נבחרת ישראל בכדורגל במשחק נגד הולנד ב-1970, משה מילנר, לעמ

"אין לנו שחקנים שישחזרו את ההישג": מדוע ישראל לא במונדיאל?

48 שנה אחרי ההעפלה הראשונה והאחרונה של ישראל לגביע העולם, הישראלים ששיחקו בנבחרת לא רואים באופק הופעה שנייה: "השחקנים צריכים פחות לבלות ולדבר ויותר להתאמן"

1970 הייתה כנראה שנת השיא של הכדורגל הישראלי. הרבה לפני שמכבי חיפה, הפועל תל אביב, הפועל באר שבע ומכבי תל אביב רשמו הצלחות יחסיות בגביעי אירופה השונים, נבחרת ישראל רשמה את הישג השיא שלה עם העפלה לגביע העולמי במקסיקו, תחת המאמן עמנואל שפר. מאז היא לא הצליחה לשחזר את ההישג.

רגע לפני שריקת הפתיחה של הגביע העולמי ברוסיה, שחקני עבר חוזרים לגביע העולמי ההוא ומנסים להבין מדוע ההישג לא שוחזר.

>> לכתבות נוספות בנושא

אולפן מונדיאל 2018: הישראלים שחיים על המזוודות בדרך לרוסיה

בין אסירי חמאס בישראל לכוכב הגדול של מצרים

"צריך לזכור שהגביע העולמי ששוחק אז הוא לא כמו זה שמשוחק היום, כי אז העפילו 16 נבחרות בלבד", אומר לחדשות עשר בלם נבחרת ישראל ומכבי ת"א לשעבר, צביקה רוזן. "90%-80% מהשחקנים היו נפגשים ביום ראשון לאימונים בשפיים וביום רביעי חוזרים לקבוצות".

 

חלוץ הפועל ת"א והנבחרת לשעבר, שייע פייגנבוים, מוסיף כי "מדובר באותה נבחרת נוער שלאחר מכן הרכיבה את הבוגרת, זכתה פעמיים בגביע אסיה, הגיעה לאולימפיאדה וכמעט זכתה במדליה. נוצר תלכיד של שחקנים שאהב מאוד להיות אחד עם השני. זו הייתה הנבחרת הטובה ביותר שהייתה לנו אי פעם".  

 שפיגלר מול נבחרת ויאטנם
 

נבחרת שצמחה ביחד. מוטל'ה שפיגלר מול נבחרת ויאטנם (PRIDAN MOSHE, לע"ם)

 

הדרך למונדיאל ההוא עברה דרך התמודדות מול ניו זילנד ואוסטרליה, שכן ישראל באותה תקופה נחשבה לנציגת אסיה ולא הייתה חברה באופ"א, כפי שהיא כיום. המשחק הראשון מול ניו זילנד הסתיים ב-0:4 לישראל. מוטל'ה שפיגלר, גיורא שפיגל ושייע פייגנבוים, שכבש צמד, סיפקו לישראל יתרון משמעותי לקראת הגומלין, שהסתיים ב-0:2 לישראל.

"כששמענו שרק 16 נבחרות מעפילות, ידענו שזה יהיה מאוד קשה, אבל הערכנו את היכולות של הנבחרת שלנו. במוקדמות שיחקנו כדורגל טוב ויפה לעין", אומר פייגנבוים. "הנבחרת שהייתה לנו לא פחדה מאף אחת", מוסיף בלם הפועל ת"א והנבחרת לשעבר, דוד פרימו.

אחרי המפגש מול ניו זינלד, המכשול בדרך לטורניר הכדורגל החשוב בעולם היה אוסטרליה. המשחק הראשון, שהתקיים באצטדיון ר"ג, הסתיים ב-0:1 לישראל משער של שפיגלר והגומלין בסידני הסתיים ב-1:1. גם את השער במשחק השני כבש שפיגלר. "השער ההוא בסידני היה לדעתי חשוב יותר מהשער שכבשתי בהמשך בגביע העולמי", אומר, "רק השער הראשון שכבשתי בבוגרים בגיל 16 יותר חשוב מבחינתי".

ההישג המרשים ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי הושלם עם שריקת הסיום למשחק בסידני - ההעפלה הראשונה והיחידה למונדיאל. "הגענו למשחק השני כמו חיילים אמיתיים", אומר פייגנבוים, "ידענו שכל ישראל מצפה לתוצאה טובה וזה חישמל אותנו". שפיגלר ממשיך: "להגיד היום שידענו שנעפיל זו תהיה חכמה בדיעבד. הייתה שמחה והתרגשות. ההעפלה ההיא הייתה תענוג אחד גדול".

ישראל הוגרלה לבית קשה עם איטליה החזקה, שהגיעה באותו גביע עולמי לגמר והפסידה לברזיל, אלופת העולם לשעבר אורוגוואי, ושבדיה. "אחרי חמישה שבועות של הכנה, נחתנו במקסיקו והבנו פתאום איפה אנחנו נמצאים", אומר רוזן, "עשרות צוותי טלוויזיה מכל העולם היו שם, לא משהו שאתה רגיל אליו. הגענו למלון ואתה נמצא ביחד עם כוכבים ברמה עולמית. תחושה שאתה נמצא באמצע חלום שהתגשם".

הנבחרת פתחה את הטורניר בהפסד 2:0 לאורוגוואי, סיימה לאחר מכן ב-1:1 עם שבדיה ומשחקה האחרון נגמר ב-0:0 מול איטליה. "שיחקנו מול מקצוענים ברמה גבוהה", אומר פרימו, "לא היה קל נגד האיטלקים והשבדים. כולם שם היו מפורסמים, אבל לנו הייתה הגנה מצוינת". שפיגלר, שכבש את השער היחיד של ישראל, התייחס לרגע ההוא. "זה היה משהו שחלמתי עליו בגיל 6. כשהייתי נער, הבנתי שאני בדרך הנכונה", אמר.

פרימו, פייגנבוים ורוזן פסימיים לגבי האפשרות שהנבחרת תשחזר את ההישג ההוא בזמן הקרוב. "אין עם מי לשחזר את ההישג", אומר פרימו, "שחקנים עסוקים יותר בלדבר וכל מה שהם חושבים עליו זה כסף ופרסום. בשביל לשנות את זה צריך לעבוד, כמו שעבדנו בעבר".

רוזן מסכים ומוסיף ש"מאז יוסי בניון אתה בקושי רואה כישרון אחד שגדל בכדורגל הישראלי. אולי ערן זהבי ומנור סלומון, אבל לא מעבר. בשביל להגיע לשם צריך עבודה קשה, להשקיע יותר בכדורגל מגיל ילדים, שלא יהיה כישרון שיחמוק לנו". פייגנבוים מסביר כי "הכדורגלנים היום מגיעים לנבחרת כבודדים ונדמה להם שיושיעו אותה, גם אם הם לא מקבלים דקות בקבוצה שלהם בחו"ל. החיבור צריך להיות יותר משפחתי. צריך גם לוותר על דברים, פחות לבלות ויותר להקדיש לאימונים ומשחקים".

פרימו אומר כי "אז לכל קבוצה בארץ היו שלושה-ארבעה שחקנים מצויינים והם אלה שסביבם בנו את הקבוצות ואת הנבחרת. היום הדברים האלה לא קיימים. השחקנים שיוצאים לאירופה לא מספיק טובים. אתה לא יכול להתמודד עם הכדורגלן האירופי אם לא תהיה חזק מספיק ובלי כושר גופני".

יוסי בניון במדי נבחרת ישראל
 

"בקושי רואים כישרונות שגדלים בישראל". יוסי בניון במדי הנבחרת (Getty Images אימג'בנק)

 

לשיטתם, ההשקעה צריכה להיות במאמני הנוער. "המאמנים הבכירים צריכים לקבל שחקנים מוכנים", אומר פרימו, "צריך לשלם יותר למאמני נוער, להביא את המאמנים הטובים ביותר, ככה תיצור היצע גדול יותר של שחקנים". פייגנבוים ממשיך ואומר כי "לכל הנבחרות הצעירות צריך להביא מאמנים ותיקים, אפילו למנות שחקני עבר שיודעים מה זה גביע עולמי. צריך דמויות לחיקוי".

  

למרות דבריהם של חבריו, שפיגלר מנסה לשמור על אופטימיות. "אנחנו חיים בעולם שבו כל הזמן דברים משתנים. יכול להיות שאם הייתי משחק היום, במסגרת השינויים האלה, הייתי מוביל את ישראל לגמר הגביע העולמי, אי אפשר להוכיח אחרת. צריך פשוט להיות אופטימי לקראת הבאות".