התקפת מוצב של חמאס ברצועת עזה, רויטרס

דובר צה"ל: "חמאס איבד שליטה - פעולתנו תלך ותחריף ככל שיידרש"

תא"ל רונן מנליס התייחס בשיחה עם חדשות עשר להסלמה בדרום ולפעילות של צה"ל ביממה האחרונה: "ביצענו מספר גלי תקיפה נגד 37 יעדי טרור - נחושים שהשקט יחזור לעוטף"

יום קרב בדרום: דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס הערב (שלישי) להסלמה החמורה בדרום הארץ. "זה יום של אובדן שליטה של חמאס", אמר מנליס בשיחה עם חדשות עשר. לטענתו, חמאס שנכשל בשבועות האחרונים במימוש תוכניתו להתססת השטח, הביא לעלייה באירועים אלימים בגדר הגבול. מנליס קבע כי הפעולה הישראלית "תלך ותחריף ככל שיידרש".

"השיא היה במטח היום בבוקר", קבע דובר צה"ל שהוסיף כי מדובר ב"אירוע חמור". לדבריו, פרט לחמאס שאחראי לכל מה שקורה ברצועה, הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני - שנוקם בפעולותיו על הרג פעיליו לאחר שחדרו לישראל לפני יומיים – "מוכוון ע"י האיראנים עם אמל"ח וכסף איראני".

בכל הנוגע לתקיפה הישראלית בשטח הרצועה, אמר מנליס כי צה"ל ביצע "מספר גלי תקיפה במשך כמה שעות נגד 37 יעדי טרור של חמאס והג'יהאד האסלאמי". הוא הוסיף: "התקיפה תלך ותתעצם ככל שתידרש עד שיושב השקט ותחושת הביטחון. אנחנו ערוכים לכל דבר שנידרש". מנליס אמר כי המנהרה שהותקפה היום, שחדרה לישראל לאחר שעברה דרך חפירה במצרים באמצעות עקיפת הגדר, אותרה לפני כשבועיים והייתה אמורה להיות מושמדת בימים הקרובים. הוא הוסיף כי היא הייתה חריגה במאפייניה. 

במשך כל היום נורו מטחים בלתי פוסקים לדרום הארץ, כשבמקביל צה"ל כאמור תקף ברצועת עזה. אחרי סבב השיגורים מהרצועה הבוקר, ושקט יחסי של מספר שעות, זמן קצר לאחר השעה 16:00, שני מטחי פצצות מרגמה נורו מהרצועה לעבר ישובי עוטף עזה והמועצה אזורית אשקלון. כתוצאה מהירי, שלושה חיילים באזור העוטף נפצעו מרסיסים, אחד מהם במצב בינוני והשניים האחרים במצב קל. הפצועים פונו לבתי החולים בדרום.

במקביל, משדרות פונו לביה"ח ברזילי באשקלון ארבעה בני אדם, בהם שלושה נפגעי חרדה ופצוע נוסף שנפל ושבר את קרסולו בזמן שרץ למרחב המוגן. כמו כן, לבית החולים סורוקה פונה פצוע קל בשנות הארבעים לחייו. הפצוע נפגע מרסיס בכתף ובאוזן.

 מנהרת הטרור במרחב מעבר כרם שלום
 

מנהרת הטרור במרחב מעבר כרם שלום(דובר צה"ל)

 

בהמשך, קצת אחרי השעה 18:00 התחדש הירי ואזעקות נשמעו בעוטף עזה. סך הכול, משעות הבוקר נורו לעבר ישראל למעלה מ-115 רקטות ופצמ"רים, כשמערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה לפחות 14 מהשיגורים.

בשעות אחר הצהריים, בוצעו באזור אשקלון מספר יירוטים, כשבמקביל, בשטחים פתוחים באזור מועצת אשכול נפלו מספר רקטות. בשעה זו נמשכים לסירוגין אזעקות, כשגם במרכז הנגב - וכחלק ממנה בעיר אופקים - נשמעו לראשונה בסבב ההסלמה הנוכחי אזעקות. מערכת כיפת ברזל יירטה את הרקטה שנורתה לעבר אופקים.

בעקבות האירועים בדרום, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יקיים הערב בירושלים התייעצות ביטחונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש שב"כ ובכירי מערכת הביטחון. בשעות הצהריים התקיימה הערכת מצב של ראשי הרשויות בעוטף עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ואלוף פיקוד דרום אייל זמיר. ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, אמר לאחר מכן: "הערכת המצב היא שהמתיחות עשויה להימשך בשעות הקרובות ועל כן ההנחיות לתושבים באזור עוטף עזה הרחוקים עד שבעה ק"מ מהגדר להיות באזורים עם מרחבים מוגנים. לפי שעה, שגרת החיים נשמרת".

 דובר צה"ל, רונן מנליס
 

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס( חדשות עשר)

 

אבו מג׳אהד, דובר ועדות ההתנגדות, מסר בהמשך להתפתחויות: "מה שקרה היום בעזה הוא מסר פשוט לאויב. ישנה החלטה של הנהגת ההתנגדות המאוחדת לפיה עזה לא תאפשר כל תוקפנות ישראלית ללא כל תגובה מצידנו. ההתנגדות הפלסטינית תמשיך את התגובה שלה עד שהאויב יבין את המסר".

במקביל לירי הבלתי פוסק לדרום הארץ, כוחות צה"ל - ובעיקרם כלי טיס של חיל האוויר - ממשיכים לתקוף עשרות יעדי טרור ברצועת עזה. מדובר בתקיפה הרחבה ביותר ברצועה מאז מבצע "צוק איתן". אחת המטרות – מנהרה שחדרה 900 מטרים לשטח ישראל באזור רפיח, בסמוך למעבר כרם שלום. המנהרה שהותקפה, יצאה מרצועת עזה, עברה בתוך שטח מצרים, ומשם חצתה לשטח ישראל. זוהי המנהרה השנייה המנוטרלת באזור מעבר כרם שלום, והעשירית מאז אוקטובר האחרון. המנהרה אותרה לפני עשרה ימים והייתה עתידה להיות מושמדת במהלך הימים הקרובים אך אירועי היום הקדימו את התקיפה כנגדה.

כלי הטיס של חיל האוויר, שתקפו ברצועה, פגעו בלמעלה מ-35 יעדים, שמשמשים כמתחמים של ארגוני הטרור בעזה. בין המתחמים שהותקפו: אתרי אחסון אמצעי לחימה, מטרות ימיות ומפקדות טרור.

 יירוט של סוללת כיפת ברזל
 

יירוט פצמ"רים (חדשות עשר )