מקורב לשלטון הרוסי ובעלי צ'לסי: העולה החדש רומן אברמוביץ'

איש העסקים, שעשה עלייה לישראל, נולד בסרטוב והפך ליתום לפני שמלאו לו שנתיים. הדבר לא מנע ממנו מלהפוך לאחד מעשירי העולם, עם הון מוערך של כ-11 מיליארד דולר

איש העסקים והבעלים של צ'לסי, רומן אברמוביץ', עשה עלייה לישראל. מארגון נתיב, יחידת סמך במשרד ראש הממשלה נמסר לחדשות עשר כי "אברמוביץ' הגיע לשגרירות ישראל במוסקבה כמו כל אחד אחר והגיש בקשה לקבל אשרת עליה. מסמכיו נבדקו על פי חוק השבות והוא נמצא זכאי למעמד עולה בישראל. בהתאם הונפקה לו אשרת עליה".

הונו של אברמוביץ' מוערך בכ-11 מיליארד דולר, מה שהופך אותו לאדם התשיעי העשיר ביותר ברוסיה וה-140 בעולם. הוא נולד בסרטוב ברוסיה ב-24 באוקטובר 1966 והפך ליתום לפני שמלאו לו שנתיים. אמו אירנה מתה מהרעלת דם ואביו ארקדי, שעבד בבניין, מת בתאונת עבודה. מי שגידלו אותו היו סבו סבתו. לאחר שנשר משתי מכללות, סיים את לימודיו במכון התעשייתי בקומי שבצפון מזרח רוסיה והתגייס לצבא. בהמשך סיים את לימודיו באקדמיה למשפטים הלאומית במוסקבה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

השוטר החשוד שהכה את ג'עפר פרח הוצא לחופשה כפויה מהמשטרה

השר להגנת הסביבה הודיע: לא יוטל פיקדון על בקבוקי ליטר וחצי

2,700 דירות חדשות באילת: שכונה חדשה אושרה להפקדה

מקרוב לשלטון הרוסי                                                                                               

איש העסקים, שידוע במערכת היחסים הקרובה שלו עם השלטון הרוסי, היה למשך תקופה יד ימינו של בוריס ברזווסקי, אוליגרך רוסי, שהיה בכיר בממשלו של בוריס ילצין, דבר שעזר לאברמוביץ' לצבור כוח. מי שהחל את דרכו בעסקים כמוכר ברווזים מפלסטיק בדירה במוסקבה, מצא את עצמו תוך מספר שנים, הרבה בזכות פירוק ברית המועצות לשעבר, בעלים של רכוש רב, בין השאר חברות נפט.

 רומן אברמוביץ
 

עושה עלייה. רומן אברמוביץ' (רויטרס)

 

מעמדו של אברמוביץ' ברוסיה התחזק לאורך השנים תחת שלטונו של ולדימיר פוטין. ברזווסקי, שנאלץ לגלות לאנגליה, הגיש נגדו תביעה של שני מיליארד ליש"ט בטענה כי נאלץ למכור את חלקו בחברת הנפט סיבנפט, תחת איומים. התביעה נדחתה ב-2012. בזמן שברוונסקי איבד את קשריו בקרמלין תחת שלטונו של פוטין, אברמוביץ' חיזק את כשריו עם הממשל הרוסי ואפילו שימש תקופה מסויימת כמושל בצ'וקוטה.

"חשוב לציין שאף על פי שאברמוביץ' מקיים מערכת יחסים טובה מאוד עם פוטין ואנשים נוספים בעלי כוח בקרמלין, השפעתו על פוטין עדיין מוגבלת", טוען אחד השופטים במשפט ההוא.

ההשתלטות על צ'לסי וההסתבכות בבריטניה

מקורביו טוענים שהוא אוהב לשמור על פרופיל נמוך ושקט תקשורתי, אבל ב-2003 ביצע מהלך ששם אותו תחת אור הזרקורים, כאשר רכש את קבוצת הכדורגל צ'לסי בעסקה שמוערכת בשווי של 233 מיליון דולר. "אני לא ראיתי סיכון ברכישה הזו", אמר בעבר באחד הריאיונות הנדירים שלו לתקשורת, "כסף הוא דבר חשוב בכדורגל, אבל הוא לא הגרום הדומיננטי בו. היופי בכדורגל האנגלי הוא כאשר הקבוצה שלך משחקת בערים קטנות ואתה יודע שלא בטוח שתנצח".

אברמוביץ ופוטין
 

בקשר טוב עד היום. אברמוביץ' ופוטין (רויטרס)

 

כאוליגרך הראשון שהיה מעורב בכדורגל האנגלי, הוא עזר למועדון להפוך להיות קבוע בצמרת הפרמייר-ליג כאשר מאז שרכש אותו, הוא זכה בפעם הראשונה בתולדותיו בליגת האלופות. בנוסף, זכה בחמש אליפויות וחמישה גביעי אנגליה. מצד שני, פיטר לא מעט מאמנים במהלך אותה תקופה. 

לא הכל אבל ורוד בעולמו של אברמוביץ' כאשר הוא הסתבך גם בעולם הכדורגל וגם מחוץ לו. ב-2004 בדקה ההתאחדות לכדורגל האירופית אופ"א הם הוא מחזיק בניגוד עניינים, לאחר שחברה שבבעלותו הפכה להיות הספונסרים של המועדון. אברמוביץ' יצא נקי מהבדיקה. בעבר הודה למשל כי נאלץ לשלם שוחד פוליטי בגובה של מיליארדי דולרים עבור טובות פוליטיות ופרוטקשן על מנת לרכוש את חברת המינרלים המרכזית של רוסיה בתקופה הסובייטית.

בסקיי ניוז הבריטי דיווחו לאחרונה כי ההתעניינות שלו בנוגע לעלייה לישראל החלה לאחר שחל עיכוב לא צפוי בחידוש הוויזה שלו בבריטניה. נכון לעכשיו, אין מידע רשמי בנוגע לסיבה לעיכוב, אבל ישנן השערות כי הדבר קשור לקרבה של אברמוביץ' לפוטין. בדיווחים נוספים בבריטניה נטען כי אברמוביץ' יאלץ להסביר לרשויות מהיכן השיג את ההון שלו.

בין אם הסיבה לעלייתו של אברמוביץ' לישראל קשורה להתפתחויות האחרונות בבריטניה ובין אם לא, אין ספק שלישראל מגיע אדם מעניין במיוחד.