השוטר החשוד שהכה את ג'עפר פרח הוצא לחופשה כפויה מהמשטרה

השוטר, שנחקר במח"ש בחשד ששבר את רגלו של פעיל זכויות האדם בהפגנה בחיפה, הושעה בשבוע שעבר מיחידתו. מקורביו הגיבו בזעם להחלטה: "למה הוצא לחופש כשעדיין אין ממצאים?"

המשטרה הודיעה היום (שני) כי השוטר ל', שנחקר במחלקה לחקירות שוטרים בחשד שתקף את פעיל זכויות האדם ג'עפר פרח במהלך הפגנה בחיפה, הוצא לחופשה כפויה. זאת לאחר שבשבוע שעבר הוא הושעה מיחידתו למספר ימים. מהמשטרה נמסר גם כי במקביל לחקירת מח"ש, "נמשכת חקירת ההתפרעות האלימה של המפגינים שבמהלכה נעצרו 21 חשודים בגין הפרת הסדר הציבורי".

משפחתו של השוטר הגיבה בזעם להחלטת המשטרה להוציאו לחופשה כפויה. עורכי הדין סמי איליה וליאור בנימין המייצגים אותו יצאו נגד ההחלטה. "מדוע השוטר הוצא לחופשה כאשר ממצאי מח"ש עדיין לא התקבלו?", שאל עו"ד סמי איליה. מקורביו של השוטר הוסיפו כי הוא המום מההחלטה ובידיהם הוכחות כי לא היה מעורב בפיזור ההפגנה ולא פגע באיש.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

השר להגנת הסביבה הודיע: לא יוטל פיקדון על בקבוקי ליטר וחצי

המדינה רכשה 250 דירות לדיור הציבורי; עוד 750 יירכשו השנה

למען האירוויזיון: האם הקואליציה תפיל חוק של ראש הממשלה?
 

גורמים במשטרה אמרו כי ההחלטה להוציא את השוטר לחופשה כפויה התקבלה כדי לאפשר למח״ש לנהל את החקירה ללא הפרעות "ובלי שהשוטר יפגוש בתחנת חיפה שוטרים וקצינים בזמן שהוא נחקר". הגורמים הוסיפו כי הם מגבים את השוטר.

 ג'עפר פרח לפני מעצרו
 

ג'עפר פרח לפני מעצרו(חדשות עשר )

 

בעקבות הדיווח, ג'עפר פרח הציג שוב את גרסתו לאירועים בחיפה, ומסר כי "שלושה שוטרים תקפו עצורים לעיני מפקדים ושוטרים אחרים. שניים מהם איימו על הצוות הרפואי בביה"ח בני ציון". הוא הוסיף: "אני מצפה מפיקוד המשטרה ומהדרג הפוליטי לשאת באחריות לתרבות השקר והאלימות הנהוגה במשטרה".

בהתייחס לרמיזתו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך כי המפגינים בחיפה הם אלו שהפעילו אלימות כלפי שוטרים, הבהיר פרח: "המפכ"ל בעצמו ניסה לטייח ביותר מריאיון את האירועים בחיפה. אני מצפה ממנו וממפקד המחוז ומפקד תחנת חיפה וממפקד היס"מ להתנצל בפני כל העצורים שנעצרו והוכו והושפלו ללא בסיס משפטי". אלשיך אמר בשבוע שעבר כי "חופש ביטוי הוא לא זריקת אבנים וכסאות". לדבריו, "קיבלתי הרבה פניות מערבים שמתביישים במה שקרה שם. משטרת ישראל עשתה בשביל המגזר המוסלמי יותר מכל גוף אחר בשנה האחרונה".

 ג'עפר פרח
 

ג'עפר פרח (חדשות עשר)

 

ביום שישי האחרון הגיעה למחלקה לחקירות שוטרים עדות חדשה ומשמעותית של עורך דין התומכת בגרסת פרח. על פי עדות העו"ד, "השוטר התעצבן על פרח והתחיל לצעוק עליו. הוא דחף אותו והתחיל לתת לו מכות בידיים וברגליים. פרח נפל ואז השוטר בעט ברגליו של ודחף אותו לרצפה". במשטרת חיפה הכחישו את הטענות העולות בעדות זו ומסרו: "על כל עדות שעמותת עדאלה ואנשיו של ג'עפר פרח יתנו במח"ש – אנחנו ניתן עדות אחרת של שוטרים שמגבים את עדותו של השוטר".
 

בסוף השבוע האחרון הגיע לחדשות עשר תיעוד מההפגנה בחיפה ביום שישי לפני עשרה ימים, בו נראה פרח ניצב מול חומת שוטרים, ומנהל ויכוח עם קצין המשטרה. בסרטון נראה פרח כשהוא שואל את קצין המשטרה מדוע הוא מונע מהמפגינים לעבור. משהקצין סרב לענות תשובה מנומקת, פרח שולף את מכשירו הסלולרי ומתחיל לתעד את האירוע. "אני לא רוצה להפגין, אני רוצה לעבור" אמר לשוטרים, אולם בקשתו כפי שנראה בסרטון, לא נענתה.

זמן קצר לאחר האירוע, פרח תועד על ידי חדשות עשר בעת מעצרו, כשהוא אזוק וצועד על רגליו בליווי שוטר. למחרת בבוקר הוא הובהל לבית החולים בני ציון שבחיפה כשהוא מתלונן על כאבים בברכו. בהמשך כזכור, התברר כי הוא סובל משבר בברכו השמאלית. לטענת פרח השבר נגרם כתוצאה מבעיטה שספג מאחד השוטרים.