פרקליט המדינה, שי ניצן , ליאב פלד

"יש מקרים שבהם אם לא אחתים על הסכם עד מדינה, איש לא ייענש"

פרקליט המדינה התייחס בכנס לשכת עורכי הדין להליך החתמת עדי מדינה: "המשטרה לא מנסה לעשות לעצמה חיים קלים". עו"ד אילן סופר: לא רואה בעיה לייצג לקוח בהסכם עד מדינה

פרקליט המדינה שי ניצן, התובע במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, עורך הדין אורי קורב, וראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה לשעבר, מני יצחקי, התייחסו היום (שלישי) להליך החתמתם של עדי המדינה בכנס לשכת עורכי הדין באילת.

"בתור מי שמאשר הסכמי עדי מדינה, חשוב לי להגיד שאתה לא עושה הסכם עד מדינה, אלא אם אתה יודע שאתה לא יכול להשיג משהו בלי ההסכם. המשטרה לא מנסה לעשות לעצמה חיים קלים", אמר ניצן, "במקרים מסוימים אם אני לא אחתים על הסכם עד מדינה, לא יהיו ראיות נגד נאשמים ואף אחד לא יענש".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

החמצה משולשת: כך הגיעה יוסטון הכי קרוב שאפשר לגולדן סטייט

נתניהו: איראן צריכה לצאת מכל סוריה; דיווח: ישראל תקפה בחומס

רצח בשפלה: אישה נורתה למוות ברכב; בת 23 נפצעה קשה

 עו"ד אילן סופר
 

עו"ד אילן סופר (חדשות עשר)

 

קורב התייחס גם הוא לשיקולים מאחורי חתימה על הסכם עד מדינה. "דינו של ראש ממשלה הוא לא דינו של אזרח אחר. ברור שזה נכנס למארג השיקולים כאשר מחתימים על הסכם עד מדינה".

עוד הוסיף קורב כי "אי אפשר להיתמם ולומר שאין שימוש ברשויות האכיפה בשביל לחץ ולכן יכול להיות שצריך להכניס סייגים במצבים שאדם מחליט החלטות כאשר הוא לא במצב טוב. המטרה של כולם הוא חיפוש האמת ובמסגרת זאת האינטרס הוא גם לבחון את ההתנהלות מול מי שמועמד להיות עד".

 עו"ד אורי קורב
 

עו"ד אורי קורב (ליאב פלד)

 

יצחקי דיבר על גיוס עדי מדינה בתיקים של שחיתות ציבורית. "תוכנית הגיוס חייבת להיות יצירתית. העד הוא זה שצריך לעזור לפרום את הקשרים שקיים בתיק. השאיפה שלנו היא שגם העד עצמו יקבל עונש". לסיום הוסיף כי "אני מצדד בעדי מדינה בתנאי שהעד מגויס למשימה ואינו מונע מרגש נקמה. עדי מדינה עזרו למנוע אלימות, עבירות מין וגניבה של מיליונים מקופת המדינה".

עורך דין אילן סופר, שמייצג את עדי המדינה ניר חפץ ומיקי גנור, אמר כי "חתימה על הסכמי עד מדינה זו העבודה הקשה ביותר שיש עבור סנגורים". סופר הוסיף כי עד המדינה ניר חפץ "קיבל את מה שקיבל בזכות עדותו. היה לו תפקיד מינורי שלא לומר זניח בפרשה. אבל הוא בוודאי עשה דברים שעל חלקם הוא לא צריך להתגאות". עוד אמר: "אני לא רואה שום בעיה לייצג לקוח בהסכם עד מדינה והסדר טיעון. בוודאי שחפץ לא חתם על הסכם עד מדינה בגלל סיפור הפשפשים. הוא חתם על ההסכם לאחר שתנאי המאסר תמו. הוא לא רצה להיות מוקד הפרשה".