השר להגנת הסביבה הודיע: לא יוטל פיקדון על בקבוקי ליטר וחצי

ארגונים למען איכות הסביבה גינו את החלטתו של אלקין שלא להחיל את חוק הפיקדון גם על בקבוקי שתייה גדולים. "השר בחר באינטרס של יצרני המשקאות ושל המפלגות הדתיות"

השר להגנת הסביבה זאב אלקין (הליכוד) הודיע היום (שני) כי לא יוטל פיקדון על בקבוקי ליטר וחצי. "הטלת פיקדון על הבקבוקים הגדולים תגרום להעברה של עוד כ-200 מיליון שקל בשנה מכספי הציבור לגורמים שאינם מקדמים את האינטרס הסביבתי והציבורי", נימק אלקין את החלטתו.

לדבריו, "חוק הפיקדון הוא כר פורה לפעילות שמזוהה עם גורמים עברייניים, כולל מקרים שבהם גופים שונים מייצרים פסולת של מכלים קטנים רק לצורך הפיקדון". כמו כן, לטענת השר, הטלת חוק הפיקדון על בקבוקי ליטר וחצי תתרום להעלאת יוקר המחיה, "במיוחד למשפחות חלשות".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

המדינה רכשה 250 דירות לדיור הציבורי; עוד 750 יירכשו השנה

למען האירוויזיון: האם הקואליציה תפיל חוק של ראש הממשלה?

כביש החוף: נמלט מניידת משטרה, נהג נגד כיוון התנועה - ונהרג

ארגונים למען איכות הסביבה יצאו נגד החלטה זו של אלקין. "זהו יום שחור לסביבה ולמשרד להגנת הסביבה", נמסר מטעם "צלול", עמותה לאיכות הסביבה, "אלקין מעל בתפקיד מגן הסביבה, כשבחר באינטרס של יצרני המשקאות ושל המפלגות הדתיות, במקום באינטרס הציבורי והסביבתי. אנו דורשים לראות את הנתונים שהובילו להחלטה".

 השר זאב אלקין
 

השר זאב אלקין(חדשות עשר )

 

גם בעמותת "ירוק עכשיו" למען איכות הסביבה גינו את החלטתו אלקין, "שתביא בהכרח לנזקים סביבתיים רבים: פליטת גזים שחלקם רעילים, זיהום מקורות מים, אדמה ואוויר, חשש משריפות פלסטיק על נזקיהם הרבים, יצירת מוקדי אשפה חדשים ועוד". הם הוסיפו כי ישקלו לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה.

אלקין הודיע גם כי יטיל קנס של כ-48 מיליון ש"ח ליצרנים וליבואנים שלא יעמדו ביעדי האיסוף של בקבוקים משומשים. "הנתונים בשנת 2016 מעידים כי הייתה רק עמידה חלקית ביעדי האיסוף ליצרני ויבואני מכלי המשקה הגדולים", אמר, "לכן, הטלנו קנס כבד על היצרנים כדי לעודד אותם כדי להגביר את אחוזי האיסוף".

בהודעת המשרד להגנת הסביבה נכתב כי על יצרן או יבואן של משקאות לפחות 55% מסך בקבוקי המשקה הגדולים ששיווק באותה שנה. אולם, על פי המשרד, בביקורת שערך, נמצא כי קיים פער בין מספר הבקבוקים שהוכרו ע"י יצרני ויבואני מכלי המשקה הגדולים, לבין הדיווחים על איסופם שהתקבלו מתאגיד אל"ה.

מתאגיד המיחזור אל"ה נמסר בתגובה: "בסוף שנת 2016, החליט המשרד להגנת הסביבה לשנות בדיעבד את שיטת הדיווח. שינוי זה גרם לפער בדיווחים שמשויכים לקבלן פינוי אחד שהמשרד מטיל ספק באמינותם. איננו רואים כל הצדקה להחיל עלינו קנסות ועל כך נערער בבית משפט".