רה"מ לאחר דברי לברוב: אין מקום לנוכחות צבאית איראנית בסוריה

לאחר ששר החוץ הרוסי יצא במרומז נגד הנוכחות בגבול ישראל-סוריה, אמר נתניהו בישיבת סיעתו כי יש לבלום את התפשטות איראן במזה"ת. הוא הודיע שידון בנושא עם מרקל ומקרון

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד כי "אין שום מקום לנוכחות צבאית איראנית בסוריה". זאת לאחר ששר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, יצא במרומז נגד נוכחות איראנית בגבול ישראל-סוריה, כשאמר שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בו.

"בעניין סוריה העמדה שלנו ברורה: אנחנו מאמינים שאין שום מקום לשום נוכחות איראנית צבאית בשום חלק של סוריה", אמר נתניהו. לדבריו, "הדברים האלה לא משקפים רק את עמדתנו. אני יכול לומר בבטחה שהם משקפים גם עמדות של אחרים במזרח התיכון ומחוצה לו".

ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה
 

"היו שנים שעמדנו לבד מול האיומים מאיראן, אני חושב שהמצב השתנה לטובה". נתניהו (רויטרס)

 

רה"מ הודיע גם כי ייצא בשבוע הבא לאירופה להיפגש עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, עם נשיא צרפת עמנואל מקרון וייתכן גם עם ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, כדי לדון איתם על בלימת התפשטותה של איראן במזרח התיכון, כמו גם על בלימת שאיפות הגרעין שלה. "היו שנים שעמדנו לבד מול שני האיומים הללו", אמר, "אך אני חושב שהמצב השתנה לטובה".
 

כאמור, מוקדם יותר היום, שר החוץ הרוסי לברוב אמר במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. האמירה ככל הנראה קשורה לנוכחותם של לוחמי המורדים הסוריים באזור וההפגזות האוויריות הכבדות במהלך החודש האחרון מצד ישראל שאמרה כי רקטות איראניות נורו מסביבה זו לעבר רמת הגולן.
 

"נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".

 סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי
 

"יש להוציא מאיראן את הכוחות שאינם סורים". לברוב (רויטרס)

 

המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח על תזוזות של הצבא הסורי לכיוון דרום. כלי התקשורת במדינה דיווחו כי עלונים מחולקים מעל לשמי האזורים שכבושים בידי המורדים, ובהם הפצרות לקבל את חוקי הממשל. שתי פעולות אלו מסמנות כי מתקפה צבאית באזור – קרבה.

אתמול דווח באתר הסעודי "אילאף" כי משא ומתן חשאי בין ישראל לאיראן נערך לאחרונה בבית מלון בירדן והביא להתחייבות איראנית שלא להשתתף בקרבות שבדרום-מערב המדינה. אחד הגורמים שהשתתף בשיחות אמר כי "הצד הישראלי התפלא מהמהירות בה הגיעו להסכמות ומההתחייבויות שהושגו בין הצדדים".


עוד דווח כי ישראל הבהירה לאיראנים שהיא לא תתערב בקרבות האלו ליד קווי הפסקת האש בגולן ובגבול הישראלי-ירדני, כל עוד איראן, המיליציות הנתמכות על ידה וחיזבאללה לא ייכנסו לשם. הכוחות הירדנים הם אלו שישמרו על אדמתם וימנעו הסתננות מהצד השני.

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן יצא ביום רביעי לביקור עבודה ברוסיה, לאחר ששר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו הזמין אותו לפגישה. אל ליברמן יצטרפו ראש אמ"ן אלוף תמיר היימן, ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון זהר פלטי ונציגים נוספים ממערכת הביטחון.

 כוח צה"ל בסיור על גבול סוריה ברמת הגולן
 

כוח צה"ל בסיור על גבול סוריה ברמת הגולן (רויטרס)