יום קרב בדרום: תחושה מטרידה של דז'ה וו • פרשנות

ישראל ממשיכה לטפל בבעיה האזרחית-מדינית בעזה, אך ורק באמצעים צבאיים • דובר צה"ל השיב לשאלות בנוגע להסלמה, אך מי שהיו צריכים לעמוד מול המצלמות היו נתניהו וליברמן

יום קרב בדרום – פרשנות: האירועים האלימים ברצועת עזה בשבועות האחרונים, וסבב הלחימה של 24 השעות האחרונות, הם חלק מכרוניקה של כישלון מתמשך של ממשלות ישראל בגיבוש מדיניות כלפי הרצועה. מחדל החוזר על עצמו אחת לכמה שנים ונובע מכך שממשלות ישראל מסתכלות על עזה כבעיה ביטחונית בלבד שהפתרון לה צבאי בלבד.

יש תחושת דז'ה וו מטרידה מסבב האלימות הנוכחי בעזה. בואו נראה מה היה לנו – בשנת 2008 מבצע "עופרת יצוקה" שנבע בין השאר מהמצור על עזה. בשנת 2010 משבר "המרמרה" – שוב סביב המצור על עזה והמשבר ההומניטארי ברצועה. בשנת 2012 מבצע "עמוד ענן" בסיומו הושגו הבנות להקלת המצב ההומניטארי בעזה שמעולם לא יושמו. בשנת 2014 מבצע "צוק איתן" שגם הוא נבע מהתפוצצות של המשבר בעזה. וכמובן האירועים היום ובשבועות האחרונים.

פעם אחר פעם שולחת ממשלת ישראל את צה"ל לטפל בבעיה שבבסיסה היא בעיה אזרחית-מדינית. על כך גם התריע מבקר המדינה בדוח שפרסם אחרי מבצע "צוק איתן". המבקר קבע אז שנתניהו ושר הביטחון לשעבר משה יעלון לא בחנו כלל חלופות מדיניות למשבר בעזה ולא טיפלו ברצינות בהידרדרות המצב האזרחי וההומניטארי חרף התרעות מצד מערכת הביטחון.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
 

דובר צה"ל תדרך, אך איפה היו נתניהו וליברמן? (רויטרס)

 

בכל המקרים בעשר השנים האחרונות ספגה ישראל הרוגים, פצועים ונזק כלכלי ומדיני. וזה עוד לפני שהזכרנו את אלפי ההרוגים בעזה – יותר ממחציתם אזרחים חפים מפשע. בכל השנים שעברו מאז מבצע "צוק איתן" לא נלמד אף לקח וההתרחשויות של 2018 הן כמעט שידור חוזר של 2014.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, יצא הערב (שלישי) מהקריה בתל אביב למסיבת עיתונאים וענה לשאלות – אך לא הוא זה שהיה צריך להיות שם ולעמוד מול המצלמות. שר הביטחון אביגדור ליברמן, וראש הממשלה בנימין נתניהו, הם אלה שהיו צריכים לעמוד במסיבת העיתונאים הערב - ולהשיב לשאלות. הם אלה שצריכים לתת תשובות מדוע - שלוש שנים וחצי אחרי מבצע צוק איתן - נראה שישראל שוב בדרך למלחמה.