ליברמן נועד עם מקבילו: "רוסיה מבינה את צרכינו הביטחוניים"

שר הביטחון דן במוסקבה עם שר ההגנה סרגיי שויגו בהתבססות האיראנית בסוריה: "חשוב להמשיך את הדיאלוג בינינו ולשמור על הקו הפתוח בין צה"ל לצבא רוסיה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן נפגש היום (חמישי) במוסקבה עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, והשניים דנו בהתבססות האיראנית בסוריה ובמצב בגבול. "ישראל מעריכה את ההבנה של רוסיה לצרכינו הביטחוניים, במיוחד במצב בגבולנו הצפוני", אמר ליברמן לעמיתו. "חשוב להמשיך את הדיאלוג בינינו ולשמור על הקו הפתוח בין צה"ל לצבא רוסיה, בכל הנושאים שעל הפרק".

הפגישה, במשרד ההגנה הרוסי, ארכה כשעה וחצי. היא עסקה בסוגיות ביטחוניות הנוגעות לשתי המדינות, במצב בסוריה ובמערכה הישראלית למניעת התבססות איראנית בסוריה. אל שר הביטחון הצטרפו בפגישה גם ראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן, ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, זהר פלטי וגורמים נוספים. טרם יציאו אמש לרוסיה, פרסם ליברמן הודעה בטוויטר על הפגישה, וכתב כי "המיקוד העיקרי של מערכת הביטחון היה ונותר מניעת התבססות של איראן וגרורותיה בסוריה".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מה יקרה לאזרח עזתי שיעז לבקר את חמאס ברשת בפומבי?

האם התחבורה הציבורית בארץ עומדת בסטנדרטים?

חבר המושבעים הכריע: כתב אישום בגין אונס נגד הארווי ויינשטיין

 ליברמן ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו
 

ליברמן ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו(רויטרס)

 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שוחח אתמול עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בטלפון בנוגע למצב בסוריה. שני השרים הסכימו כי על וושינגטון ומוסקבה להתגבר על המחלוקות ביניהן. מוקדם יותר השבוע אמר לברוב במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. האמירה ככל הנראה קשורה לנוכחותם של לוחמי המורדים הסוריים באזור וההפגזות האוויריות הכבדות במהלך החודש האחרון מצד ישראל שאמרה כי רקטות איראניות נורו מסביבה זו לעבר רמת הגולן.

"נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".

אתמול פורסם לראשונה בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול בטלפון עם פומפאו, והציג לו את דרישות ישראל לגבי ההסדר החדש המתגבש בדרום סוריה בין ארה"ב, רוסיה וירדן. ההסדר צפוי לעסוק במה שיתרחש ב-20 הקילומטרים הסמוכים לגבול עם ישראל. נתניהו, שנקט בתקופה האחרונה בקו תקיף ומדגיש כי ישראל דורשת את יציאת כל הכוחות האיראניים מכל סוריה ולא רק מאזור הגבול עם ישראל,  עדכן את שרי הקבינט במהלך הישיבה אמש בפרטים.

 סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי
 

סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי( רויטרס)

 

בתוך כך, נשיא סוריה בשאר אסד התייחס בריאיון לרשת הרוסית RT, שיפורסם במלואו הערב, לתקיפות הישראליות בשטח סוריה וטען כי "ישראל חשה פאניקה, סוג של היסטריה, שכן היא מאבדת את יקיריה מקרב דאע"ש וג'בהת א-נוסרה". הוא הוסיף: "אנחנו מחזקים את ההגנה האווירית כדי להתמודד עם התוקפנות הישראלית".

כשנשאל על איומי ישראל, אמר: "מאז שהדור שלי נולד, אנו חיים תחת האיום של תוקפנות ישראלית. להגיד שאתה חושש כשאתה חי עם איומים במשך עשרות שנים זו שטות". ישראל הרגה וכבשה במשך שבעה עשורים באזור, אך בדרך כלל היא עושה זאת מבלי לאיים".

בנוגע להתבססות איראן במדינה, טען אסד כי אין לו כוחות איראניים בשטח. "לא היו אצלנו בשום שלב כוחות איראניים ולא ניתן להסתיר זאת, לא היינו מתביישים לומר כי יש כוחות כאלה אצלנו אם היו אכן נמצאים. אנו הזמנו את הרוסים ויכולנו להזמין את האיראניים. יותר מכך, המתקפות הישראליות האחרונות לפני מספר שבועות כשביכול 'כוונו לבסיסים איראניים', הובילו להרג עשרות פצועים סוריים ולא היה אפילו איראני אחד".

 שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו
 

שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 
 שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו
 

שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)