האיחוד האירופי: "ירי הרקטות והפצמ"רים צריך להיפסק מיד"

ליברמן: "כל מקום שממנו יורים לשטח ישראל - יעד לגיטימי לתקיפה". משרד החינוך הורה על ביטול כל הטיולים עד 15 ק״מ מהרצועה. מטחי הטילים התחדשו בערב

יום קרב בדרום: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס הערב (שלישי) להסלמה ברצועת עזה וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "כל מקום שממנו ארגוני הטרור יורים לשטח ישראל הוא יעד לגיטימי לתקיפת חיל האוויר, על כל המשתמע מכך. אני מבקש בשם כל עם ישראל לשבח את חיילי ומפקדי צה"ל על המסירות והנחישות ואת תושבי עוטף עזה על עמידתם האיתנה. נפעל בכל דרך להבטיח ביטחון ושקט לאזרחי ישראל". עם זאת, למרות האירועים בדרום, ליברמן לא ביטל את נסיעתו המתוכננת מחר למוסקבה, שם ייפגש עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו.

בשעות הערב, בשעה 19:45 בקירוב, החלו אזעקות חוזרות ונשנות במועצה האזורית אשכול בעקבות ירי פצצות מרגמה מכיוון הרצועה. במקביל, משרד החינוך הורה על ביטול כל הטיולים עד 15 ק״מ מהרצועה. טיולים בטווח 40-15 ק"מ יתנהלו כרגיל. במשרד ממתינים להערכת מצב של פיקוד העורף כדי להכריע כיצד להתנהל בהמשך. חמאס והג'יהאד האסלאמי הודיעו כי הם אחראים לירי. "גדודי אלקסאם ופלוגות ירושלים מקבלים אחריות משותפת על הפגזת המוצבים הצבאיים וההתנחלויות הציוניות באזור רצועת עזה בעשרות פצמ"רים במשך היום וזאת כתגובה על התוקפנות הציונית הרודנית ופשעיו נגד אנשינו ועמינו וההתנגדות כאשר האחרון שביניהם היה תקיפת מוצבי פלוגות ירושלים וגדודי אלקסאם מה שהביא למותם של מספר לוחמים בתוך מוצבים אלו. זאת בנוסף לפשעי המלחמה אותם מבצע הכיבוש יום ביומו נגד אנשינו ועמנו בתהלוכות השיבה לאורך הרצועה", נכתב בהודעה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ירי ללא הפסקה מעזה: 3 חיילים נפצעו מרסיסים - אחד במצב בינוני

החמצה משולשת: כך הגיעה יוסטון הכי קרוב שאפשר לגולדן סטייט

נתניהו: איראן צריכה לצאת מכל סוריה; דיווח: ישראל תקפה בחומס

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר במסיבת עיתונאים שערך הערב: "מה שקרה היום זו התקפת טרור חמורה על מדינת ישראל. אין לנו כוונה לאפשר את זה. אין לנו כוונה לתת לזה להימשך. אני מעריך שנראה התעצמות של תגובת צה"ל. העובדה שבכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי מתחבאים מאז שעות הבוקר היא כי הם יודעים מהן יכולות צה"ל". בד בבד, פקיד בכיר שמעורה בתכני ההתייעצות הביטחונית שנערכה הערב בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר לחדשות עשר כי המדיניות שבה ישראל תנקוט היא רצון למנוע הסלמה. במקביל, אומר הפקיד הבכיר שבמידה שהירי יימשך - ישראל תגיב בעוצמה.

באיחוד האירופי קראו להרגעת הרוחות: "ירי הרקטות והפצמ"רים מעזה לעבר ישראל צריך להיפסק מיד. מתקפות נגד אזרחים לא מקובלות בשום נסיבות. הרגעת המצב המסוכן דרושה בדחיפות על מנת להבטיח שחיי האזרחים מוגנים. לישראלים ולפלסטינים הזכות לחיות בשלום, בביטחון ובכבוד: מעגל האלימות והייאוש צריך להישבר באמצעות מהלך פוליטי אמיתי", נמסר בהודעה.

במשך כל היום נורו מטחים בלתי פוסקים לדרום הארץ, כשבמקביל צה"ל תקף ברצועת עזה. אחרי סבב השיגורים מהרצועה הבוקר, ושקט יחסי של מספר שעות, זמן קצר לאחר השעה 16:00, שני מטחי פצצות מרגמה נורו מהרצועה לעבר ישובי עוטף עזה והמועצה אזורית אשקלון. כתוצאה מהירי, שלושה חיילים באזור העוטף נפצעו מרסיסים, אחד מהם במצב בינוני והשניים האחרים במצב קל. הפצועים פונו לבתי החולים בדרום.

 עזה לאחר תקיפת צה"ל
 

עזה לאחר תקיפת צה"ל (רויטרס )

 

במקביל, משדרות פונו לביה"ח ברזילי באשקלון ארבעה בני אדם, בהם שלושה נפגעי חרדה ופצוע נוסף שנפל ושבר את קרסולו בזמן שרץ למרחב המוגן. כמו כן, לבית החולים סורוקה פונה פצוע קל בשנות הארבעים לחייו. הפצוע נפגע מרסיס בכתף ובאוזן. בהמשך, קצת אחרי השעה 18:00 התחדש הירי ואזעקות נשמעו בעוטף עזה. סך הכול, משעות הבוקר נורו לעבר ישראל למעלה מ-115 רקטות ופצמ"רים, כשמערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה לפחות 14 מהשיגורים.

בשעות אחר הצהריים, בוצעו באזור אשקלון מספר יירוטים, כשבמקביל, בשטחים פתוחים באזור מועצת אשכול נפלו מספר רקטות. במרכז הנגב ובעיר אופקים - נשמעו לראשונה בסבב ההסלמה הנוכחי אזעקות. מערכת כיפת ברזל יירטה את הרקטה שנורתה לעבר אופקים.

 הרמטכל לאחר הערכת מצב עם ראש המועצה האזורית חוף אשקלון ואלון דוידי ראש עיריית שדרות
 

הרמטכל לאחר הערכת מצב עם ראש המועצה האזורית חוף אשקלון ואלון דוידי ראש עיריית שדרות (יאיר הרוש )