השופטת פוזננסקי כץ, חדשות עשר

השופט גרוניס: ספק אם עונש ההשעיה של השופטת פוזננסקי בסמכותי

פרשת המסרונים הייתה אמורה להסתיים בהסדר טיעון שיכלול השעיה אולם אב בית הדין סבור שאין לו סמכות לגזור דין כזה. המשמעות: ייתכן שהשרה שקד תידרש להחליט אם לבקש הדחה

פרשת המסרונים, שבה מעורבת השופטת רונית פוזננסקי-כץ אשר נחשפה בחדשות עשר, הייתה אמורה להסתיים בהסדר הטיעון שלפיו השופטת תושעה למשך לא יותר משנה והיא לא תעסוק במשפט פלילי שנתיים נוספות, אולם אב בית הדין המשמעתי, השופט אשר גרוניס, סבור שאין לו סמכות לגזור דין כזה.

לצדדים היה רצון למצוא עונש מידתי והם אף הגיעו להסדר אלא שנשיא בית המשפט העליון לשעבר, זימן את הצדדים והודיע כי אין לו סמכות לעונש שהוסכם. השופט גרוניס אמר כי במסגרת החוק, אפשרות ההשעייה לא קיימת - האפשרויות היחידות הן הדחה או נזיפה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בין הסלמה להסדרה: סבב לחימה בדרום - על ספידים

31 שנות ג'יהאד: הארגון הקיצוני שהוביל את יום הקרב בדרום

אולפן מונדיאל 2018: הישראלים שחיים על המזוודות בדרך לרוסיה

נכון לעת זו, גרוניס ביקש משני הצדדים להציג עמדה משותפת שתשכנע אותו מדוע בכל זאת יש לכבד את הסדר הטיעון שנחתם. יש לציין כי הסיכוי לכך לא גבוה. במידה שהשופט גרוניס יישאר בעמדתו ויהיה סבור שאין להשעות. שרת המשפטים, איילת שקד, באמצעות נציגה בבית הדין המשמעתי, תצטרך להחליט אם היא מבקשת מטעם מדינת ישראל הדחה או נזיפה - כלומר עונש קשה מאוד או קל מאוד.

השופטת רונית פוזננסקי כץ
 

השופטת רונית פוזננסקי כץ (חדשות עשר )

 

בחודש שעבר, השופטת פוזננסקי-כץ הורשעה בבית הדין לשופטים. השופטת הודתה בעבירת משמעת של התנהגות באופן שאינו הולם את מעמדו של שופט בישראל, ובהפרה של כללי האתיקה לשופטים.

לפני כחודשיים חשף כתב חדשות עשר דורון הרמן התכתבויות בין פוזננסקי-כץ לנציג רשות ניירות הערך בתיק 4000, ערן שחם-שביט. המסרונים העלו חשש לכאורה לתיאום ימי המעצר שתקבע השופטת לחשודים בתיק, אך השניים טענו כי ההתכתבויות נגעו לדיון מקדים בין נציג ני"ע למציג המשטרה.

במסגרת דיון שנערך בפני הרכב בית הדין המשמעתי בראשות השופט גרוניס, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל וסגנית נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת השופטת אסתר הלמן, הודתה פוזננסקי-כץ כי ההתכתבויות שערכה עם ערן שחם-שביט לא היו ראויות.