המשפחות הציעו לתרום לעירייה מיליונים - אנשי העסקים הונצחו

שמות של רחובות רבים ברחבי הארץ הוחלפו לשמות בעלי ממון, תורמים נדיבים, וחברות מסחריות: "ההצעה הייתה שהם ידאגו לגנן את הצדדים של הדרך" • "אנליסט"

ברחובות שלנו: תופעה מדאיגה מתפשטת בכבישי הארץ - עוד ועוד רחובות נקראים על שם בעלי ממון, ובחלק גדול מהמקרים ניתן למצוא ברקע להחלפת השם תרומה נדיבה לקופת העירייה.  

"אנחנו נמצאים על דרך אם המושבות לשעבר, זה היה השם הסמלי ביותר של מורשת העיר פתח תקווה. המהות של העיר מונצחת ברחוב הזה", אומרת מוניקה כהן, לשעבר סגנית ראש עיריית פתח תקווה. אך בפעם הבאה שתעברו ברחוב המרכזי, תיווכחו שהוא זכה לשם חדש: "דרך שלמה שמלצר", על שם מקים חברת הליסינג קבוצת שלמה.

יעקב ממן, מנכ"ל עיריית פתח תקווה לשעבר, חושף: "ההצעה הייתה שהם ידאגו לגנן את כל הצדדים של דרך אם המושבות, מדובר בתרומה בשווי של בין שישה לשמונה מיליון שקלים".חשוב לציין כי קצת לפני ששינתה את שם הרחוב, ויתרה לבסוף העירייה על שירותי הגינון שהוצעו לה על ידי משפחת שמלצר, בעקבות חוות דעת משפטית שהצביעה על בעיתיות. עורך הדין אלעד מן, היועץ המשפטי לעמותת "הצלחה" אומר: "צריך להזהר מאוד במעבר הזה בין הנצחה וכסף, מדובר בקשר שמעורר אי נוחות מאוד גדולה".

 לשעבר דרך "אם המושבות", בפתח תקווה
 

לשעבר דרך "אם המושבות", בפתח תקווה(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

לאחר שקראה לג'ורג' סורוס נאצי: התכנית של רוזאן בר בוטלה

משט מעזה לקפריסין נעצר, המפליגים יועברו לבסיס חיל הים באשדוד

ירי ללא הפסקה מעזה: 3 חיילים נפצעו מרסיסים - אחד במצב בינוני

בעיריות רבות ברחבי הארץ כבר נקבעו שמות שנויים במחלוקת, באור יהודה למשל הקדיש ראש העיר לשעבר סמטה למאהבת הסודית שלו, וקרא לה "באלי". בכפר סבא, קבעה העירייה רחוב בשם יהלום, מבלי לעדכן את חברי מועצת העיר כי מדובר ברחוב על שמו של אדם בשם בנימין יהלום, שצאצאיו העניקו תרומה לארכיון העיר, ולא על שם אבן החן. בלוד קראו רחוב שלם על שם בנק, והרשימה מוסיפה להתארך.

   

הממשלה אוסרת לבטל הנצחה למייסדי הציונות, אבל חוץ מאיסור על החלפת שמות כמו הרצל או בן גוריון, משרד הפנים לא קבע אפילו הנחיות עקרוניות לשיקולי העיריות בתחום. חשוב לזכור, שמרבית הרחובות שנקראים על שם בעל הון, תורם נדיב, או בית עסק, היו קרואים בעבר בשם בעל חשיבות היסטורית, אך כנראה שהתודעה הלאומית נדחקת הצידה כשמדובר בכסף.

מטעם עיריית פתח תקווה נמסר בתגובה: "העירייה לא קיבלה תרומה כספית משלמה שמלצר או מבני משפחתו. העירייה הנציחה את שמו כחוק, כדי להביע את הערכת התושבים לפועלו הרב של האיש למען העיר. הוועדה עובדת בשקיפות מלאה והפרוטוקולים זמינים לעיונכם".

משפחת שמלצר אמרה: "צר לנו ששמו של שלמה שמלצר שורבב למלחמת הבחירות בעיר. לאורך כל השנים שלמה תרם רבות בסתר, ובני משפחתו ממשיכים לעשות כך גם היום למען המשך מורשתו".

מטעם עיריית לוד נמסר בתגובה: "על אף שראוי להוקיר תודה למעורבות חברתית גם מצד גוף מסחרי, הקשבנו לרחשי הציבור והבנו כי השיח עדיין לא בשל לכך. לכן, החלטת ועדת השמות לא מומשה".

מטעם עיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "ההחלטה לקרוא רחוב על שם בנימין יהלום, מחלוצי המושבה, הייתה מקצועית בלבד. מעולם לא התקבלה תרומה כספית זו או אחרת מבני המשפחה".

מטעם עיריית בת ים נמסר בתגובה: "הסכום הנתרם מושקע בהמשך תנופת החינוך בעיר. הנצחת בית הספר על שמן של בנות שפר, אשר נספו בשואה, עומדת בכל הקריטריונים של הנוהל".