הנפילה בנתיבות (אילוסטרציה), חדשות עשר

מצעדות לירי רקטות - שעלול להחמיר: מדרגות ההסלמה של חמאס

הארגון מיואש ולכן, בהמשך, צפוי ללכת רחוק יותר, ולשגר רקטות לטווחים ארוכים, כמו גם לירות לעבר כוחות צה"ל ולבצע פיגועים. זאת, מבלי להביא למלחמה כוללת • פרשנות

כבר משעות הלילה ניסו בחמאס להבין מה כדאי להם לעשות וכיצד עליהם להגיב, בכדי להצטייר כאילו הם אלו שכפו הפסקת אש על ישראל. חמאס, בשיתוף פעולה עם הג'יאהד האסלאמי, הארגון השני בגודלו ברצועה, חברו יחדיו והחליטו ליצור הסלמה יזומה מול ישראל על מנת להחזיר את עזה לסדר היום הבין-לאומי והאזורי, וגם כדי להביא לכך שצה"ל יבין שהמחיר שהוא ותושבי הדרום ישלמו יהיה כבד מאוד ולא יניב פירות.

כלומר, בחמאס ניתחו את ההבנה הישראלית והבינו שצה"ל לא יכול להפיק שום תועלת ממבצע ברצועת עזה. זאת, מאחר וצה"ל פועל להשמדת המנהרות, להצבת המכשול התת קרקעי ולשיפור את הדיוק של כיפת ברזל, כך שהאפקטיביות של הרקטות אינה גבוהה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

התחזית: נוח ברוב הארץ, ייתכנו בבוקר גשמים קצרים בצפון ובמרכז

הקטל בדרכים: הרוג ושני פצועים בתאונה חזיתית בכביש 70

המשפחות הציעו לתרום לעירייה מיליונים - אנשי העסקים הונצחו

 הנפילה בנתיבות (אילוסטרציה)
 

הנפילה בנתיבות (חדשות עשר)

 

על כן, מה שנותר לחמאס לעשות זה שני דברים: האחד, לייצר הרתעה שבה הם מציגים לצה"ל אפשרות לבחור בין עימות צבאי או לא לעשות כלום. דבר שני, לייצר מדרגות של הסלמה - הראשונה החלה עם מה שמכונה "צעדות השיבה" ברצועת עזה ב-30 למארס, במהלכן הביא המונים לגדר. בחמאס ראו את הרמטכ"ל והקצינים הבכירים יורדים לגדר ומקיימים הערכות מצב והבינו שיש פה "בינגו".

עם זאת, בחמאס הבינו שככל שעובר הזמן, הצעדות הללו מוכלות על ידי צה"ל, מבלי לפגוע בתושבי הדרום. לכן החליט, שוב בשיתוף עם הג'יהאד האסלאמי, כדי לא להביא לבידולו וסיכון שלטונו ברצועה, לייצר הסלמה על ידי שיגור רקטות ופצמ"רים לעבר עוטף עזה. יש לציין כי חמאס נזהר מאוד לא לשגר רקטות כבדות - לא לעבר תל אביב, לא לעבר גוש דן או ערים במרכז, ולייצר טפטופים שיביאו כאב ראש רב, אזעקות בדרום, מראות של ירידה למקלטים וביטול לימודים, על מנת שיוכל להגיד שהוא שיבש את חייהם של ה"מתנחלים", כפי שהוא מכנה את תושבי עוטף עזה.

לאחר מכן, חמאס עצמו גם קיבל אחריות משותפת עם הג'יהאד האסלאמי על הירי, וגם הוציא אתמול משט מרצועת עזה לכיוון קפריסין. משט דל, שנעצר על ידי חיל הים. אבל בחמאס ובג'יהאד האסלאמי מתכוונים לבצע עוד משטים שכאלה. כלומר, כמו שהיו עוד "צעדות שיבה", יהיו "משטי שבירת מצור".

רקטה שפגעה בחצר בית במועצה האזורית אשכול
 

רקטה שפגעה בחצר בית במועצה האזורית אשכול( ביטחון אשכול)

 

מדרגות ההסלמה של חמאס והג'יהאד האסלאמי, מביאים לכך שחמאס מתכוון ללכת בהסלמה הגדולה הבאה עוד יותר רחוק, ולשגר רקטות לטווחים רחוקים יותר, יחד עם ירי לעבר כוחות צה"ל ופיגועים של חוליות מחבלים בתוך שטח ישראל. זאת, מבלי להביא למיטוט שלטונו או מלחמה כוללת.

למרות זאת, גם בחמאס וגם בג'יהאד האסלאמי מבינים שהדבר עלול להביא למצב של מלחמה ולהפלת שלטונם ברצועה. בחמאס מרגישים היום שאין להם ברירה אחרות – אין להם מנהרות, אין להם רקטות, אין להם לגיטימציה בין לאומית או כסף, שהיה אמור לעבור אליהם מהאיחוד האירופי. מדינות ערב כבר לא מכירות בהם כל כך ולכן הדרך היחידה של חמאס להחזיר את התודעה היא לאיים – אנחנו כאן. אם לא תטפלו בעזה, היא תתפוצץ לכם בפרצוף. זו הגישה שחמאס נוקט בה, וימשיך לנקוט בה בחודשים הקרובים.