חמאס לא רוצה לחדש הירי – אבל הסיכוי להסלמה עדיין לא התפוגג

בשלב זה יש רגיעה, אך העיניים נשואות לכיוון המועד הנפיץ הבא, יום הנכסה ב-5 ביוני. נדמה כי הארגון לא רוצה הסלמה, אבל קו שנחצה פעם אחת - יותר קל לחצות שוב • פרשנות

בשלב זה, נדמה כי ישנה רגיעה. בישראל מאוד מקפידים להגיד שהיא אינה צד לסיכומים שהושגו בין חמאס למצרים, אבל מלפנות בוקר אנחנו רואים את חמאס פועל אקטיבית למנוע ירי לעבר ישראל.

עדיין, נחצה אתמול קו, כי בפעם הראשונה מאז "צוק איתן" חמאס השתתף בירי כנגד ישראל. הפרשנות בצה"ל היא שחמאס נגרר אחר הג'יהאד האסלאמי. ארגון הטרור הבהיר לישראל בצורה מאוד ברורה – נכשלנו בהפגנות, אבל המצב הנוכחי לא יכול להימשך.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

CIA: קים לא יסכים לפירוז גרעיני, אך יכניס המבורגר אמריקני

מצעדות לירי רקטות - שעלול להחמיר: מדרגות ההסלמה של חמאס

התחזית: נוח ברוב הארץ, ייתכנו בבוקר גשמים קצרים בצפון ובמרכז

הציפייה היא לקראת המועד הנפיץ הבא, יום הנכסה ב-5 ביוני, ונכון לעכשיו לא יודעים איך הוא יראה. כרגע, מסתמן כי חמאס לא רוצה לחדש את הירי, אבל קו שנחצה פעם אחת, הרבה יותר קל לחצות בפעם השנייה. לכן האירוע אתמול הוא ציון דרך ביחסים מול עזה.

 מגרש שנפגע מירי רקטה בנתיבות
 

מגרש שנפגע מירי רקטה בנתיבות( אביחי מרציאנו, רדיו דרום)

 

במהלך התקיפות הלילה ישראל פגעה בהרבה מאוד נכסים של חמאס. בערך 65 טון של חומר נפץ ירדו על רצועת עזה. דיי ניכר היה בתגובה הישראלית שהיא מחפשת לפגוע בתשתיות ולא בנפש. אבל היא כן חיפשה להעביר מסר נוקשה – שישראל מגיבה בחריפות לירי הזה.

ברקע הרגיעה הנמשכת מאז הבוקר בעוטף עזה, פקיד ישראלי בכיר אמר היום כי "ישראל העבירה מסר לחמאס - אם האש תתחדש, ההתקפות על הארגון ועל שאר הארגונים בעזה יהיו חזקות אף יותר. משעות הבוקר נפסקה האש וכעת האחריות היא על חמאס".

הגורם הוסיף: "צה"ל הנחית בלילה מכה משמעותית בעזה. אנו פועלים באחריות ובשיקול דעת". לדבריו, "ישראל פועלת בחודשים האחרונים בעוצמה ובנחישות נגד כל ניסיון להפר את ריבונותה ו/או לפגוע בביטחון תושבי הדרום ותמשיך לפעול בעוצמה נגד כל ניסיון להפר את השקט". בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב בשעה 18:00 בקריה שבתל אביב כדי לדון במתיחות בדרום. 

למעשה, חמאס רצה לסיים את ההסלמה אמש ב-21:00 והפיץ מסרי הפסקת אש. הארגון, יחד עם הג׳יהאד האיסלמי, נצר את האש ב-1:30 לפנות בוקר ואף פרס אנשיו כדי למנוע שיגורים. עד 5:20 - המועד האחרון שבו בוצעו שיגורים לעבר שטח ישראל, מי שירה היו ארגוני ועדות ההתנגדות והסלפים ברצועה.

בתוך כך, במהלך הלילה אמר בכיר חמאס, חליל אל-חיה, כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל ל"פלגי ההתנגדות". "פלגי ההתנגדות הסכימו לשוב להבנות הפסקת האש והם יהיו מחויבים להן כל עוד הכיבוש הישראלי יהיה מחויב להן", אמר, וציין כי ההבנות הושגו בעזרת מספר מתווכים. סוכנות הידיעות הפלסטיני "מען" דיווחה מפי מקורות פלסטיניים כי "פלגי ההתנגדות" הודיעו שהסכם על רגיעה נחתם בארבע לפנות בוקר עם ישראל, אך כיוון שמטוסי צה"ל המשיכו לתקוף בעזה הם ירו בתגובה לעבר עוטף עזה.

 הנפילה בנתיבות (אילוסטרציה)
 

הנפילה בנתיבות(חדשות עשר )

 

מנגד, בישראל נשמעו הכחשות. שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ הוסיף בריאיון לרשת ב': "אין הבנות עם חמאס. זו עליית מדרגה ולא נאפשר ירי נוסף". גם שר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט אמר כי אין הסכם הפסקת אש. "יש פעולה של מדינת ישראל נגד עזה ויש את מה שהצד השני יחליט יקבע את גורלו. אנחנו לא הגענו לשום סיכומים ולשום הסכם מול חמאס". עוד הוסיף בנט כי "נכון לשעה זו כ-75% מהתלמידים הגיעו לבתי הספר בעוטף. עבר על התושבים לילה לא קל, ובין חצות לשעות הבוקר היו אזעקות ומעבר לממ"דים. גם אני ביליתי את הלילה באחד היישובים וחוויתי את הלילה הלבן הזה".

לדבריו, "כל ההתחממות בצד העזתי אינה מקרית או מקומית. המוח הוא איראני והידיים חמאסניקיות. ישראל מצויה במערכה ממוקדת ועקבית אל מול ראש התמנון באיראן, שמפעיל זרועותיו בלבנון, סוריה ועזה כדי לפגוע בנו. מכיוון שאנו מנהלים מערכה כלכלית, מדינית וצבאית מול איראן, היא מנסה להסיח את דעתנו. בעודנו נותנים ביטחון לתושבי עוטף עזה ובעודנו מכים בחמאס, אסור לנו להפיל את הכדור, להוריד את המבט מהמטרה העיקרית – איראן".

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר מנגד כי הוא מעריך שיש הבנות עקיפות מול חמאס לסיום הסבב. "אני מעריך שלטווח ארוך תישאר מידה של התגוששות על הגבול בעזה. מקווה שלא יאלצו אותנו לצאת למבצע צבאי מלא ולכבוש את הרצועה", ציין.

מבית החולים ברזילי נסמר כי בסך הכל הגיעו למרכז הרפואי עד לפנות בוקר שמונה נפגעים. שלושה משדרות, שלושה מנתיב העשרה ושניים מאשקלון. שש פגיעות גוף קלות כתוצאה מריצה למרחב מוגן ושני נפגעי חרדה. כולם שוחררו מלבד אדם אחד שאושפז באורתופדיה בעקבות חבלה ברגל.

כאמור, הלימודים בעוטף עזה יתקיימו היום כסדרם, בהתאם להנחיות מיוחדות של צה"ל. הסגל החינוכי והצבא ילוו את הסעות הילדים ואת קליטתם בהגיעם לבתי הספר. כמו כן, נהגי ההסעות והילדים הונחו כיצד לפעול במידה ותישמע התרעת צבע אדום בזמן נסיעה.

במהלך הלילה צה"ל תקף 25 יעדים של חמאס ברצועת עזה - שהתווספו ל-40 המטרות שהותקפו אתמול - כשבמקביל, נשמעו ללא הפסק התרעות צבע אדום ביישובי עוטף עזה. בין המטרות הותקפו "מחסני רחפנים המיועדים לטרור, מחרטה לייצור רקטות ומנועי רקטות, אמצעי לחימה ימי מתקדם, מתחמים צבאיים, מחנות אימונים ואתרים לייצור אמצעי לחימה", כך לפי דובר צה"ל. בדובר צה"ל אישרו כי זוהו מספר שיגורים משטח רצועת עזה לעבר המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. לפי דובר צה"ל, כמה מהשיגורים שבוצעו לעבר שער הנגב ושדות נגב, יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, כששאר האזעקות היו אזעקות שווא, והנסיבות לכך שהופעלו נבדקות.