לא רק ישראל: גם אסד מעוניין שאיראן תצא מרמת הגולן • פרשנות

אסד מתכנן לכבוש הרמה הסורית, ולא רוצה שמטרות איראניות שימשכו אש צה"ל יפריעו לו. אם יצליח, 6 שנות שכנות שקטה עם המורדים יסתיימו, וישראל תמצא עצמה עם שכן חדש-ישן

לאחר שצבא אסד הביס את דאעש ואת המורדים באזור דמשק, הוא מתפנה לקרב על רמת הגולן הסורית, בו הוא לא רוצה שאף גורם יפריע לו. הכוחות האיראנים שמושכים אש ישראלית, נתפסים כעת במשטר הסורי כגורם שעשוי להפריע, ולכן, אסד מעוניין ביציאתם משם.

יש לציין, כי כרגע יש נוכחות איראנית יחסית דלה ברמת הגולן הסורית. רוב אנשי הצבא הם יועצים וקציני מודיעין. הם יושבים במעוזי אסד שקרובים לישראל – בכפר חאדר שבצפון הרמה ובקוניטרה החדשה שבמרכז הרמה. הכוח האיראני העיקרי שמטריד את ישראל, ירדן וארצות הברית, נמצא באזור דרעא.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד לרצח: בת 30 נמצאה מתה ברכב בשפלה; נוספת פצועה קשה מירי

מקורב לשלטון הרוסי ובעלי צ'לסי: העולה החדש רומן אברמוביץ'

התרעת צבע אדום בשדרות כתוצאה מירי מקלעים; נזק לרכבים בעיר

אולם כעת, כאמור, אסד מעוניין בנסיגת הכוחות האיראניים. מפקד חיל האוויר של צבאו אף פנה למשמרות המהפכה, לאחר שישראל הפציצה יותר מ-70 מטרות איראניות בסוריה, וקרא להם לצאת מהמדינה. הוא גם קרא להם להוציא את נשקיהם מההאנגרים בשדות התעופה הצבאיים של סוריה.

 נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד
 

נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד (רויטרס)

 

גורמי ביון ערביים מוסיפים שמעבר לאינטרס הנוכחי של אסד ביציאת הכוחות האיראנים ממדינתו, יש לו אינטרס רחב יותר לכך שהדבר יקרה: הוא רוצה לבסס את מעמדו כריבון של סוריה, ולא להיתפס כבובה איראנית.

על פי ההערכות, כאמור, אסד יוצא בקרוב למערכה בדרום סוריה שנועדה להשתלט מחדש על הגבול עם ירדן, כשבאותו קרב, סביר שינסה לכבוש מחדש את רמה"ג הסורית. הכיבוש לא בהכרח יתבצע באמצעים כוחניים, ויכול מאוד להיות שאסד ינהל מו"מ עם התושבים המקומיים, כפי שעשה עם כפרים אחרים בצפון הרמה.

ישראל צריכה להניח שאחרי 6 שנות שכנות טובה עם המורדים בגולן, היא עשויה לקבל שוב את אסד בתור שכן. במקרה כזה, ישראל מתכוונת לדרוש ליישם מחדש את הסכמי ההפרדה שנחתמו ב-1974, לאחר מלחמת יום כיפור, שבמסגרתם, בין היתר, יוחזר כוח האו"ם גם לצד הסורי של הרמה.

 כוח צה"ל בסיור על גבול סוריה ברמת הגולן
 

כוח צה"ל בסיור על גבול סוריה ברמת הגולן (רויטרס)

 

בתחילת השבוע דווח באתר הסעודי "אילאף" כי משא ומתן חשאי בין ישראל לאיראן נערך לאחרונה בבית מלון בירדן, והביא להתחייבות איראנית שלא להשתתף בקרבות שבדרום-מערב המדינה. אחד הגורמים שהשתתף בשיחות אמר כי "הצד הישראלי התפלא מהמהירות בה הגיעו להסכמות ומההתחייבויות שהושגו בין הצדדים". ישראל מצידה, הבהירה לאיראנים שהיא לא תתערב בקרבות ליד קווי הפסקת האש בגולן ובגבול הישראלי-ירדני, כל עוד איראן, המיליציות הנתמכות על ידה וחיזבאללה לא ייכנסו לשם. משרד החוץ האיראני הכחיש את הדיווח בתוקף. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בישיבת סיעת הליכוד כי "אין שום מקום לנוכחות צבאית איראנית בסוריה". לדבריו, "הדברים האלה לא משקפים רק את עמדתנו. אני יכול לומר בבטחה שהם משקפים גם עמדות של אחרים במזרח התיכון ומחוצה לו".

מוקדם יותר אתמול אמר שר החוץ הרוסי לברוב במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. "נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".