משמרות המהפכה באיראן, רויטרס

דיווח: כוחות איראן וחיזבאללה נערכים לנסיגה מדרום סוריה

הארגון הסורי לזכויות האדם מסר כי יועצים איראניים ופעילי הארגון השיעי נערכים לצאת מהשטח הסמוך לגבול ישראל. גורמים ערביים מכחישים • נתניהו ופוטין שוחחו בטלפון

  • פורסם ב:
  • 31/05/2018 18:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/05/2018 19:13
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

ברקע דבריו האחרונים של שר החוץ הרוסי, כמו גם פגישתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן עם מקבילו במוסקבה, דיווח היום (חמישי) הארגון הסורי לזכויות האדם כי כוחות איראניים ולוחמי חיזבאללה מתכוננים לנסיגה מדרום סוריה. 

לפי הדיווח, יועצים איראנים ופעילי הארגון השיעי ייסוגו מהמחוזות דרעא וקונייטרה, הסמוכים לגבול עם ישראל. גורם סורי המשתייך לכוחות הנאמנים למשטר אסד הכחיש את הדיווח. גורמים ערביים טוענים גם הם כי הדיווח אינו נכון וכי מדובר בתרגיל איראני שנועד ליצור "מראית עין".

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. לפי הודעת משרד ראש הממשלה, השניים דנו בהתפתחויות באזור ובהתבססות האיראנית בסוריה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

דיווח: שרה נתניהו ניסתה לתקוף פיזית את מנכ"ל משרד רה"מ הפורש

אלקין הודיע רשמית: אני מתמודד לראשות העיר ירושלים

המבקר יבדוק טענות על מכירת כרטיסים למשחק הנבחרת למקורבים

 שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו
 

שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

אתמול פורסם לראשונה בחדשות עשר כי נתניהו שוחח אתמול בטלפון עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, והציג לו את דרישות ישראל לגבי ההסדר החדש המתגבש בדרום סוריה בין ארה"ב, רוסיה וירדן. ההסדר צפוי לעסוק במה שיתרחש ב-20 הקילומטרים הסמוכים לגבול עם ישראל. נתניהו, שנקט בתקופה האחרונה בקו תקיף ומדגיש כי ישראל דורשת את יציאת כל הכוחות האיראניים מכל סוריה ולא רק מאזור הגבול עם ישראל,  עדכן את שרי הקבינט במהלך הישיבה אמש בפרטים.

מוקדם יותר היום, כאמור, נפגש שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, והשניים דנו בהתבססות האיראנית בסוריה ובמצב בגבול. "ישראל מעריכה את ההבנה של רוסיה לצרכינו הביטחוניים, במיוחד במצב בגבולנו הצפוני", אמר ליברמן לעמיתו. "חשוב להמשיך את הדיאלוג בינינו ולשמור על הקו הפתוח בין צה"ל לצבא רוסיה, בכל הנושאים שעל הפרק".

הפגישה, במשרד ההגנה הרוסי, ארכה כשעה וחצי. היא עסקה בסוגיות ביטחוניות הנוגעות לשתי המדינות, במצב בסוריה ובמערכה הישראלית למניעת התבססות איראנית בסוריה. אל שר הביטחון הצטרפו בפגישה גם ראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן, ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, זהר פלטי וגורמים נוספים. טרם יציאו אמש לרוסיה, פרסם ליברמן הודעה בטוויטר על הפגישה, וכתב כי "המיקוד העיקרי של מערכת הביטחון היה ונותר מניעת התבססות של איראן וגרורותיה בסוריה".

 שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב( רויטרס)

 

מוקדם יותר השבוע אמר שר החות הרוסי לברוב במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. "נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".

האמירה של שר החוץ הייתה מעורפלת, ולא היה ברור אם הכוונה ללוחמי המורדים הסוריים באזור או לכוחות האיראניים. כמה ימים לאחר מכן שב לברוב על דבריו והדגיש כי על הכוחות לצאת מאזור הגבול עם ישראל בהקדם. לאחר דבריו של לברוב אמר רה"מ נתניהו כי "אין שום מקום לנוכחות צבאית איראנית בסוריה, בשום חלק של המדינה".

בתוך כך, נשיא סוריה בשאר אסד התייחס בריאיון לרשת הרוסית RT להתבססות איראן במדינה, וטען כי אין לו כוחות איראניים בשטח. "לא היו אצלנו בשום שלב כוחות איראניים ולא ניתן להסתיר זאת, לא היינו מתביישים לומר כי יש כוחות כאלה אצלנו אם היו אכן נמצאים. אנו הזמנו את הרוסים ויכולנו להזמין את האיראניים. יותר מכך, המתקפות הישראליות האחרונות לפני מספר שבועות כשביכול 'כוונו לבסיסים איראניים', הובילו להרג עשרות פצועים סוריים ולא היה אפילו איראני אחד".