היילי לצד ישראל: "מתקפות חמאס מנסות לפגוע בכמה שיותר אזרחים"

השגרירה האמריקנית לאו"ם תקפה בדיון מיוחד של מועצת הביטחון את עמיתיה, שחסמו הצעת גינוי נגד ארגון הטרור: "חלק מחבריי לא רואים בשיגור רקטות כמעשה טרור"

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה אמש (רביעי) לבקשת ארצות הברית לדון בהסלמה ברצועת עזה ובירי הרקטות על היישובים הישראליים. ארה"ב ניסחה עבור הישיבה הצעת החלטה שהוגשה כבקשה להצהרה משותפת שתכלול גינוי חריף לחמאס על הירי. ההצעה האמריקנית, שבמתכונתה הייתה צריכה קונצנזוס, נחסמה לאחר שכווית התנגדה.

השגרירה האמריקנית לאו"ם, ניקי היילי, תקפה בדיון המיוחד את עמיתיה, שחסמו את הצעת הגינוי נגד ארגון הטרור ואמרה: "חלק מחבריי לא רואים בשיגור רקטות כמעשה טרור". היא הוסיפה: "חמאס ובת בריתו שיגרו 70 רקטות לעבר ישראל. אחת מהן, שנפלה בגן ילדים, היא ההוכחה היחידה שאנו צריכים על כוונות הטרוריסטים. מתקפות חמאס מנסות לפגוע בכמה שיותר אזרחים".

ריאד מנסור, נציג הרשות הפלסטינית, קרא: "ישראל מציירת את עצמה כקורבן, אבל האמת היא שהיא זו שתוקפת את הפלסטינים. הקהילה הבין-לאומית עומדת בחיבוק ידיים ולא עושה דבר מעבר להביע את צערה על המעשים, הגיע הזמן שמועצת הביטחון תפעל למען מתן הגנה לעם הפלסטיני אל מול הכיבוש הציוני. אנחנו כאן היום, שבועיים אחרי מתקפת ההרג הישראלית הנוראית, קוראים לכם לגרום לכוח הכובש להפסיק את ההרס ולהגן על חסרי ההגנה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

השופט גרוניס: ספק אם עונש ההשעיה של השופטת פוזננסקי בסמכותי

בין הסלמה להסדרה: סבב לחימה בדרום - על ספידים

אולפן מונדיאל 2018: הישראלים שחיים על המזוודות בדרך לרוסיה

ניקולאי מלדנוב, המתאם המיוחד מטעם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, פנה לתושבי עזה בתום הצהרה שנשא ואמר: "אנחנו מבטיחים שנעבוד כדי שיהיה לכם עתיד בטוח, דמוקרטי, במדינת פלסטין לצד מדינת ישראל". אולוף סקוג, שגריר שבדיה לאו"ם, הוסיף: "שבדיה מגנה את המתקפה החמורה על ישראל ואת הפגיעה בגן ילדים. אנו קוראים לכל הצדדים לנהוג באיפוק ולעשות הכל על מנת לעצור את האלימות, בעיקר כלפי אזרחים וילדים".

 דיון מועצת הביטחון של האו"ם בנושא המתקפה הכימית בסוריה
 

דיון מועצת הביטחון של האו"ם. ארכיון (רויטרס )

 

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של הבית הלבן לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, התייחס לדיון בחשבון הטוויטר שלו, וטען כי "מאז 2006, מועצת הביטחון מגנה את ישראל בלבד שוב ושוב". לדבריו, "אנו מעודדים את יתר העולם לגנות את מעשה הטרור הזה, להגן על חייהם של ישראלים חפים מפשע ולהגן על פלסטינים חפים מפשע בעזה מפני ניצול בידי חמאס". 

טרם הדיון, היילי אמרה שמועצת הביטחון צריכה להתקומם ולהגיב על גל האלימות שכוון כלפי אזרחים ישראלים. נוסף לכך, היילי קראה למנהיגות הפלסטינית לשאת באחריות למתרחש בעזה.

במשרד החוץ הרוסי קראו אתמול לשני הצדדים להימנע מהסלמה. "ההחמרה באלימות מדאיגה את מוסקבה ויש לגנותה", נמסר בהודעה רשמית, "האלימות מכבה את התקווה המעומעמת לפיוס ישראלי-פלסטיני. אנו קוראים לשני הצדדים לשבור את מעגל ההרס האכזרי. בחירה בכוח ודחיית שיחות שלום ישירות יובילו לשום מקום".

ההריסות בעזה לאחר תקיפת צה"ל
 

ההריסות בעזה לאחר תקיפת צה"ל (חדשות עשר)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב להסלמה בעוטף עזה בדברים שנשא בטקס האזכרה לחללי "אלטלנה". "אנחנו מציידים את צה"ל בהרבה ברזל - ברזל משובח, ברזל מתוחכם", אמר נתניהו. "צה"ל הגיב בעוצמה בתקיפה של עשרות מטרות של גורמי הטרור. המכה הקשה ביותר שהנחתנו עליהם מזה שנים. מי שאחראים להסלמה בהשראת איראן הם שלטון חמאס, הג'יהאד האסלאמי וארגוני הטרור האחרים".

ראש הממשלה הצהיר: "אינני מפרט את תוכניותינו משום שאינני רוצה שהאויב ידע מה מצפה לנו. אבל דבר אחד ברור לו: כשהם מנסים אותנו הם משלמים מיד. ואם ימשיכו לנסות אותנו הם ישלמו עוד הרבה יותר".

קודם לכן, הזרועות הצבאיות של כלל הארגונים ברצועת עזה פרסמו הודעה משותפת: "עבר הזמן שבו האויב קובע את כללי העימות ומשוואות המאבק לבדו. הפגזה תיענה בהפגזה ואם האויב ישתמש בכוח העושק והרודנות, אנחנו נשתמש בכוח אללה ואז בנחישות של עמנו וביכולות אותן צברנו בזכות דם השהידים שלנו".

עוד נכתב: "אנחנו נפנה את היכולות שלנו כלפי האויב מתוך נאמנות לשהידים ותמיכה לעם שלנו במלחמה המתמשכת שלו להשיג את זכויותיו. אנו מזהירים את האויב מתוצאות ההתעקשות שלו על שבירת המשוואות עם ההתנגדות ומזהירים אותו מהתוקפנות על עמנו ואנשינו. ואנו מבהירים את מוכנותנו לבלום בכל כוח כל תוקפנות או טיפשות או יבצע האויב. לא נשב בחיבוק ידיים נוכח בריונות הכיבוש הציוני ולא נשתוק על פשעיו, הימים האחרונים הוכיחו ועוד יוכיחו בכל שלב בסכסוך שהתגובה שלנו תגיע בזמן המתאים, המקום המתאים והדרך המתאימה".