היועץ לביטחון לאומי יצא לארה"ב לאשרר ההבנות בנוגע לאיראן

פרסום ראשון: מאיר בן שבת ייפגש עם ג'ון בולטון בבית הלבן. במוקד השיחות: תיאום עמדות בין ישראל לארה"ב בנוגע לבלימת שאיפותיה הגרעיניות של איראן והתבססותה בסוריה

שלושה שבועות אחרי הודעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן ייצא היום (שלישי) היועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת לוושינגטון לפגישה ראשונה בבית הלבן עם מקבילו האמריקני ג'ון בולטון, כך נודע לחדשות עשר.

במוקד שיחותיו של בן-שבת יעמוד אשרור מסמך ההבנות לבלימת איראן אליו הגיעו ישראל וארה"ב לפני חצי שנה ושנחשף לראשונה בחדשות עשר. בן-שבת ובולטון צפויים לעדכן את מסמך ההבנות ולהתאים אותו למציאות החדשה בה ארה"ב פרשה מהסכם הגרעין וכן לנאומו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בו הציג לאיראן 12 דרישות בנוגע לתכנית הגרעין ולמדיניותה האזורית.

 מאיר בן שבת
 

מאיר בן שבת (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

מאז נכנס בולטון לתפקידו לפני כחודשיים שוחח עמו בן-שבת בטלפון כמה פעמים, אולם זו תהיה הפגישה הראשונה בין השניים פנים מול פנים. הפגישה תעסוק גם בתיאום עמדות בין הבית הלבן ללשכת ראש הממשלה בנושא הגרעין האיראני וההתבססות האיראנית בסוריה לקראת נסיעתו של ראש הממשלה נתניהו לאירופה בשבוע הבא.

נתניהו ימריא ביום שני למסע מדיני בשלוש הבירות המרכזיות באירופה – בתחילה ייפגש בברלין עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, לאחר מכן עם נשיא צרפת מקרון בפריז ויסיים בביקור בזק בלונדון שם ייפגש עם ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי.

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לפרטים. מהבית הלבן לא נמסרה תגובה.

ג'ון בולטון
 

ג'ון בולטון (רויטרס)

 

ישראל ורוסיה גיבשו הבנות בנוגע לגבול סוריה-ישראל

ישראל ורוסיה קיימו בשבועות האחרונים מגעים ותיאומים כדי להגיע להבנות סביב המבצע אליו עומד לצאת הצבא הסורי נגד המורדים בדרום מערב סוריה – בקרבת הגבול עם ישראל ברמת הגולן. לפי פקיד ישראלי בכיר הרוסים ביקשו שישראל לא תתערב ולא תפעל נגד הפעילות של צבא סוריה בקרבת הגבול ברמת הגולן. ישראל מנגד דרשה שרוסיה תפעל כדי לוודא שכוחות איראנים או כוחות חיזבאללה או מיליציות שיעיות לא ישתתפו במבצע של צבא סוריה סמוך לגבול עם ישראל.

הרוסים הסכימו והעבירו את המסר לאסד, שהתחייב גם הוא שהכוחות הפרו-איראנים לא יקחו חלק במבצע ולא ייכנסו לאזורים שבדרום מערב סוריה. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי ישראל הסכימה מצידה לחזרת כוחות צבא סוריה לאזור הגבול עם ישראל ברמת הגולן.

 לברוב ונתניהו
 

לברוב ונתניהו (רויטרס 

 

אתמול אמר שר החוץ הרוסי לברוב במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. האמירה ככל הנראה קשורה לנוכחותם של לוחמי המורדים הסוריים באזור וההפגזות האוויריות הכבדות במהלך החודש האחרון מצד ישראל שאמרה כי רקטות איראניות נורו מסביבה זו לעבר רמת הגולן.
 

"נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בישיבת סיעת הליכוד כי "אין שום מקום לנוכחות צבאית איראנית בסוריה": "בעניין סוריה העמדה שלנו ברורה: אנחנו מאמינים שאין שום מקום לשום נוכחות איראנית צבאית בשום חלק של סוריה", אמר נתניהו. לדבריו, "הדברים האלה לא משקפים רק את עמדתנו. אני יכול לומר בבטחה שהם משקפים גם עמדות של אחרים במזרח התיכון ומחוצה לו".