ישראל בשיחת טלפון שקיים אתמול עם שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו. בתוך כך, ארגון זכויות אדם סורי שקשור לאופוזיציה טען היום שהאיראנים ואנשי חיזבאללה כבר החלו להיערך לאפשרות שיצטרכו לעזוב את דרום המדינה. לפי הדיווח, יועצים איראנים ופעילי הארגון השיעי ייסוגו מהמחוזות דרעא וקונייטרה, הסמוכים לגבול עם ישראל. גורם סורי המשתייך לכוחות הנאמנים למשטר אסד הכחיש את הדיווח.

מוקדם יותר השבוע אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. "נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".

האמירה של שר החוץ הייתה מעורפלת, ולא היה ברור אם התכוון ללוחמי המורדים הסוריים באזור או לכוחות האיראניים. כמה ימים לאחר מכן שב לברוב על דבריו והדגיש כי על הכוחות לצאת מאזור הגבול עם ישראל בהקדם. לאחר דבריו של לברוב אמר רה"מ נתניהו כי "אין שום מקום לנוכחות צבאית איראנית בסוריה, בשום חלק של המדינה".

בתוך כך, נשיא סוריה אסד התייחס בריאיון לרשת הרוסית "RT" להתבססות איראן במדינה, וטען כי אין לו כוחות איראניים בשטח. "לא היו אצלנו בשום שלב כוחות איראניים ולא ניתן להסתיר זאת, לא היינו מתביישים לומר כי יש כוחות כאלה אצלנו אם היו אכן נמצאים. אנו הזמנו את הרוסים ויכולנו להזמין את האיראניים. יותר מכך, המתקפות הישראליות האחרונות לפני מספר שבועות כשביכול 'כוונו לבסיסים איראניים', הובילו להרג עשרות פצועים סוריים ולא היה אפילו איראני אחד".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לתוכן של שיחות מדיניות".