רה"מ הציג לארה"ב דרישות ישראל לגבי ההסדר החדש המתגבש בסוריה

פרסום ראשון: ראש הממשלה שוחח בטלפון עם שר החוץ האמריקני פומפאו. בד בבד, עדכן נתניהו את שרי הקבינט בפרטים. ליברמן המריא הערב לביקור מדיני ברוסיה

פרסום ראשון: ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שוחח אתמול (רביעי) בטלפון עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, והציג לו את דרישות ישראל לגבי ההסדר החדש המתגבש בדרום סוריה בין ארה"ב, רוסיה וירדן. ההסדר צפוי לעסוק במה שיתרחש ב-20 הקילומטרים הסמוכים לגבול עם ישראל.

נתניהו, שנקט בתקופה האחרונה בקו תקיף ומדגיש כי ישראל דורשת את יציאת כל הכוחות האיראניים מכל סוריה ולא רק מאזור הגבול עם ישראל,  עדכן את שרי הקבינט במהלך הישיבה הערב בפרטים.

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

31 שנות ג'יהאד: הארגון הקיצוני שהוביל את יום הקרב בדרום

הציעה נישואין לזוגתה - וגילתה שהייתה אמורה לקבל הצעה בעצמה

אסור לחבוש כיפה ולהתפלל: הכללים החדשים במערכת החינוך בצרפת

בתוך כך, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שוחח אתמול גם כן עם פומפאו בטלפון בנוגע למצב בסוריה. שני השרים הסכימו כי על וושינגטון ומוסקבה להתגבר על המחלוקות ביניהן. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב הערב בחשבון הטוויטר שלו: "יוצא כעת לביקור עבודה ברוסיה ומחר אפגש עם עמיתי, שר ההגנה סרגיי שויגו. המיקוד העיקרי של מערכת הביטחון היה ונותר מניעת התבססות של איראן וגרורותיה בסוריה".

מוקדם יותר השבוע אמר לברוב במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. האמירה ככל הנראה קשורה לנוכחותם של לוחמי המורדים הסוריים באזור וההפגזות האוויריות הכבדות במהלך החודש האחרון מצד ישראל שאמרה כי רקטות איראניות נורו מסביבה זו לעבר רמת הגולן.
 

"נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".

 שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (רויטרס)

 

ישראל ורוסיה קיימו בשבועות האחרונים מגעים ותיאומים כדי להגיע להבנות סביב המבצע אליו עומד לצאת הצבא הסורי נגד המורדים בדרום מערב סוריה - בקרבת הגבול עם ישראל ברמת הגולן. לפי פקיד ישראלי בכיר הרוסים ביקשו שישראל לא תתערב ולא תפעל נגד הפעילות של צבא סוריה בקרבת הגבול ברמת הגולן.

מנגד, ישראל דרשה שרוסיה תפעל כדי לוודא שכוחות איראנים או כוחות חיזבאללה או מיליציות שיעיות לא ישתתפו במבצע של צבא סוריה סמוך לגבול עם ישראל. הרוסים הסכימו והעבירו את המסר לאסד שהתחייב גם הוא שהכוחות הפרו-איראנים לא יקחו חלק במבצע ולא ייכנסו לאזורים שבדרום מערב סוריה. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי ישראל הסכימה מצידה לחזרת כוחות צבא סוריה לאזור הגבול עם ישראל ברמת הגולן. בתחילת השבוע דיווח האתר הסעודי "אילאף" כי משא ומתן חשאי נערך לאחרונה בין ישראל לאיראן, והביא להתחייבות איראנית שלא להשתתף בקרבות בדרום-מערב סוריה.

שלשום התייחס נתניהו לנושא בדברים שנשא בוועידת הגליל ה-9 במעלות תרשיחא. "הבהרתי פעמים רבות מהם הקווים האדומים שלנו ואנחנו אוכפים אותם בלי פשרות. לא ניתן לאיראן להתבסס צבאית בסוריה ולפעול נגדנו ולא להעביר נשק מסוכן ללבנון או לייצר אותו. אנחנו פועלים נגד התבססות איראנית בכל שטחה של סוריה ואיננו מסתפקים בהסתלקות איראנית מדרום סוריה בלבד. הטילים של איראן יסכנו אותנו גם מעבר לטווח של כמה קילומטרים בדרום סוריה. איננו שותפים להבנות כאילו הסכמנו לפחות מזה. בכל מקרה תמיד נפעל למען האינטרסים שלנו עם ובלי הבנות", אמר.