עזה, רויטרס

"האויב השתפר, לא הצלחנו לפגוע בחוליות שירו רקטות לעבר ישראל"

קצין בכיר התייחס למצב בעוטף עזה בתום סבב ההסלמה והודה כי לצד ההצלחות בשטח, היו גם כשלים. על אפשרות של רגיעה ארוכה: "כגודל ויתורי חמאס, כך יהיה גודל ההסדרה"

עם הפנים קדימה: קצין בכיר בפיקוד הדרום התייחס היום (חמישי) בשיחה עם כתבים צבאיים למצב בעוטף עזה בתום סבב ההסלמה הקצר. בצה"ל אומרים כי ישראל קרובה יותר לעימות עם חמאס ביחס לארבע השנים האחרונות, אך עם זאת, במצב הנוכחי יש הזדמנויות שיכולות לתרום ליציבות המצב ללא מלחמה.

בשיחה עמו, הקצין הודה כי צה"ל לא הצליח לפגוע בחוליות שביצעו את הירי הרקטי השבוע שכלל מעל למאה שיגורים בתוך פחות מיממה: "ניתנה הנחייה לאתר את החוליות ולתקוף אותן והופעלו תאי תקיפה, אבל האויב השתפר, הפיק לקחים וחלק גדול מהירי בוצע עם טיימרים ומתחת לאדמה. יחד עם זאת נתחקר זאת". במקביל, הקצין אמר כי למרות שהירי שבוצע היה חמור, הוא היה מוגבל בטווחים ובעוצמה. בנוגע לתגובה הצה"לית, אמר הקצין כי אופי התגובה היה מקובל על כל גורמי הביטחון, וגם על ראשי היישובים. "לא סתם המפקדים שלהם ירדו למחתרת", אמר, "מי שהרגיש מאוים נעלם לנו או ניסה להיעלם לנו. אנחנו יודעים לעשות דברים", ציין ורמז לסיכולים ממוקדים. הקצין הוסיף כי צה"ל מוטרד מפעילות הקומנדו הימי הפלסטיני.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המבקר יבדוק טענות על מכירת כרטיסים למשחק הנבחרת למקורבים

דנמרק: לבישת בורקה וניקאב אינה חוקית במקומות ציבוריים

הממשלה תודיע למשפחת גולדין מראש על העברת גופות מחבלים

בצה"ל מסכמים בסיפוק זהיר את 20 השעות בהן הוחלפו מהלומות עם חמאס והג'יהאד האסלאמי, אירוע שנחשב לאלים ביותר מבחינה ביטחונית בגזרה הדרומית מאז מבצע "צוק איתן". בצה"ל אומרים ש"ההרתעה של ארגוני הטרור עדיין קיימת וכראייה לכך, המסרים שהעביר חמאס לישראל בשיאה של ההסלמה שלשום לפיהם הוא מעוניין לעצור את הירי והעובדה כי פרש את כוחותיו אתמול בלילה ועצר חוליות שוררות שהמשיכו לירות. יחד עם זאת, הקצין הבכיר אמר כי צריך להכניס למשוואה גורמים מייצבים אחרים שיסייעו במניעת הידרדרות למדרון. "אפשר להפעיל צעדים קטנים שיתנו שנה-שנה וחצי של שקט ואפשר להגיע להסדרה גדולה יותר שתהיה ארוכה. לא צריך לעזור לחמאס ולהרים אותו למעלה, אך כגודל הוויתורים של חמאס, כך יהיה גודלה של ההסדרה".

  תיעוד ירי הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל
 

תיעוד ירי הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל (חדשות עשר)

 

הקצין הבכיר ששוחח עם כתבים צבאיים ציין כי "גזרים" אלה נבחנים בדיונים בעת הזו וייתכן שיתקבלו הכרעות בקרוב. בין הצעדים שנבחנים: הקלות אזרחיות נוספות לפלסטינים בעזה מעבר להמשך פתיחת המעברים כרם שלום, ארז ורפיח לסיני: "ההרתעה קיימת אבל מוגבלת כי אנחנו בתקופה של מציאות משתנה. כרגע אנחנו בפרשת דרכים לגבי עזה וצריך לקבל החלטות. חמאס נמצא במצב הכי קשה שהיה בו וכך גם הצבא שברצועת עזה. אפשר להתגלגל ולהיות מובלים, אפשר גם להיות מוכנים להסלמה או להיכנס לתוך עזה ללחימה, ואפשר גם להיכנס להסדרה קטנה או גדולה". הקצין אמר כי הסדרה תהיה חייבת לעסוק גם בהחזרת גופות החללים הדר גולדין ואורון שאול: "חמאס מנסה לחשוב איך הוא יציל את עצמו מקריסה ואין לו פתרון מעבר להסדרה או ללכת למערכה".

בד בבד, הקצין הדף את הביקורת שנשמעה על פגיעה בהרתעה הישראלית בשל העובדה שאף פעיל טרור לא נפגע בתקיפות צה"ל השבוע: "מי שמשתמש במושגים של הרתעה או הכרעה בימים אלה עושה זאת בצורה דמגוגית ופשטנית". הקצין אף הגדיר חלק מהאמירות שנשמעו בנוגע להיחלשות ההרתעה כ"קשקושים".

עוד ציין הקצין הבכיר כי פיקוד הדרום נמצא במצב של מוכנות מלאה למלחמה ברצועת עזה במידה והייתה נפתחת השבוע, אחרי שבשבועות האחרונים אושרו בצמרת צה"ל תוכניות אופרטיביות.

    פצצת מרגמה שנחתה סמוך לגן ילדים
 

פצצת מרגמה שנחתה סמוך לגן ילדים בעוטף עזה (חדשות עשר )

 

בנוגע לאיום המנהרות, הקצין ציין כי עד כה הושלמו כ-11 ק"מ מהקיר התת-קרקעי מתוך 64 ק"מ, כאשר העבודות צפויות להסתיים באמצע או בסוף 2019. בו בעת נמשכת התכנית המבצעית לאתר ולהשמיד מנהרות חוצות ובתוך פחות משנתיים זוהו ונוטרלו 12 מנהרות טרור, האחרונה שבהן שלשום, ליד כרם שלום. הקצין ציין בהקשר של מנהרה זו כי במנהרה נמצאו שקי מלט של אונר"א שיועדו לסיוע הומניטרי לטובת אזרחי הרצועה, אך חמאס בחר להשתמש בהם לחפירת המנהרה. עם זאת, בהמשך התברר כי אחד השקים שימש לנשיאת קמח ולא מלט.

 שקי מלט שהועברו מארגון אונר״א ונמצאו במנהרת טרור שסוכלה

שקים, שלדברי דובר צה"ל כללו מלט ושהועברו מארגון אונר״א ונמצאו במנהרת טרור שסוכלה (דובר צה"ל)

 

"באנו לסבב הזה עם שכל ועם היגיון. זה לא סבב זה סבבון הכי קטן שיש. היינו מוכנים לאירוע יותר עוצמתי אבל לא חושב שזה מה שהמדינה רוצה עכשיו. אנחנו ממשיכים לשמור על מתח גבוה ונראה מה יהיה בימים הבאים. גם מחר יכול להיות ירי ולכן איזהר בדבריי", סיכם הקצין.

בתוך כך, ח'ליל אל-חיה, סגן מנהיג חמאס בעזה התראיין לערוץ "אל-אקצא" וטען כי הארגונים הפלסטינים היו יכולים להרחיב את טווח המטרות שהותקפו מרצועת עזה. "ההתנגדות הקפידה במהלך הסבב האחרון להפנות את הירי לעבר המוצבים הצבאיים של צבא הכיבוש הקרובים לגבול", אמר.

אל-חיה התייחס לסבב ההסלמה האחרון ואמר: "האויב הזדרז לבקש רגיעה. התקשרו אלינו הרבה גורמים, מצרים, קטארים ובין-לאומיים. אמרנו שאנחנו לא התחלנו באש וכי אנחנו מוכנים לרגיעה כל עוד האויב מחויב אליה. אנחנו לא נקבל כפייה של כללים חדשים ועובדות חדשות בשטח. לא הוצגה לנו הודנה חדשה, יש רעיונות רבים, הצעות רבות והרבה התקשרויות אך עד עתה לא הבשיל שום דבר שלם שיוצע לנו. אם יוצע אז אנחנו נבוא לכל העם ונראה מי יאמר כן או לא".

עוד אמר אל-חיה: "צעדות השיבה לא ייפסקו עד אשר יושגו המטרות שלנו, והמטרה הראשונה היא שבירת המצור על עזה לתמיד. לא נשב בחיבוק ידיים כאשר הכיבוש הורג בדם קר את בני עמנו. מחר יום שישי הוא יום של הפגנות תחת הכותרת מעזה עד חיפה, הוא יהיה יום חשוב ויועבר בו מסר לכל העולם כי אנחנו ממשיכים עד שבירת המצור והשגת הזכויות שלנו".

מטעם דובר צה"ל נמסר בתגובה: "ארגון הטרור חמאס מנצל סחורות המיועדות לתושבי רצועת עזה לבניית תשתיות טרור. בתדרוך שנערך היום על ידי קצין בכיר בפיקוד הדרום נפלה טעות - השקים שנמצאו במנהרה הינם שקים עם הכיתוב אונר"א שארגון הטרור חמאס עושה בהם שימוש לחיזוק תשתית מנהרות הטרור הנחפרות לישראל, אך אינם שקי מלט. יש לציין כי מלט רב מושקע במנהרות שיכל להיות מושקע למטרות אזרחיות".