ארוחת בוקר, חדשות עשר

2,000 קלוריות לסלט: כמה עולות לנו ארוחות הבוקר ה"בריאות"?

משרד הבריאות מקדם חקיקה שתדרוש מרשתות מזון לפרט את הערכים התזונתיים של המנות. עד אז, "ברקוד" עם הצצה למחיר הקלורי של מנות הבריאות ברשתות הקפה

בתחילת החודש נכנס בארה"ב לתוקף חוק מהפכני, האמור להנגיש לאומה האמריקנית הסובלת ממשקל יתר מידע על כל מנה המוגשת להם בבתי הקפה ובמסעדות. גם בישראל משרד הבריאות כבר הכתיר משקל עודף כמחלה, וכעת לאחר שנים שהחקיקה הייתה תקועה החליט משרד הבריאות לדחוף את זו קדימה. אולם עד שהחוק יעבור, מוסף "ברקוד" קיבל הצצה למחיר הקלורי שאנו משלמים - ולרוב לא מודעים אליו.

המעבדה לבריאות הציבור תחת משרד הבריאות בדקה מספר מנות שכל ישראלי מכיר, אלו המוגשות בכל בתי הקפה ולרוב מוגדרות כבריאות או דיאטטיות רק כי המוצרים המרכיבים את המנה נתפסים אצלנו כבריאים באופן יחסי. אולם החוק עדיין לא בתוקף ותוצאות המעבדה הוכיחו כי התפיסות המנחות את רוב האוכלוסייה הן מוטעות והשערות בלבד.

ברשת "קפה קפה" ארוחת הבוקר האישית "בוקר בכיף" מכילה 1,619 קלוריות, ברשת "ארקפה", השקשוקה האיטלקית מכילה 1,017 קלוריות. מנה שבוודאי לא נתפסת בעיני רבים כעתירת קלוריות היא סלט, אולם ערכו הקלורי של סלט קטניות ברשת קפה ג'ו הוא 2,006 קלוריות – יותר מהתצרוכת היומית המומלצת לאישה בישראל. לצורך השוואה, ארוחת מק'רויאל עם צ'יפס במקדונלד'ס מכילה רק 805 קלוריות.

>> כל הכתבות בחדשות עשר:

המדינה רכשה 250 דירות לדיור הציבורי; עוד 750 יירכשו השנה

השוטר החשוד שהכה את ג'עפר פרח הוצא לחופשה כפויה מהמשטרה

כביש החוף: נמלט מניידת משטרה, נהג נגד כיוון התנועה - ונהרג

טבלת ערכים תזונתיים  - ברקוד
 

הרשתות מקדונלד'ס וארומה, שכבר מפרטות את הערך הקלורי בתפריט, מעידות כי הפירוט לא רק מאפשר לצרכן בחירה אלא גם גורם לרשתות לחשוב כל הזמן כיצד ניתן לצמצם עוד ועוד שומן, נתרן, סוכרים, פחמימות, קלוריות - בידיעה כי רבים ידלגו על המנה בתפריט במידה וערכיה ירשמו כחריגים.

בסקר שנעשה בישראל נמצא כי 84% מהישראלים העידו כי יסתכלו על הקלוריות במידה ויהיה רשום, אבל כמעט 90% מתוכם שיתפו כי גם יפעלו לפיכך וכי הפירוט ישפיע על החלטתם במהלך הצריכה. כעת החקיקה בארץ שעומדת בקנה עתידה לחייב את הרשתות שברשותן מעל 10 סניפים לפרט את הערכים התזונתיים. קידום החקיקה לשקיפות בתפריט חשובה בעיקר לנוכח הצמיחה הגדולה בשנים האחרונות בצריכת מזון מחוץ לבית בישראל.