נתניהו: איראן צריכה לצאת מכל סוריה; דיווח: ישראל תקפה בחומס

רה"מ התייחס לאמירתו של שר החוץ הרוסי לפיה בדרום סוריה צריך להיות צבא אסד בלבד: "נפעל למען האינטרסים שלנו" • סקיי ניוז בערבית: פעילי חיזבאללה נהרגו בתקיפה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (שלישי) בוועידת הגליל התשיעית להבנות המתגבשות בין רוסיה לישראל בנוגע להוצאת איראן מדרום סוריה, ואמר כי ישראל מעוניינת למנוע התבססות איראנית בסוריה כולה, ולא רק בדרומה.

"הבהרתי מה הקווים האדומים שלנו ואנו אוכפים אותם בלי פשרות: לא ניתן לאיראן להתבסס בלבנון ולא ניתן להם להעביר נשק מסוכן ללבנון ולייצרו בלבנון", אמר נתניהו. "הטילים ארוכי הטווח אותם איראן מייצרת יסכנו אותנו גם מעבר לכמה קילומטרים שבדרום סוריה. איראן צריכה לצאת מסוריה כולה. איננו שותפים להבנות כאילו הסכמנו לפחות מזה. נפעל למען האינטרסים שלנו – עם או בלי הבנות".

שדה התעופה שהותקף בחמאה
 

שדה התעופה שהותקף בחמאה( חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בהלת הכרטיסים: הישראלים שלא נדרשו לחכות בתור למשחק הנבחרת

בזכות פוסט בפייסבוק: איתר את הכרטיס האבוד למונדיאל

ישראל אחרונה במערב בהכרה בפליטים - פחות מ-1% מהבקשות נענות

בתוך כך, רשת "סקיי ניוז" בערבית דיווחה כי כמה פעילי חיזבאללה, בהם מפקד, נהרגו הלילה בתקיפה ישראלית ליד העיר אל-קוסייר שבאזור חומס.

מוקדם יותר דווח באתרים סורים על תקיפה אווירית של מטוסים ישראלים בשעה 3:30 בבוקר היום שכוונה לעבר מוצבים של חזבאללה, קרוב לכפר אלרסאניה שבאזור. אין הודאה של המשטר הסורי בתקיפה.

על פי ההערכות, כאמור, אסד יוצא בקרוב למערכה בדרום סוריה שנועדה להשתלט מחדש על הגבול עם ירדן, כשבאותו קרב, סביר שינסה לכבוש מחדש את רמה"ג הסורית. הכיבוש לא בהכרח יתבצע באמצעים כוחניים, ויכול מאוד להיות שאסד ינהל מו"מ עם התושבים המקומיים, כפי שעשה עם כפרים אחרים בצפון הרמה.

 שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב( רויטרס)

 

בד בבד, סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב אמר כי רוסיה, ארה"ב וירדן הסכימו לקיים פגישה באזור החיץ שבדרום סוריה. אתמול אמרה ירדן כי היא דנה עם וושינגטון ורוסיה בנחיצות שבשימור אזור החיץ. 

כאמור, ישראל ורוסיה קיימו בשבועות האחרונים מגעים ותיאומים כדי להגיע להבנות סביב המבצע אליו עומד לצאת הצבא הסורי נגד המורדים בדרום מערב סוריה – בקרבת הגבול עם ישראל ברמת הגולן. לפי פקיד ישראלי בכיר הרוסים ביקשו שישראל לא תתערב ולא תפעל נגד הפעילות של צבא סוריה בקרבת הגבול ברמת הגולן. ישראל מנגד דרשה שרוסיה תפעל כדי לוודא שכוחות איראנים או כוחות חיזבאללה או מיליציות שיעיות לא ישתתפו במבצע של צבא סוריה סמוך לגבול עם ישראל.

הרוסים הסכימו והעבירו את המסר לאסד, שהתחייב גם הוא שהכוחות הפרו-איראנים לא יקחו חלק במבצע ולא ייכנסו לאזורים שבדרום מערב סוריה. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי ישראל הסכימה מצידה לחזרת כוחות צבא סוריה לאזור הגבול עם ישראל ברמת הגולן.

ביום ראשון אמר שר החוץ הרוסי לברוב במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. האמירה ככל הנראה קשורה לנוכחותם של לוחמי המורדים הסוריים באזור וההפגזות האוויריות הכבדות במהלך החודש האחרון מצד ישראל שאמרה כי רקטות איראניות נורו מסביבה זו לעבר רמת הגולן.
 

"נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ביום ראשון בישיבת סיעת הליכוד כי"אין שום מקום לנוכחות צבאית איראנית בסוריה": "בעניין סוריה העמדה שלנו ברורה: אנחנו מאמינים שאין שום מקום לשום נוכחות איראנית צבאית בשום חלק של סוריה", אמר נתניהו. לדבריו, "הדברים האלה לא משקפים רק את עמדתנו. אני יכול לומר בבטחה שהם משקפים גם עמדות של אחרים במזרח התיכון ומחוצה לו".